Powstańcy wyrzucili z dachów snajperów

Co najmniej 9 osób zginęło w czwartek w walkach wojsk Muammara Kaddafiego z siłami powstańczymi w Misracie na zachodzie kraju. Powstańcy opanowali kilka budynków na głównej ulicy, zmuszając do odwrotu dziesiątki znajdujących się tam snajperów.

USA wysyłają bezzałogowce do Libii

Stany Zjednoczone zaczynają wykorzystywać uzbrojone samoloty bezzałogowe w Libii przeciwko siłom Muammara Kaddafiego. Zgodę na to wydał amerykański prezydent Barack Obama - powiedział w czwartek minister obrony USA Robert Gates.

Życie w śpiączce jak "gitara, której struny są zerwane"

- Sytuacja być może przypomina gitarę, której struny są zerwane i dlatego nie mogą grać. Także instrument ciała jest kruchy, słaby, a dusza nie może już grać, by tak rzec, ale pozostaje obecna - stwierdził Benedykt XVI odnosząc się do położenia osób w stanie śpiączki. Rozmowę z papieżem, w której Benedykt XVI odpowiada na pytania różnych ludzi, nagrała telewizja RAI. Program zostanie nadany w Wielki Piątek.

Awaryjny budżet Japonii na 49 miliardów dolarów

Rząd Japonii zatwierdził w piątek nad ranem czasu polskiego projekt ustawy budżetowej, dzięki któremu będzie mógł rozpocząć finansowanie odbudowy kraju po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca. Projekt opiewa na ponad 4 biliony jenów (ok. 49 miliardów USD).

Zakłócili Obamie zbiórkę funduszy

Niecodzienny przebieg miała zbiórka funduszy na kampanię Baracka Obamy. Podczas przemowy prezydenta USA mała grupa uczestników domagała się uwolnienia Bradleya Manninga - domniemanego autora przecieków do Wikileaks, od miesięcy siedzącego w wojskowym więzieniu.

Chcą śmierci za zabicie marynarzy USA

Amerykańscy prokuratorzy będą domagali się kary śmierci dla współsprawcy ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole z 2000 r. w Jemenie. Zginęło wtedy 17 marynarzy.

Papież odpowie na pytania w telewizji

Musimy wciąż od nowa uczyć się akceptować Boga i Jezusa Chrystusa, takim, jaki jest, a nie jakim chcielibyśmy, ażeby był - powiedział podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek papież Benedykt XVI. W geście pokory papież obmył nogi dwunastu księżom. Datki, zebrane w czasie mszy, która zainaugurowała obchody Triduum Paschalnego, zostaną przekazane na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

Wymazują pamięć o Mubaraku

Na mocy decyzji wydanej przez kairski sąd nazwisko b. prezydenta Hosniego Mubaraka i jego żony Suzanne powinno zniknąć ze wszystkich miejsc publicznych - podała oficjalna egipska agencja Mena.

Ateiści przegrali z Wielkim Czwartkiem

Madrycki sąd najwyższy utrzymał wydany w ubiegłym tygodniu zakaz przeprowadzenia w stolicy Hiszpanii marszu ateistów. Jego zdaniem demonstracja - przewidziana na Wielki Czwartek - mogłaby zakłócić procesje odbywające się tego dnia i sprowokować starcia.

Martwy głosował w parlamencie

Głosować w parlamencie w dzień po swoim pogrzebie. Niemożliwe? - nie na Ukrainie. Nieżyjący deputowany Rady Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany i "brał udział" w głosowaniach, które odbyły się dzień po jego pochówku. Odkryto to w czasie, gdy na Ukrainie trwa dyskusja nad karami dla posłów, którzy głosują za kolegów.

Najbardziej wpływowi ludzie świata

Założyciel facebooka Mark Zuckerberg, szef WikiLeaks Julian Assange, aktor Colin Firth, Michelle i Barack Obama, projektant mody Tom Ford, piłkarz Leo Messi i najsłynniejszy nastolatek świata Justin Bieber – znaleźli się na liście 100. najbardziej wpływowych ludzi na świecie według "Time'a". Jednak tym "naj" jest - wg czasopisma - Wael Ghonim, egipski działacz i jeden z głównych organizatorów protestów, które doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka.

Syn słynnego programisty porwany

3 mln euro zażądali za uwolnienie 20-letniego Iwana Kaspierskiego jego porywacze - podały w czwartek rosyjskie media. Iwan jest synem Jewgienija Kaspierskiego, sławnego programisty zajmującego się bezpieczeństwem komputerowym.

Papież połączy się z Kosmosem

Papież Benedykt XVI połączy się 4 maja z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) z okazji ostatniej misji amerykańskiego wahadłowca Endeavour - podał dziennik "L'Osservatore Romano" za Prefekturą Domu Papieskiego.

Królewska jałmużna. Po 2 sakiewki na głowę

Elżbieta II nagrodziła w czwartek w Opactwie Westminsterskim 85 mężczyzn i 85 kobiet za pracę społeczną. Wręczyła im w formie symbolicznej jałmużny pamiątkowe srebrne monety, tradycyjnie bite z okazji Wielkiego Czwartku.

