Zagrożenie ze strony Al-Kaidy, jako "globalnej organizacji terrorystycznej" osłabło, natomiast groźne pozostają osoby i grupy luźno powiązane z Al-Kaidą, ponieważ rozwijają się pod względem taktyki i technologii - głosi raport ekspertów ONZ. Jednak to właśnie z obawy o atak terrorystyczny, Holandia, jako kolejny kraj, zdecydowała się ewakuować z Jemenu swój personel dyplomatyczny.

Dokładnie pięć lat temu w nocy z 7 na 8 sierpnia wybuchła wojna gruzińsko-rosyjska o kontrolę nad Osetią Płd. Pomimo zmiany rządu w Tbilisi na bardziej otwarty w stosunkach z Moskwą, oba kraje są dalekie od wznowienia stosunków dyplomatycznych i pełnej normalizacji relacji dwustronnych.

Korzyściami gospodarczymi kusi Rosję Arabia Saudyjska. W zamian chce, by Moskwa wycofała się ze wsparcia dla syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - podała w środę agencja Reuters, powołując się na źródła na Bliskim Wschodzie i na zachodnich dyplomatów. Arabowie mieli zaproponować m.in. duży kontrakt na broń.

Czeski parlament nie udzielił wotum zaufania powołanemu przez prezydenta tymczasowemu rządowi ekspertów pod przywództwem Jirzego Rusnoka. Milosz Zeman powołał na premiera swojego sojusznika politycznego po upadku poprzedniego rządu w wyniku afery korupcyjnej. Od początku sprzeciwiały się temu największe partie.

Proces majora Nidala Hasana, oskarżonego o zamordowanie 13 innych żołnierzy wojska USA w Fort Hood w Teksasie, został wstrzymany. Sędzia musi się "zastanowić" nad tym co wydarzyło się w środę na sali sądowej. Pomocniczy obrońcy oskarżonego stwierdzili, że stara się on otrzymać karę śmierci, wobec czego chcą być zwolnieni z obowiązku współpracy z nim.

Nie ma śladów wskazujących na to, że był to zamach terrorystyczny - podają kenijskie władze. Wielki pożar lotniska w Nairobi sparaliżował jego działanie i poważnie zdezorganizował loty nad Afryką Wschodnią. Według najnowszych danych, nikt nie ucierpiał. Problemy z wylotem z Kenii mają teraz między innymi Polacy.

Informacja o pięciu Polakach, którzy utopili się w ubiegły weekend w Holandii, wstrząsnęła opinią publiczną w tym kraju. Zareagowała też polska ambasada. - Wraz z ratownikami chcemy rozpocząć kampanię, aby poinformować o tym, jak zachowywać się w wodzie - powiedział we wtorek Janusz Wołosz z ambasady RP w Hadze.

Amerykańskie Newark to najmniej przyjazne miasto na świecie - uznali czytelnicy magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler". Ranking zdominowały Stany Zjednoczone: w dwudziestce znalazło się aż siedem miast, łącznie z Los Angeles. Natomiast wśród najbardziej przyjaznych miast wygrało brazylijskie Florianopolis. Polski nie ma na żadnej z list.

Atomowy uderzeniowy okręt podwodny USS Miami trafi na złom, jako pierwsza w historii jednostka US Navy "pokonana" przez podpalacza. Okręt został poważnie uszkodzony przez pożar, który wybuchł na pokładzie podczas remontu w stoczni. Jak się okazało, ogień podłożył robotnik, który chciał wcześniej wyjść z pracy.

Biały Dom odwołał spotkanie Baracka Obamy i Władimira Putina w Moskwie. Jest to reakcja na udzielenie azylu w Rosji Edwardowi Snowdenowi, co wywołało serię krytycznych sygnałów z Waszyngtonu i ochłodzenie wzajemnych relacji. Kreml określił decyzję Białego Domu jako "rozczarowującą".

Urząd prezydenta Egiptu ogłosił fiasko zagranicznej mediacji na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego w kraju. Oznajmił przy tym, że konsekwencje obciążą Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony przez wojsko prezydent Mohammed Mursi.

Samolot tanich indonezyjskich linii lotniczych Lion Air zderzył się z krową i wpadł w poślizg podczas lądowania na północy Indonezji. Maszyna ze 110 pasażerami na pokładzie zatrzymała się poza pasem startowym. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń, skończyło się na drobnych zwichnięciach.