Kanadyjski "kret" skazany. Posiedzi 20 lat

Na 20 lat więzienia, tak jak chciał prokurator, sąd w Halifaxie skazał w piątek Jeffreya Paula Delisle'a, funkcjonariusza kanadyjskiego wywiadu, aresztowanego w styczniu ub.r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

Pierwszy europejski kontyngent żołnierzy już w Mali

Do stolicy Mali, Bamako, przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy. Będą oni szkolić armię malijską, w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

Polskie "przepraszam" szefa litewskiego MSZ rozpętało burzę

Wyrażone przez ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevicziusa przeprosiny za to, że litewski parlament podczas ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wilnie nie poparł ustawy o pisowni polskich nazwisk, wywołały w piątek na Litwie burzliwą dyskusję.

"Guardian": Zwycięzcy szczytu UE to Cameron i Wielka Brytania

Brytyjski premier David Cameron oraz Wielka Brytania odgrywająca aktywną rolę w Europie to dwaj zwycięzcy zakończonego w piątek szczytu UE - ocenia brytyjski dziennik "Guardian". Samo porozumienie w sprawie nowego budżetu Unii gazeta uznaje za rozczarowujące.

Parlament Europejski zatopi budżet? Szefowie największych frakcji grożą wetem

"Porozumienie budżetowe osiągnięte w piątek na szczycie UE w Brukseli nie umocni konkurencyjności gospodarki europejskiej, a przeciwnie - osłabi ją" - uznali we wspólnym oświadczeniu szefowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim i zagrozili wetem. Podejście do tworzenia budżetu na lata 2014-20 krytykował wcześniej również Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego.

Cameron na Twitterze powiadamia rodaków: brytyjski rabat jest bezpieczny

Przyjęcie wieloletniego budżetu UE, która zakłada istotne cięcia, to "wielki sukces" brytyjskiego premiera - chwalił Davida Camerona, jeszcze przed ostatecznym porozumieniem, "Daily Telegraph". Po zamknięciu rozmów, sam Cameron napisał na Twitterze: brytyjski rabat jest bezpieczny. To świetna umowa dla Wielkiej Brytanii.

Brytyjski dziennik o Grodzkiej: mogłaby przejść do historii

Anna Grodzka mogłaby przejść do historii, zostając transseksualnym politykiem na jednym z najwyższych stanowisk w państwie - pisze w piątek brytyjski "The Guardian". Jak zauważa gazeta, obecność Grodzkiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu pomogłaby "otworzyć oczy niektórym ludziom na fakt, że świat nie składa się wyłącznie z osób, które wyglądają, myślą i czują tak jak oni".

Madeleine McCann odnaleziona? Pobrano próbki DNA

Policja w Nowej Zelandii odnalazła dziewczynkę podobną do zaginionej w 2007 roku Madeleine McCann. Dziewczynka ma mieć charakterystyczne znamię na oku, tak samo jak zaginiona. Pobrano już próbkę DNA.

Zniszczyła jeden z najsłynniejszych obrazów świata

Młoda kobieta, odwiedzająca oddział Luwru we francuskim mieście Lens, zniszczyła wystawiony tam słynny obraz Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". Zanim zatrzymał ją strażnik, zdążyła umieścić u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911".

Najbardziej intymna część kobiety ma... twarz? " Obraz warty 40 mln euro"

Kolekcjoner sztuki twierdzi, że znalazł drugą część słynnego obrazu Gustave'a Courbeta "Pochodzenie świata". XIX-wieczne dzieło, które należy do najbardziej śmiałych portretów w historii malarstwa, przedstawia najbardziej intymną część kobiecego ciała. Do tej pory nikt nie wiedział, kim jest modelka. Jak donosi "Paris Match", teraz - dzięki przypadkowemu odkryciu brakującej części obrazu - wiadomo, jak wygląda jej twarz.

"Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską"

Litwie zależy na ociepleniu relacji z Polską i ożywieniu dwustronnej współpracy gospodarczej - powiedział w piątkowym wywiadzie dla Radia Znad Wilii, polskiej rozgłośni w Wilnie, premier Litwy Algirdas Butkeviczius, który we wtorek odwiedzi Warszawę.

Graś: Bardzo burzliwa, nerwowa noc

- Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś dziennikarzom w Sejmie, pytany o najnowsze informacje z unijnego szczytu ws. budżetu UE na lata 2014-2020.

Klasztor i bite kobiety. "To było gorsze niż więzienie"

Irlandzkie państwo przeprasza i publikuje raport, z którego wynika, że siostry magdalenki z Cork przez lata zmuszały do niewolniczej pracy tysiące dziewczynek i młodych kobiet. Historie podopiecznych przerażają: były bite lub w najlepszym razie traktowane przedmiotowo. Przez lata milczały ze wstydu, strachu albo żalu. Teraz - gdy sprawa wyszła na jaw - liczą na rehabilitację. Materiał "Polski i Świata".

Dreamliner poleci na próbę

Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zezwolil koncernowi Boeing na dokonanie serii lotów próbnych samolotów typu 787 Dreamliner w celu dokładniejszego ustalenia przyczyn problemów z akumulatorami.

Francuzi wycofują się z Timbuktu

Francuskie wojska zaczęły wycofywać się z malijskiego Timbuktu po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów. Wciąż nie jest zakończona operacja w Gao.

Polska rozmawia z Litwą. "Nieporozumienia powinny odejść w przeszłość"

Premier Litwy Algirdas Butkeviczius wyraził wolę, by problemy Polaków na Litwie były rozstrzygane "w drodze kompromisu", a szef tamtejszego MSZ Linas Linkeviczius oświadczył, że "nieporozumienia powinny odejść w przeszłość". Wszystko to w dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Litwy. Szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski określił to spotkanie, jako "sukces Sikorskiego".

Janukowycz pojawi się na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej?

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz może wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej - oświadczył szef jego administracji Serhij Lowoczkin. Wyraził też nadzieję, że uroczystości będą mogły się odbyć w sposób "do przyjęcia przez obie strony".

USA: dochodzenie ws. usterek w dreamlinerach będzie długie

"Długą drogę przed sobą" mają instytucje nadzorujące w USA bezpieczeństwo lotnicze w prowadzonym dochodzeniu w sprawie usterek litowych akumulatorów jonowych w samolotach pasażerskich Boeing 787 Dreamliner - poinformowała szefowa Państwowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) Deborah Hersman. Jak wyjaśniła, wciaż nieznana jest przyczyna krótkiego spięcia, które doprowadziło do pożaru akumulatora w jednym z samolotów w Bostonie.