W Japonii znów zatrzęsła się ziemia. Dwa razy

Kolejne silne trzęsienia ziemi w Japonii, której duże obszary zostały spustoszone przez wstrząsy i tsunami 11 marca. Tym razem wstrząsy miały siłę 6 i 6,1 stopni w skali Richtera - donoszą amerykańscy geolodzy z USGS.

Pomysł komisji śledczej ws. zamachu na papieża

Deputowany włoskiej centroprawicy Giancarlo Lehner zaapelował o powołanie parlamentarnej komisji śledczej do spraw wyjaśnienia zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. Jego zdaniem impulsem do takiego kroku powinna być zbliżająca się beatyfikacja polskiego papieża.

Komandosi lepsi od piratów

Południowokoreańscy komandosi odbili z rąk somalijskich piratów uprowadzony w środę kontenerowiec Hanjin Tianjin. Wszyscy członkowie załogi są cali i zdrowi. Na pokładzie było 21 marynarzy, w tym 14 obywateli Korei Południowej.

Zbadają mleko karmiących matek. Boją się skażenia

Próbki mleka niektórych kobiet karmiących zostaną poddane testom na ewentualną radioaktywność - podało w czwartek japońskie ministerstwo zdrowia. Wszystko ma związek z katastrofą w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Indie opatentowały jogę

Władze Indii stworzyły specjalną bazę danych zawierającą tekstowe opisy 1,3 tys. pozycji jogi. Dwieście najpopularniejszych w tym zbiorze ma też dołączoną wideografikę. W ten sposób ojczyzna jogi chce uniemożliwić patentowym piratom wykorzystywanie pozycji jogi dla celów komercyjnych.

Izraelski UAV dla Polaków w Afganistanie

Bezzałogowe samoloty rozpoznawcze Aerostar zostały włączone w system rozpoznania polskiego kontyngentu w Afganistanie - poinformował minister obrony Bogdan Klich, który w czwartek kontynuuje wizytę w tym kraju. W porównaniu z dotychczas wykorzystywanym sprzętem, UAV (unmanned aerial vehicle) wyprodukowany przez izraelską firmę Aeronautics ma większy zasięg i działa w warunkach dziennych i nocnych.

"NATO może wysłać siły lądowe, by aresztować Kaddafiego"

- NATO może w każdej chwili wysłać swoje siły lądowe do Libii, by aresztować Muammara Kaddafiego. Nie byłoby to naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ legitymizującej operację ochrony cywilów w Libii - stwierdził francuski generał Alain Pellegrini, były dowódca wojsk ONZ w Libanie (UNIFIL). I dodał, że gdyby była to "krótka operacja, mająca na celu usunięcie Kaddafiego, to nie mogłaby ona być nazwana inwazją lądową".

Łukaszenka: Zniszczymy wszelką piątą kolumnę

Zachód miesza się w wewnętrzne sprawy Białorusi, a opozycja jest "piątą kolumną" - wystąpienie Aleksandra Łukaszenki w białoruskim parlamencie pełne było ostrych sformułowań, oskarżeń i gróźb. - Nie uda się złamać kraju. Zniszczymy wszelką piątą kolumnę i mamy do tego wystarczające środki - zapowiedział prezydent Białorusi.

Suchoj Superjet 100 już lata z pasażerami

Debiut najnowszego rosyjskiego samolotu pasażerskiego Suchoj Superjet 100. Należąca do armeńskich linii lotniczych Armavia maszyna wylądowała w czwartek nad ranem na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Na pokładzie było 90 pasażerów.

Podnosili ceny przed beatyfikacją, zostali ukarani

Sześć rzymskich hoteli i pensjonatów zostało zamkniętych, licencje zawieszono 22 innym i wymierzono im kary w wysokości 300 tysięcy euro - to rezultat kontroli przeprowadzonych w związku z sygnałami o drastycznym podniesieniu cen przed beatyfikacją Jana Pawła II.

"Otrzymane od niego zadanie nie spada w próżnię"

- Kiedy 1 maja beatyfikowany zostanie papież Jan Paweł II, pełni wdzięczności myśleć będziemy o nim jako wielkim świadku Boga i Jezusa Chrystusa w naszych czasach, jako człowieku napełnionym Duchem Świętym - powiedział papież Benedykt XVI w homilii podczas mszy Krzyżma świętego w bazylice watykańskiej w Wielki Czwartek.

"FT": Dla Tuska najważniejszy sojusznik to Niemcy, a nie USA

Za rządów premiera Donalda Tuska doszło do wyraźnej poprawy dwustronnych stosunków Polski i Niemiec - pisze czwartkowy "Financial Times". - Centrowy rząd Donalda Tuska doszedł do wniosku, że polityczne i ekonomiczne interesy Polski są powiązane z coraz silniejszymi Niemcami, odchodząc od polityki poprzedniego rządu, który najbliższego sojusznika widział w Waszyngtonie - podkreśla dziennik.

Premier Litwy wychwala partię Polaków

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie jest bliska współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - uważa premier Andrius Kubilius, przewodniczący konserwatystów. - Reprezentująca Polaków siła polityczna jest nam bliska przez swoje katolicko-chrześcijańskie poglądy, a w kwestiach ekonomicznych i finansowych (...) partia działała przejrzyście i rzetelnie - powiedział Kubilius rozgłośni "Żiniu Radijas". Szef AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski twierdzi, że nic nie może łączyć jego partii z konserwatystami.