Tłumy na placu św. Piotra. "Straszny tam ścisk"

Plac św. Piotra w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII błyskawicznie zapełnił się wiernymi. Szybko zabrakło miejsca dla nieustannie napływających tłumów. Wiele osób wycofało się tam, gdzie tłok jest mniejszy. Przed Bazylikę Św. Piotra w asyście policji podjeżdżały oficjalne delegacje, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Palestyna zaprasza Izrael do rozmów. Ale stawia warunki

Palestyński prezydent Mahmud Abbas zapewnił w sobotę, że nadal chce prowadzić negocjacje pokojowe z Izraelem i zapewnił, że rząd jedności narodowej tworzony z radykalnym Hamasem będzie odrzucał przemoc. Hamas uważa wystąpienie za "w większości pozytywne".

"Rejs przebiegał wspaniale". List z Titanica sprzedany

List napisany na pokładzie Titanica na kilka godzin przed jego zatonięciem w czasie dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 roku został sprzedany na aukcji w Anglii za 119 tys. funtów. Według organizatorów to jedyny list napisany na Titanicu tego feralnego dnia.

Ukraina proponuje Rosji rozmowy ws. koncentracji wojsk

Władze w Kijowie zaproponowały Moskwie bezpośrednie rozmowy w sprawie koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Jak poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, do rozmów mogłoby dojść w najbliższy poniedziałek w stolicy Austrii, Wiedniu.

Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Franciszek: Tragedie XX w. "ich nie przytłoczyły"

- Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - mówił o Janie XXIII i Janie Pawle II papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Wcześniej, o godz. 10:15 papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników świętymi. Dzisiejsza kanonizacja to jedno z największych wydarzeń w historii współczesnego Kościoła powszechnego.

Szef Al-Kaidy wzywa do porywania mieszkańców Zachodu?

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zaapelował do muzułmanów, by porywali mieszkańców Zachodu, zwłaszcza Amerykanów, których następnie można będzie wymienić na więzionych dżihadystów - podaje Reuters, choć zaznacza, że nie udało mu się potwierdzić autentyczności nagrania z tymi słowami.

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą? Moskwa: To plotki i domniemania

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło w sobotę, by rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły ukraińską przestrzeń powietrzną. O tym, że do takich incydentów doszło kilkakrotnie w ciągu kilkudziesięciu godzin informowali wcześniej ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oraz amerykański Pentagon.

Ławrow do Kerry'ego: Ukraina musi zaprzestać operacji wojskowych

Ukraina musi zaprzestać operacji wojskowych w południowo-wschodnich regionach kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow sekretarzowi stanu USA - Johnowi Kerry'emu. Jak wyjaśnił Ławrow, ma to być wysiłek Kijowa na rzecz złagodzenia kryzysu.

Porywacze chcą wymiany. Obserwatorzy za kilku separatystów

Separatyści ze Słowiańska są gotowi do wymiany porwanych obserwatorów związanych z OBWE za kilku swoich kolegów, którzy zostali zatrzymani przez ukraińskie władze - poinformował w sobotę lider prorosyjskich aktywistów. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że separatyści planują użyć porwanych obserwatorów jako "żywych tarcz".

Kolejne sankcje dla Rosji już w poniedziałek?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej spotkają się w najbliższy poniedziałek w Brukseli, aby omówić nowe sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały źródła unijne.

Sztab kryzysowy w Berlinie. Negocjatorzy pomogą porwanym?

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów. Także Rosja ogłosiła, że podejmie wszelkie możliwe środki, aby uwolnić przetrzymywanych. Anonimowe źródła w niemieckim rządzie informują, że grupa negocjatorów OBWE jedzie do Słowiańska.

Amerykańscy żołnierze wylądowali na Litwie

Kompania 150 amerykańskich żołnierzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przyleciała do bazy w Szawlach, na północy Litwy. Jest to odpowiedź litewskich sojuszników w NATO na niepokojące działania Moskwy na Ukrainie.

Papież-globtroter, który łamał protokół. Jak podróżowało się z Janem Pawłem II?

Stateczny i powolny rytm urzędowania dykasterii, czyli centralnych urzędów Stolicy Apostolskiej, odszedł w przeszłość wraz z wyborem Jana Pawła II. Papież Polak od pierwszych tygodni swego pontyfikatu wprawił je w przyspieszony ruch. Przygotowanie każdej z ponad stu zagranicznych podróży papieża-globtrotera, które w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu zaprowadziły go do najdalszych zakątków świata, wymagało wielkiej mobilizacji tych watykańskich instytucji.