Obama ustępuje ws. antykoncepcji

Pod presją krytyki prezydent Barack Obama złagodził wydany niedawno kontrowersyjny przepis, według którego instytucje zarządzane przez Kościoły miałyby zapewniać pracującym w nich kobietom ubezpieczenia medyczne pokrywające koszty środków antykoncepcyjnych. Kobiety zatrudnione w prowadzonych przez Kościoły instytucjach nadal będą miały dostęp do bezpłatnych środków antykoncepcyjnych, ale zapewni je nie pracodawca, lecz bezpośrednio towarzystwa ubezpieczeniowe.

Policja pokazała dowody rzeczowe zbrodni Breivika

Sąd w Oslo odrzucił w piątek sprzeciw Andersa Behringa Breivika dotyczący spotkania z dwoma wskazanymi przez sąd psychiatrami i zadecydował, że do miesięcznego badania dojdzie w warunkach więziennych. Z kolei norweska policja pokazała dowody rzeczowe zebrane przeciwko sprawcy masakry na wyspie Utoya i autorowi zamachu bombowego w Oslo. Proces Norwega ma się rozpocząć 16 kwietnia.

Trunki za 6 mln euro na sprzedaż

Gromadzoną od trzech pokoleń kolekcję starych koniaków, whisky, porto i madery zamierza wystawić na aukcję jej właściciel, Holender Bay van der Bunt. Spodziewa się, że uzyska ze sprzedaży około 6 mln euro, bo niektóre trunki pochodzą nawet z XVIII wieku.

Polski protest przeciw holenderskiej partii

Na portalu związków zawodowych Polaków mieszkających w Holandii (PZZH) jest możliwość podpisania petycji przeciwko dyskryminowaniu imigrantów, także z Polski, przez portal antyimigracyjnej holenderskiej Partii na rzecz Wolności (PVV).

Minister obrony Ukrainy współpracował z GRU?

Ukraińska opozycja zażądała w piątek od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wyjaśnienia, czy nowy minister obrony Dmytro Sałamatin współpracował w przeszłości z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Takiej zorzy nie widzieliście

Zapierające dech w piersiach zdjęcia zorzy polarnej możemy podziwiać dzięki NASA. Na przygotowany przy pomocy najnowszej technologii film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej składa się ponad 500 wysokiej jakości zdjęć.

Syryjczycy dostaną pomoc z Polski

Polska Akcja Humanitarna poinformowała, że udzieli pomocy ofiarom konfliktu w Syrii. Pomoc ma trafić do uchodźców syryjskich, którzy schronienie przed krwawymi walkami i represjami znaleźli na terenie sąsiedniej Turcji.

Podpis "dziwka" pod fotografią prezydent

Kolejne spięcie w argentyńsko-brytyjskim sporze o Falklandy. Niewielki wyspiarski dziennik "Penguin News" zdjęcie prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner w swoim internetowym wydaniu opatrzył podpisem "dziwka" - informuje Sky News. W Argentynie zawrzało, dziennik podpis zmienił, redakcja próbuje sie teraz tłumaczyć.

"ACTA w tym kształcie jest de facto martwa"

ACTA w tym kształcie jest de facto martwa - tak wiceprzewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego Paweł Zalewski (PO) skomentował fakt, że niemieckie MSZ wycofało swe wcześniejsze zalecenie podpisania kontrowersyjnego porozumienia o ochronie własności intelektualnej. Taką informację przekazała w piątek agencja dpa, powołując się na źródła rządowe.

Polacy zatrzymani za przemyt ludzi

Dwóch Polaków podejrzanych o to, że nielegalnie przerzucili z Polski do Włoch, Francji i Hiszpanii co najmniej 21 osób zatrzymała policja w Dolnej Austrii.

"Piliście tę wodę?". Putin dostał próbkę z jez. Wostok

Premier Władimir Putin dostał nietypowy prezent. Minister środowiska wręczył mu hermetyczną próbkę zawierającą wodę z podlodowcowego jeziora Wostok z Antarktydy - chwali się szef rosyjskiego rządu na swojej stronie internetowej. Wybory prezydenckie blisko, więc także ich faworyt postanowił wykorzystać sukces, jakim było dowiercenie się kilka dni temu rosyjskich naukowców do gigantycznego zbiornika, ukrytego blisko 4 km pod lodem.

Dożywocie za zabójstwo żołnierzy USA

22-letni Arid Uka, który w ubiegłym roku na lotnisku we Frankfurcie zastrzelił dwóch żołnierzy sił powietrznych USA został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Schwytali podejrzanych o zamach na polski konwój

Żołnierze służb specjalnych zatrzymali w Afganistanie dwóch kolejnych podejrzanych o udział w zamachu, w którym w grudniu 2011 r. zginęło pięciu polskich żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik MON Jacek Sońta.

Od lat walczy o prawo do krzyża. Sprawa trafiła do Strasburga

Nie tylko LOT wywołał burzę swoją instrukcją zakazującą noszenia w widocznym miejscu symboli religijnych przez swoich pracowników pokładowych. Od podobnej sprawy zaczęła się kilku lat temu sądowa wojna obywatelki Wielkiej Brytanii Nadii Eweidy. Najpierw kobieta walczyła ze swoim pracodawcą, liniami British Airways, o prawo do noszenia krzyża. Teraz sądzi się z państwem ws. dyskryminacji w miejscu pracy.

