Armia Stanów Zjednoczonych będzie zmniejszona w ciągu pięciu lat - zapowiedział sekretarz obrony USA Leon Panetta. Wojsko skoncentruje się też na kluczowych dla interesów narodowych Ameryki terenach, a nie na dużych teatrach działań, takich jak Irak czy Afganistan.
To część wielkiego planu oszczędnościowego, mającego przynieść 487 miliardów dolarów oszczędności w ciągu najbliższej dekady.
Ogłaszając w czwartek cięcia, Panetta podkreślił jednak, że nie narażą one na szwank bezpieczeństwa Ameryki. Na konferencji prasowej w Pentagonie przyznał, że było to "trudne przedsięwzięcie", ale powiedział, że redukcje nie osłabią potencjału militarnego kraju.
Cięcia idą w kierunku zmniejszenia liczby tradycyjnych wojsk, zwłaszcza lądowych, i wzmocnienia sił specjalnych, oraz arsenału takiej broni jak samoloty bezzałogowe.
Rządowy projekt budżetu Pentagonu na rok 2013 przewiduje redukcję wojsk lądowych z obecnych 547 000 żołnierzy służby czynnej do 490 000. Oznacza to konieczność zmniejszenia liczby brygad bojowych tych wojsk z 45 do 32. Korpusy piechoty morskiej będą zmniejszone z 202 000 marines służby czynnej do 182 000. Nawet jednak po redukcjach liczba wojsk obu tych formacji będzie wciąż nieco większa niż w 2001 r. Dopiero po ataku terrorystycznym z 11 września rozpoczęła się rozbudowa armii trwająca przez całą minioną dekadę.
I lotnictwo i marynarka wojenna
Panetta zapowiedział też, że spowolni kupno supermyśliwców F-35 po to, by można było przeprowadzić więcej testów tych maszyn. W ostatnim czasie donoszono o błędach konstrukcyjnych F-35. USA mają w sumie zakupić 2443 samoloty tego typu. Planuje się zmniejszenie liczby taktycznych eskadr lotniczych z 60 do 54 i wycofanie z użytku 27 starzejących się samolotów transportowych C-5A i 65 samolotów C-130.
Marynarka ma skierować na emeryturę sześć krążowników, chociaż utrzyma na wyposażeniu floty 11 lotniskowców, chociaż niektórzy eksperci uważają, że jest ich za dużo.
Źródło: BBC, Reuters, PAP