W Rosji nie zarejestrują "Partii Piratów", bo "rozbójnictwo morskie" jest zakazane

W Rosji piraci muszą działać w podziemiupirate-party.ru

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości odrzuciło podanie o rejestrację "Partii Piratów". W odmowie oznajmiono, że "rozbójnictwo morskie" jest zabronione i nijak ma się do deklarowanych pro-demokratycznych celów działania partii.

Urzędnicy ministerstwa napisali, że w kodeksie karnym "pirat" i "piractwo" jest jasno zdefiniowane, jako "rozbójnictwo morskie lub rzeczne", które jest zakazane i karalne.

Z tego powodu, zdaniem urzędników, ugrupowanie noszące nazwę "Partia Piratów" nie może realnie wypełniać zadeklarowanych w podaniu celów, takich jak promowanie demokracji w sieci, wolności dostępu do informacji i ochrony danych prywatnych.

Władza się boi?

Nadal niezarejestrowana partia umieściła całe uzasadnienie na swojej stronie internetowej. Ministerstwo wyliczyło w nim, poza tym podstawowym zastrzeżeniem dotyczącym natury "piratów", 12 uchybień formalnych, które miały się też znaleźć w podaniu.

Szef Partii Piratów w Rosji, Paweł Rassudow, stwierdził jednak, że zastrzeżenia urzędników są "delikatnie rzecz biorąc nieuzasadnione".

- Jeśli decyzja jest bezzasadna z prawnego punktu widzenia, to oznacza, że wydano ją na polecenie polityczne - powiedział Rassudow. - Oni się nas obawiają, bo nie można nas kontrolować - dodał "pirat". Jego ugrupowanie praktycznie nie ma budżetu (200 dolarów miesięcznie) i struktur, a opiera się na dobrowolnej aktywności swoich członków.

Piraci w politycznym podziemiu

Partia Piratów powstała w Rosji w 2009 roku, ale nadal formalnie nie jest partią i nie może startować w wyborach. Poprzednie podanie o rejestracje odrzucono w 2011 roku, podając podobne uzasadnienie.

W różnych krajach na świecie Partia Piratów jest normalnym ugrupowaniem politycznym, w niektórych państwach europejskich osiągających nawet pewne sukcesy wyborcze. W berlińskim samorządzie piraci są jednym z większych ugrupowań opozycyjnych, a w Szwajcarii mają np. swojego burmistrza.

Największe sukcesy odnoszą w swojej "rodzinnej" Szwecji, gdzie założono pierwszą Partię Piratów. W przedstawicielstwie tego kraju do Parlamentu Europejskiego zasiada dwóch piratów.

Autor: mk/jaś/k / Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: pirate-party.ru