Nobel z fizyki dla Higgsa i Englerta. Za cząstki subatomowe

Nobel w dziedzinie fizyki trafił do Brytyjczyka Petera Higgsa i Belga Francois Englerta. Przyznano go za "teoretyczne odkrycie mechanizmu, który przyczynia się do naszego zrozumienia pochodzenia masy cząstek subatomowych". Nagroda Nobla w tym roku wynosi 8 milionów koron szwedzkich (około 4 milionów złotych).

Hamburgery z hostią. Katolicy oburzeni

Hamburger serwowany w jednej z restauracji w Chicago oburzył amerykańskich katolików. Kanapka podawana jest z hostią. - To na cześć szwedzkiego zespołu heavymetalowego Ghost B.C. - tłumaczy przedstawiciel lokalu i zapowiada, że ze sprzedaży kanapki nie zrezygnuje.

Rosja kusi Ukrainę tańszym gazem

Gazprom obniżył cenę gazu, który ma być wpompowany w ukraińskie magazyny podziemne. Ulgowa cena dla Ukrainy wynosi około 260 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

"Dyplomata pobity", Putin żąda wyjaśnień od Holandii

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii po tym, jak - według Moskwy - do mieszkania radcy ambasady Rosji wtargnęli ludzie w mundurach policji i zabrali go na posterunek, powołując się na skargi sąsiadów, że źle traktuje dzieci.

Rosyjski sąd odrzuca skargi Greenpeace

Sąd Obwodowy w Murmańsku oddalił pierwszą ze skarg aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace na decyzje Sądu Rejonowego w tym mieście, nakazujące zastosowanie wobec nich dwumiesięcznego aresztu.

Wyrok dla byłego ministra obrony Grecji: 20 lat więzienia

74-letni Akis Cochacopulos usłyszał wyrok 20 lat więzienia. Grecki sąd uznał tego byłego ministra obrony Grecji winnym prania pieniędzy. Współoskarżeni w jego sprawie - wśród nich była żona i córka polityka - otrzymali kary od 6 do 16 lat więzienia.

Republikanie tracą przez paraliż rządu

Rośnie niezadowolenie Amerykanów z działań Partii Republikańskiej w Kongresie. Już 70 procent badanych źle ocenia działania republikańskich kongresmenów, które doprowadziły do kryzysu rządu federalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News

Jak wyglądają niebezpieczne rejsy "do wolności"?

To ciągle niezamknięty bilans. U wybrzeży włoskiej Lampedusy zginęło ponad dwustu uchodźców. Po czwartkowej katastrofie nadal wyławiane są ciała kolejnych ofiar. Statek, na którego pokładzie było prawdopodobnie pół tysiąca ludzi zaczął się palić, następnie zatonął. To nie pierwsza niestety taka tragedia z udziałem uchodźców. Jak wyglądają podobne rejsy - rejsy po wolność - dziś możemy to zobaczyć.

Pokojowy Nobel dla 16-latki?

Gdyby dostała pokojowego Nobla - byłaby najmłodszym laureatem tej nagrody. Malala, 16-letnia Pakistanka, o której usłyszał cały świat. Przede wszystkim ten muzułmański. W którym upomniała się - upominała regularnie - o prawa kobiet. O mało nie przypłaciła tego życiem. Dla talibów jest wrogiem, ale dla wielu jest wzorem. I mocną noblowską kandydatką.

Polacy napadli na Polaków. "Porachunki między dwoma gangami"

Sąd w Belfaście na poniedziałkowej rozprawie odmówił zwolnienia za poręczeniem majątkowym dwóch Polaków, 33-letniego Fabiana W. oraz 26-letniego Dominika M., którzy napadli na zamieszkany przez współrodaków dom w Dungannon w Irlandii Płn. - donosi telewizja Ulsteru (UTV).

Tak rywalizują Delta Force z Navy SEALs

Dwie amerykańskie jednostki specjalne. Dwie akcje w Afryce. I dwa różne ich finały. W Libii zatrzymano jednego z przywódców Al Kaidy. W Somalii celem była organizacja Al Shabab - ta, która odpowiada za atak na centrum handlowe w stolicy Kenii. Tu sukcesu nie było. A jest rywalizacja między komandosami sił lądowych i marynarką.

Przymusowe aborcje w Chinach

Przymusowe aborcje w Chinach - to rezultat obowiązujących tam drakońskich przepisów zezwalających większości rodzin na posiadanie tylko jednego dziecka. Często to prawo egzekwowane jest w niezwykle brutalny sposób.

Licytowało tylko dwóch, ale i tak padł rekord. Ponad 30 mln dolarów za brylant

W telefonicznej licytacji 118-karatowego brylantu, zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's, uczestniczyły dwie osoby. Po zaledwie sześciu minutach jeden z licytujących zrezygnował. Organizowane w Hongkongu co pół roku aukcje klejnotów i dzieł sztuki regularnie przyciągają zamożnych kolekcjonerów, głównie z Chin kontynentalnych i innych krajów Azji.

Pierwsza taka misja? Sekretarz Generalny ONZ namawia

Sekretarz generalny ONZ w dokumencie skierowanym do Rady Bezpieczeństwa zarekomendował wysłanie do Syrii wspólnej misji, wraz z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Byłaby to pierwsza w historii wspólna misja tych dwóch organizacji.

Powtórka z początku roku. Kim Dzong Un mobilizuje armię i grozi

Korea Północna ogłosiła mobilizację armii w związku z rozpoczynającymi się w czwartek na wodach u wybrzeży Korei Południowej wspólnymi manewrami morskimi sił USA, Japonii i Korei Płd. Pjongjang ostrzegł, że ćwiczenia te mogą spowodować "nieprzewidywalną katastrofę".