Antyromska histeria? Błędy policji wzbudzają obawy w Irlandii

Sprawa tajemniczej blond dziewczynki odebranej w Grecji romskiej rodzinie wywołała falę podejrzeń wobec Romów w całej Europie. Na greckiej wyspie Lesbos zatrzymano parę Romów, która nie potrafiła wyjaśnić, skąd mają dwumiesięcznego chłopczyka. Tymczasem w Irlandii władze zwróciły dziecko romskiej rodzinie, ponieważ badania DNA potwierdziły, że jest ich. I nie był to pierwszy taki przypadek na wyspie.

13-latek zginął przez karabin-zabawkę

Amerykańscy policjanci w Kalifornii zastrzelili 13-letniego chłopca, który miał przy sobie repliką karabinku Kałasznikowa. Funkcjonariusze byli przekonani, że chłopiec trzyma w rękach prawdziwą broń.

Amerykański ambasador wezwany do niemieckiego MSZ

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał do siebie amerykańskiego ambasadora w Berlinie Johna Bonnella Emersona. Ma to związek z zarzutami, jakie pojawiły się pod adresem Amerykanów rzekomo podsłuchujących kanclerz Angelę Merkel.

Zachowanie aktywistów "po zatrzymaniu nie sprzyja szybkiemu ustaleniu prawdy"

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej rozpoczął procedurę przedstawiania nowych zarzutów wszystkim aktywistom międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace zatrzymanym po akcji na Morzu Barentsa - poinformował jego rzecznik, gen. Władimir Markin. Jego oświadczenie ukazało się w czwartek na stronie internetowej Komitetu Śledczego FR.

Po 40 latach Sophia Loren wygrała z fiskusem

Po blisko 40 latach Sophia Loren wygrała sądową batalię o swoje zobowiązania podatkowe. Włoski Sąd Najwyższy uznał za zasadne odwołanie złożone przez aktorkę i orzekł, że za 1974 r. ma prawo zapłacić podatek niższy niż ten, którego domagał się urząd skarbowy.

Premier Pakistanu wzywa Obamę do zakończenia ataków dronów

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał prezydenta USA Baracka Obamę do wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na cele na terytorium pakistańskim. Ataki te stanowią jedną z głównych przeszkód dla normalizacji stosunków między obu państwami.

Niemcy: Amerykanie mogli inwigilować telefon Merkel

- Niemcy posiadają informacje, że telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel mógł być inwigilowany przez USA - oświadczył rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert. Merkel jest już po rozmowie telefonicznej z Obamą, zażądała wyjaśnień. Prezydent USA zapewnił kanclerz, że jej telefon nie jest i nie będzie inwigilowany. Jak zauważają media, zabrakło tu jednak odniesienia do przeszłości.

Już nie "piraci", a "chuligani". Rosja spuszcza z tonu ws. aktywistów Greenpeace

Rosyjscy śledczy zmienili kwalifikację prawną przestępstwa, za jakie uznają akcję aktywistów Greenpeace na platformie wiertniczej Gazpromu. 30 członków załogi Arctic Sunrise ma odpowiadać już nie za "piractwo", a za "chuligaństwo". To oznacza, że aresztowanym, wśród których jest Polak, grozić będzie niższa kara. Greenpeace twierdzi, że nowy zarzut jest równie bezpodstawny, co poprzedni.

Berlusconi z sądu nie wychodzi. W lutym kolejny proces

11 lutego 2014 roku rozpocznie się kolejny proces byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Tym razem oskarżony jest o przekupienie w r. 2007 senatora centrolewicy Sergio De Gregorio, który otrzymawszy od Berlusconiego pieniądze przeszedł do jego partii.

Nie zarezerwował daty ślubu, ratował się telefonem o bombie

Pechowy narzeczony nie dopełnił wszystkich formalności związanych z rezerwacją daty ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Tak bał się przyznać do tego narzeczonej, że w dniu ceremonii zadzwonił do pałacu ślubów z fałszywym alarmem bombowym. Sąd skazał go na rok więzienia.

Ćwiczenia NATO w Polsce niepokoją Rosję. "Zaproszono obserwatorów"

Polsce zależy na tym, by manewry wojskowe Steadfast Jazz, które rozpoczynają się za kilka dni w Polsce i krajach bałtyckich, nie budziły nieufności krajów spoza NATO - zapewnił w środę w Brukseli szef MON Tomasz Siemoniak. - Dlatego też do przyglądania się tym ćwiczeniom zaproszono rosyjskich obserwatorów- potwierdził minister.

Nie rozwiali obaw Rosji. Nadal twarde "niet" dla tarczy

Wciąż nie ma porozumienia między NATO a Rosją w sprawie planowanej przez Sojusz obrony przeciwrakietowej w Europie. - Nie jest tajemnicą, że nie znaleźliśmy drogi do współpracy w tej kwestii - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Napięcie na granicy atomowych mocarstw spada

Premierzy Chin i Indii podpisali w Pekinie porozumienie dotyczące współpracy granicznej. Dokument ma pomóc w normalizacji wzajemnych relacji i rozwiązaniu konfliktów granicznych, do jakich dochodziło na przestrzeni lat pomiędzy oboma atomowymi mocarstwami.