Kangury pod śniegiem

Część Australii została ogłoszona strefą katastrofy naturalnej po tym jak doszło tam do powodzi i opadów śniegu.

"Lubiłem być na dobrym haju"

Keith Richards, gitarzysta i współzałożyciel legendarnej grupy The Rolling Stones wydał pamiętnik, w którym nie szczędzi ostrych słów kolegom. Oberwało się nie tylko Mickowi Jaggerowi, ale min. również Johnowi Lennonowi, który towarzyszył muzykom w alkoholowych libacjach. Sam o sobie mówi krótko: Lubiłem być na dobrym haju .

Włoska gazeta o prezydencie: Ugodowy arystokrata

Centrolewicowy "Corriere della Sera" (trzecia najchętniej czytana gazeta we Włoszech) przedstawia nowego polskiego prezydenta jako przywódcę, którego zwycięstwo w wyborach w lipcu zostało przyjęte w całej Europie "z oddechem ulgi". - Ugodowy, pragmatyczny, z mocnymi korzeniami, ale nowoczesny, arystokrata, były dysydent - rozpływa się w komplementach gazeta. Prezydent udzielił gazecie wywiadu.

Strajk zablokuje Eurostar

Szybkie pociągi przez 24 godziny nie będą mogły jeździć do Belgii. Spodziewane utrudnienia w podróży koleją to efekt protestu belgijskich związkowców. Strajk rozpocznie się o godzinie 21 w niedzielę i będzie trwał dokładnie dobę.

Bat na wagarowiczów: Rodzic w ławce

Notoryczna wagarowiczka z Fernandopolis na południowym wschodzie Brazylii ma nową koleżankę szkolną, własną mamę. Rodzic siedząc w ławce z swoim dzieckiem ma w końcu dopilnować, aby nie uciekało ze szkoły.

Renegat ze specnazu chce zaszkodzić Łukaszence

Uładzimir Baradacz, były dowódca brygady białoruskiego specnazu opowiedział w radiu Deutsche Welle o niewyjaśnionej śmierci opozycyjnego polityka Jurego Zacharenki, b. szefa MSW Białorusi. Baradacz kilka dni temu poprosił o azyl w Niemczech w obawie przed preparowanym przeciw niemu oskarżeniem.

Francja ustępuje ws. Romów

Paryż ustąpił pod falą krytyki, jaką wywołała w Europie polityka wydalania Romów. Francuskie władze zapewniły o gotowości przystosowania swego ustawodawstwa w dziedzinie imigracji do norm Unii Europejskiej.

Wielki gest bogatej nauczycielki

Lucia Baldini, była nauczycielka matematyki, przez całe życie pilnie oszczędzała. Uzbierała w ten sposób milion euro. Ponieważ nie miała rodziny, cały majątek w spadku przekazał swojej szkole.

Dzień, w którym wybrano polskiego papieża

32 lata temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Jako Jan Paweł II pełnił tą funkcję do swojej śmierci drugiego kwietnia 2005 roku. W okolicznościowej mszy upamiętniającej wybór Polaka-papieża, weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.

Trzy porcje tuńczyka i zepsute mleko

Kolejnych 28 spośród 33 uwolnionych górników potajemnie opuściło szpital i udało się do domów. - Nie ujawniliśmy faktu ich wypisania aby chronić ich samych oraz ich rodziny - powiedziała Paola Newman, szefowa regionalnego oddziału służby zdrowia.

Chavez kupuje czołgi u Putina

- Rosja zamierza dostarczyć Wenezueli w najbliższym czasie 35 czołgów - poinformował w piątek premier Władimir Putin na spotkaniu z prezydentem Hugo Chavezem pod Moskwą. Wenezuelscy wojskowi są też zainteresowani kupnem od Rosji m.in. rakiet, samolotów i kutrów.

Saakaszwili się ogranicza

Parlament Gruzji przyjął w piątek poprawki do konstytucji, ograniczające władzę prezydenta na rzecz premiera i parlamentu. Opozycja uważa, że jest to manewr, aby u władzy pozostał obecny prezydent Micheil Saakaszwili, kiedy już przestanie być szefem państwa.

Podatki w rytm Lady GaGi

Nietypowy sposób na zachętę do płacenia podatków wymyślili filipińscy urzędnicy. Petenci "skarbówki" w Cebu City nie tylko mogą przyjść z PITem na kawę, ale także obejrzeć pokazy taneczne w wykonaniu samych urzędników.

Studenci walczą o emeryturę

Zamiast siedzieć na wykładach - niosą transparenty i palą race - setki studentów i licealistów wyszły na ulice Paryża protestując przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego z 60 do 62 lat. Tym samym dołączyli do związków zawodowych, które o prawa socjalne walczą już od tygodnia blokując francuską infrastrukturę, w tym kolej, rafinerie czy nawet wieżę Eiffla.

Na mera Moskwy człowiek Putina

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował w piątek wicepremiera Siergieja Sobianina na stanowisko mera Moskwy - podała agencja ITAR-TASS. Sobianin od lat jest bliskim współpracownikiem premiera Władimira Putina.