Chcieli podpalić policjantów. "Głowa" wysłannika UE za 1 euro

W Atenach doszło do starć policji z uczestnikami protestów przeciw nowemu planowi oszczędności. W ruch poszły kamienie i koktajle Mołotowa. Część policjantów walczy z chuliganami, inni solidaryzują się z protestami. Związek zawodowy policji zagroził, że zatrzyma przedstawicieli tzw. trojki, których oskarża o próby obalenia demokracji w Grecji przez wymuszanie kolejnych cięć. Grecy rozpoczęli w piątek dwudniowy strajk przeciwko programowi dalszych cięć i reform, zatwierdzonemu poprzedniego dnia przez przywódców trzech partii rządzącej koalicji.

Przyzna się, że chciał zabić Obamę

22-letni obywatel Uzbekistanu Uługbek Kodyrow przyzna się w trakcie wyznaczonego na piątek sądowego przesłuchania, iż uczestniczył w spisku na życie prezydenta Baracka Obamy - poinformował adwokat podejrzanego.

Strażackimi armatkami w policję

Kilkuset strażaków protestowało w Belgii przeciwko cięciom budżetowym proponowanym przez rząd w Brukseli. Związkowcy używając armatek wodnych oblali mundurowych oraz samo wejście do kancelarii premiera.

Kandydatka do prezydentury w ciężkim stanie

Opozycjonistka Ałła Dżiojewa, której wybór na prezydenta separatystycznej Osetii Południowej został unieważniony, jest w stanie ciężkim, lecz stabilnym - poinformowano w piątek. Dzień wcześniej Dżiojewą przewieziono do szpitala po akcji policji w jej biurze.

Powstanie doszło do Aleppo

25 osób zginęło, a 175 odniosło obrażenia w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło w Aleppo (Halab), na północnym zachodzie Syrii - podało ministerstwo zdrowia. Trwa gwałtowna strzelanina - powiedział PAP mieszkaniec tego miasta.

Córka Tymoszenko zawiadamia o torturach

- Przekazałam zawiadomienie o przestępstwie popełnianym na mojej matce. Polega ono na bezprawnym osądzeniu i nieudzielaniu jej pomocy medycznej. Ona cały czas odczuwa bóle i nie może się (samodzielnie) poruszać - oświadczyła Jewhenija Tymoszenko po opuszczeniu budynku ukraińskiej Prokuratury Generalnej, w której złożyła zawiadomienie o torturach stosowanych wobec jej matki w kolonii karnej w Charkowie.

Miś Jednej Rosji przejdzie rebranding?

Nie jest wykluczone, że borykająca się ze spadkiem popularności kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja przejdzie radykalną odmianę. Jeden z liderów partii, deputowany Andriej Worobiow, nie wykluczył, że ugrupowanie zostanie poddane rebrandingowi, czyli operacji zmiany nazwy i wizerunku.

Łukaszenka obiecuje wzrost

Wzrost dochodów ludności w ciągu roku do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego zapowiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

"To jest Hims. Umieramy. Popatrzcie na te dzieci"

- To jest Hims, Bab Amro. Widzimy kolejną rakietę spadającą na cywilne domy. To się dzieje cały dzień od godz. 5 rano. Teraz jest godz. 8. To będzie trwać do godz. 19. To jest życie, do którego musieliśmy przywyknąć: rakiety, pociski zabijające dzieci na ulicy, części ciał. Czemu świat nam nie pomaga? Gdzie jest ludzkość? Gdzie jest cholerne ONZ? - pyta syryjski aktywista Danny Abduldayem we wstrząsającym nagraniu prosto z syryjskiego miasta oblężonego przez siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

Ciemne chmury nad Gilanim

Pakistański premier Jusuf Raza Gilani będzie musiał stawić się przed Sądem Najwyższym jako oskarżony o obrazę wymiaru sprawiedliwości. Gilani nie chciał się stawić, ale jego apelacja została odrzucona.

Wałęsa z Nagrodą Lincolna

Były prezydent Lech Wałęsa odebrał w Chicago nagrodę Fundacji Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna. Przyznawana jest ona osobom, które swoim życiem i działaniami dają wyraz przywódczemu dziedzictwu 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy snajperzy i flaga z napisem "SS"

Amerykańscy marines pozujący na tle flagi z napisem "SS" pośrodku afgańskiej pustyni wywołali burzę po obu stronach oceanu. Do mediów wyciekło właśnie zrobione we wrześniu 2010 r. zdjęcie przedstawiające 10-osobowy oddział zwiadowczy.

Przez wpis na Twitterze musiał uciekać z kraju

W swych internetowych komentarzach na Twitterze 23-letni Hamza Kaszgari opisał w sobotę swoją wymyśloną rozmowę z Mahometem. Kilka dni później już nie było go w ojczystej Arabii Saudyjskiej. Musiał uciekać w atmosferze nagonki, ale nadal jest daleki od bezpieczeństwa.

Armia przejęła 15 ton narkotyków

Meksykańska armia dokonała największego odkrycia w historii walki z kartelami narkotykowymi. W stolicy stanu Jalisco, Guadalajarze, w jej ręce wpadło 15 ton czystej metamfetaminy wartej ok. 4 miliardów dolarów.