Korea Północna odpowiada na sankcje. Groźbą rozbudowy arsenału jądrowego

W reakcji na zaostrzenie sankcji ONZ Korea Północna zapowiedziała dalszą rozbudowę swego potencjału jądrowego. - Nowe sankcje Rady Bezpieczeństwa są produktem wrogiej polityki USA - oświadczyły w sobotę władze w Phenianie. Jak podaje Reuters, władze w Phenianie odrzuciły rezolucję ONZ. Do dalszych negocjacji wezwały z kolei Chiny.

Czech wyłudził prawie 20 mln zł. Zatrzymano go w Cieszynie

Policjanci zatrzymali w Cieszynie groźnego przestępcę z Czech. W swoim kraju był poszukiwany m.in. za przestępstwa przeciw życiu oraz wyłudzenie kredytów i towarów o wartości ok. 20 mln zł - poinformował w piątek rzecznik policji w Cieszynie Rafał Domagała.

Jednoczą się przeciw Orbanowi

Gordon Bajnai, premier centrolewicowego rządu w latach 2009-2010, ogłosił utworzenie partii, która jednoczy lewicową opozycję przed wyborami parlamentarnymi w 2014 roku. Sondaże dają ugrupowaniu Razem 2014 około 15-procentowe poparcie. Na sobotę na godz. 15 zapowiadana jest manifestacja przed parlamentem w Budapeszcie przeciwko zapowiadanej nowelizacji konstytucji.

Zagranicą o Kaczyńskim z iPadem. "Bezprecedensowy krok", "Gwiazda internetu"

Czwartkowe przemówienie Jarosława Kaczyńskiego podczas debaty nad wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska zostało zauważone nie tylko przez polskie media. "Lider polskiej konserwatywnej opozycji Jarosław Kaczyński z pomocą nowoczesnej technologii wykorzystał lukę w przepisach i stał się pierwszym politykiem w kraju, który odtworzył przed parlamentem przemówienie z iPada" - pisze The Wall Street Journal.

Kukuczka, Rutkiewicz, Morawski... Ich zabrały góry

W najwyższych górach świata - Himalajach i Karakorum - zginęło bądź zaginęło kilkudziesięciu polskich alpinistów, między innymi Jerzy Kukuczka (1989), Wanda Rutkiewicz (1992), Piotr Morawski (2009). Najtragiczniejszy był rok 1989, kiedy to lawina zabrała pięciu wspinaczy. Najnowsza wyprawa na Broad Peak także zakończyła się tragicznie - szef wyprawy ogłosił, że dwóch jej członków - Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego - można uznać za zmarłych.

Hamburgery i klopsiki z koniną, a w koninie lek przeciwbólowy

Portugalski Urząd Ochrony Konsumenta (Deco) wykrył obecność leku przeciwbólowego - fenylobutazonu - w końskim mięsie, którym fałszowane były wołowe hamburgery i klopsiki sprzedawane przez Auchan. Władze sieci zapewniają, że wycofały już oba produkty z obrotu.

Tunezja ma nowy rząd. Uspokoi sytuację?

Premier Tunezji Ali Larajedh przedstawił skład nowego rządu, uzgodniony po długich negocjacjach przez trzy partie koalicyjne. Gabinet ma sprawować władzę do najbliższych wyborów parlamentarnych, czyli - według Larajedha - najpóźniej do grudnia.

Polskie nazwiska będą legalne? Grupa robocza rządu jest za

Na Litwie należy zalegalizować pisownię nielitewskich nazwisk w formie oryginalnej, m.in. po polsku, a także dwujęzyczne nazwy ulic w miejscowościach zwarcie zamieszkanych przez mniejszości narodowe - uważa rządowa grupa ds. problemów mniejszości narodowych.

Na konklawe głosować będzie 115 kardynałów, 77 musi być za

77 głosów potrzebnych będzie do wyboru papieża podczas najbliższego konklawe, w którym udział weźmie 115 elektorów. Jan Paweł II w konstytucji "Universi dominici gregis" postanowił: "dla ważnego wyboru Biskupa Rzymskiego wymaga się dwóch trzecich głosów".

Konklawe zacznie się 12 marca

Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu - zdecydowali kardynałowie po południowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego.

Zięć bin Ladena nie przyznaje się do winy

Zięć Osamy bin Ladena, Suleiman Abu Gheith, stanął w Nowym Jorku przed sądem federalnym. Według amerykańskich śledczych, odegrał on kluczową rolę w przygotowaniach do ataku terrorystycznego w 2001 roku. Abu Geith nie przyznaje się do winy.

Berlusconi w szpitalu. Ma problemy z okiem

Były premier Włoch Silvio Berlusconi trafił do szpitala w Mediolanie w związku z pogorszeniem się stanu jego oka, z którym ma problemy od dłuższego czasu. Stwierdzono u niego zapalenie naczyniówki.

Wielka partia podróbek torebek skonfiskowana. Wartość: ponad 14 mln dol.

Torebki i portfele z Chin, które były podróbkami oryginałów francuskiego domu mody Hermès, przechwyciła służba celna w Los Angeles. Gdyby były oryginalne, ich łączna wartość detaliczna wyniosłaby ponad 14 milionów dolarów. To największa partia podróbek, jaką zarekwirowano w USA na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Opóźnili lot, żeby mógł pożegnać umierającą matkę

Gdy mieszkający w San Francisco Kerry Drake dowiedział się, że jego matka umiera w szpitalu w Teksasie, popędził na lotnisko i szybko wykupił bilety. Już w powietrzu okazało się, że jego samolot ma opóźnienie i może nie zdążyć na czas. To, co wydarzyło się później, poruszyło Amerykanów.

Akumulator "syczał" i "wybuchł". Opis pożaru na pokładzie dreamlinera

Amerykańscy śledczy opublikowali swój wstępny raport na temat pożaru akumulatora na pokładzie maszyny B787 Dreamliner japońskich linii JAL. Nie wskazano w nim źródła awarii, a jedynie ją dokładnie opisano. Opanowanie pożaru podsycanego chemikaliami z akumulatora zajęło niemal dwie godziny.

Polscy himalaiści to elita. Cenią ich bardziej niż Baumgartnera

Himalaiści wspinający się na najwyższe szczyty na Ziemi w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" to światowa elita sportów ekstremalnych. Zorganizowane przez nich zimowe wejście na Gasherbrum I (8068 m) zostało uznane przez prestiżowy amerykański portal ExplorersWeb za najważniejsze osiągnięcie człowieka przekraczającego ekstremalne granice w 2012 r. Polacy pokonali Felixa Baumgartnera i jego skok ze stratosfery.