Huta znów pracuje. Ludzie wracają do "czerwonej wioski"

Węgierska huta, z której 4 października wyciekł żrący szlam, wznowiła pracę w piątek wieczorem - donosi agencja Reuters. Także dzisiaj do swoich domów zaczęli powracać mieszkańcy pobliskiej wsi Kolontar, która w katastrofie ucierpiała najbardziej. Według Greenpeace na powroty jest jednak za wcześnie, bo skutki skażenia mogą być wciąż groźne dla zdrowia.

Już wkrótce Ziemia w 3D

Satelita do obserwacji radarowych TanDEM-X zbliżył się na orbicie okołoziemskiej do bliźniaczego TerraSAR-X na odległość zaledwie 350 metrów. Tak bliska odległość pozwoli obu satelitom na badanie tego samego terenu pod różnym kątem. A co za tym idzie, uzyskanie zdjęcia terenu w technice 3D.

Przekręty przed wyborami lokalnymi

Przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ukrainy uprzedzili w piątek o przygotowaniach do masowych fałszerstw wyborów lokalnych, które odbędą się 31 października. Komisje odmawiają rejestracji kandydatów, ale bez problemu wpisują na listę podstawionych reprezentantów ugrupowań opozycji. Julia Tymoszenko ogłosiła bojkot we Lwowie po tym, jak sfałszowano jej własną listę kandydatów.

W szpitalu czekają na "żyłę złota"

Dopiero co wyszli z kopalni, już zatrudnili księgowego - dzielić zyskami będą się po równo. Chilijscy górnicy, uwolnieni po 69 dniach pobytu pod ziemią, chcą ściśle kontrolować przekazywanie informacji na temat swych przeżyć pod ziemią, by móc sprawiedliwie podzielić się zyskiem.

Najdłuższy tunel świata otwarty

W piątek po południu szwajcarscy inżynierowie przebili ostatnie 80 cm skał, uroczyście otwierając najdłuższy transportowy tunel na świecie. Kolejowy Tunel Gottharda (Gotthard-Basistunnel) był budowany od 14 lat i kosztował ponad 10 miliardów dolarów.

Siły NATO ochraniały dowódcę talibów

Głównodowodzący wojsk NATO w Afganistanie gen. David Petraeus przyznał, że siły koalicji międzynarodowej zabezpieczały przejazd wysokiego rangą dowódcy talibów do Kabulu. W stolicy Afganistanu toczą się rozmowy rządu Karzaja z islamskimi rebeliantami.

Wrzucanie prochów zmarłych do rzeki legalne

Można wrzucać ludzkie prochy do rzek, byle do państwowych i nie bliżej niż pół kilometra od brzegu - zdecydowały kanadyjskie władze. Kanadyjska społeczność Hindusów i Sikhów może chować swoich zmarłych zgodnie z tradycją i prawem.

"Nie ma gwałtów w małżeństwie"

Mężowie gwałcący swoje żony nie powinni być ścigani przez prawo, ponieważ "seks jest elementem małżeństwa" - stwierdził przewodniczący Islamskiej Rady Szariatu w Wielkiej Brytanii Sheikh Maulana Abu Sayeed. Najpierw taką wypowiedź umieścił na blogu "Samosa", a później potwierdził w rozmowie z "The Independent".

Berlusconi z synem oszukiwali na podatkach?

Premier Włoch Silvio Berlusconi, jego syn Piersilvio oraz osoby z kierownictwa należącej do nich telewizji Mediaset zostali objęci śledztwem w sprawie oszustw podatkowych - podała w piątek włoska agencja ANSA.

Prymas Belgii: AIDS zemstą za poniewieranie miłości

- AIDS jest rodzajem immanentnej sprawiedliwości w obliczu sponiewierania natury ludzkiej - napisał prymas Belgii, arcybiskup Andre Leonard w wydanej w czwartek książce. Jego słowa wzbudziły gwałtowne protesty polityków, a także środowisk gejowskich i obrońców praw człowieka.

Dwie tony marihuany na wsi

Prawie 2 tony marihuany skonfiskowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie iwano-frankiwskim w zachodniej części kraju - podało w piątek biuro prasowe SBU w Kijowie.

Policjant brutalnie bił 13-latka w kajdankach

Paragwajska policja prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego pobicia 13-latka przez funkcjonariusza policji. Na nagraniu widać, jak zakuty w kajdanki chłopak jest bity pięścią i kopany przez umundurowanego mężczyznę.

Lochy Koloseum otwarte

Podziemia gdzie gladiatorzy przygotowywali się do okrutnych spektakli, i boksy, które wypełniały porykiwania dzikich zwierząt - od dziś turyści, którzy wybiorą się do Koloseum mogą poczuć klimat antycznego amfiteatru. Oczywiście ani lwów, ani gladiatorów już nie ma, ale przypomną o nich specjalne nagrania. Zakończył się oczekiwany od dawna remont trzeciego poziomu oraz podziemi Koloseum.

Premier i prezydent: Pomóżcie ofiarom szlamu

Premier i prezydent Węgier, Viktor Orban i Pal Schmitt, wystosowali wspólny list do wszystkich mieszkańców kraju, w którym wzywają do pomocy poszkodowanym w ubiegłotygodniowym wycieku czerwonego, skażonego szlamu.

Już 45 ofiar masakry w autobusie

Rosną rozmiary katastrofy kolejowej na Ukrainie. Do 45 osób wzrosła liczba ofiar zderzenia autobusu z lokomotywą w obwodzie dniepropietrowskim.