Tajemnica 20 ukraińskich T-64. Co czołgi robiły na Krymie?

Rosyjskie wojsko zaczęło zbierać pozostawione przez Ukraińców na Krymie uzbrojenie i zgodnie z deklaracją Kremla, szykować się do oddania go właścicielom. W pierwszej kolejności na pociągi załadowano między innymi około 20 czołgów T-64. Przed interwencją rosyjską nie stacjonowały na półwyspie.

Obwód, którego nie ma. Takie paszporty Rosja wydaje na Krymie

Zachęcają mieszkańców Krymu do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa, a robią poważne błędy w paszportach. Od kilku dni pojawiają się informacje o różnych niedociągnięciach przy przekształcaniu półwyspu w część Federacji Rosyjskiej. Kolejną przekazuje na swoim profilu na Facebooku Dmytro Tymczuk, szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych.

Dywersja, desant, pancerne natarcie. Tak wyglądałby rosyjski "blitzkrieg"?

- Celem ewentualnej rosyjskiej agresji na Ukrainę byłby totalny blitzkrieg. Ustanowienie nowej granicy, zanim sami Ukraińcy czy Zachód zdołaliby zareagować - pisze jeden z czołowych ekspertów ds. bezpieczeństwa Rosji, dr Mark Galeotti. Przedstawia scenariusz, w którym rosyjskie wojska uderzyłyby w kluczowe punkty infrastruktury, szeroko wykorzystały desanty z powietrza oraz siły specjalne. Celem byłoby szybkie zagarnięcie wybranego fragmentu kraju i postawienie świata przed faktem dokonanym.

Książę George w oknie, w towarzystwie Lupo

Książę William i księżna Cambridge opublikowali oficjalne rodzinne zdjęcie z małym George'm i psem Lupo. Patrzą przez okno swojego domu w Kensington Palace w Londynie. To pierwszy portret 8-miesięcznego księcia od jego chrztu w ub.r. i pierwszy przed jego zagraniczną podróżą - do Australii i Nowej Zelandii.

Bitwa o Stambuł i Ankarę. Samorządowa Erdogana walka o życie

Turcję czekają w niedzielę wybory samorządowe. Wielu ekspertów uważa, że będą także swoistym referendum, którego wynik może zadecydować o przyszłości premiera Recepa Tayyipa Erdogana, zmagającego się od grudnia z oskarżeniami o korupcję i autorytarne zapędy.

Kiska prezydentem Słowacji. Krytycy: Zrobił karierę na lichwie

51-letni bezpartyjny biznesmen i filantrop Andrej Kiska, do niedawna jeszcze bliżej nieznany na słowackiej scenie politycznej, został zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich na Słowacji. Jego rywal, obecny premier Robert Fico, przyznał się do porażki.

Zamach w Libanie. Nie żyje kilku żołnierzy

Co najmniej trzech libańskich żołnierzy zginęło, a trzech innych zostało rannych w sobotę w ataku samobójczym na wojskowy punkt kontrolny w mieście Arsal przy granicy z Syrią. Zamachowiec samobójca wykorzystał do ataku samochód z ładunkami wybuchowymi.

W Egipcie zginęło już ponad 400 mundurowych

MSZ Egiptu poinformowało w sobotę, że od 3 lipca ubiegłego roku, kiedy armia odsunęła od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego, zginęło w atakach 252 policjantów i 187 żołnierzy, a także 57 cywilów. Ataki te MSZ określiło jako terrorystyczne.

Dziesięć ofiar śmiertelnych wybuchu w Egipcie

Co najmniej 10 osób zginęło, a 37 zostało rannych w sobotę w środkowym Egipcie w wyniku eksplozji w budynku, gdzie znajdował się nielegalny skład paliwa - poinformowało MSW w Kairze. Do wybuchu doszło we wsi w prowincji Sauhadż.

Ukraiński IPN odbierze służbom specjalnym dokumenty KGB

- By móc krytycznie przeanalizować historię, najpierw trzeba o niej mówić - twierdzi nowy dyrektor ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. By móc o niej mówić, chce odebrać służbom znajdujące się w ich posiadaniu akta KGB.

Ławrow: nie ma innej możliwości niż federalizacja Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow stwierdził w wywiadzie na antenie "Russia 1", że jedyną drogą dla rozwiązania kryzysu na Ukrainie jest jej federalizacja. - Gwoli uczciwości, nie widzimy innej możliwości - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

"Putin wyprzedza NATO o kilka kroków"

Generał Roman Polko, były dowódca GROM i były p. o. szefa BBN, w "Faktach po Faktach" nie miał wątpliwości: operacja rosyjska na Krymie była przeprowadzona w bardzo przemyślany sposób.

MSZ Ukrainy: Aneksja Naddniestrza to wstęp do destabilizacji Ukrainy

- Sytuacja w Naddniestrzu i próby "ochronienia" Naddniestrza przez Federację Rosyjską są bardzo niepokojącym sygnałem - świadczył szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca na konferencji prasowej w sobotę, podkreślając, że Rosja nadal stara się zdestabilizować sytuację w jego kraju.

Czego chce Putin? "Putin chce rządzić całe życie"

- Putin chce rządzić całe życie, chce być carem i robi wszystko dla popularności - mówił w "Babilonie" pierwszy prezydent Białorusi, Stanisłau Szuszkiewicz. Dodał, że swój plan prezydent Rosji realizuje przez głoszenie hasła o "Wielkiej Rosji".