Po latach niewoli wraca do kraju. "Po pewnym czasie zaczynasz czuć przywiązanie do oprawców"

Kiedy wstępował do armii w 2008 roku, był podręcznikowo wysportowanym mężczyzną z pasją do szermierki. Rok później został złapany przez talibów. Teraz, po pięciu latach niewoli, wraca do kraju, ale dla 28-letniego Bowego Bergdahla to dopiero początek. Teraz przed nim być może najważniejsza batalia - o powrót do normalnego życia. Eksperci obawiają się, że może to nie być łatwe.

Amerykański sierżant wolny, rząd w Kabulu niezadowolony

Rząd Afganistanu zaprotestował przeciwko wymianie więzionego przez talibów żołnierza amerykańskiego na pięciu bojowników Talibanu. Kabul uznał, że przewiezienie tych pięciu wysokich rangą talibów z Guantanamo do Kataru było naruszeniem prawa międzynarodowego.

Salwador ma nowego prezydenta

Były przywódca antyrządowych partyzantów, 69-letni Salvador Sanchez Ceren, został w niedzielę zaprzysiężony jako nowy prezydent Salwadoru podczas uroczystości z udziałem 13 szefów państw i rządów.

Runął śmigłowiec. Pilot ciężko ranny

Śmigłowiec z trzema osobami na pokładzie rozbił się na małej farmie na stokach Monte Lobeira w północno-zachodniej Hiszpanii. Ciężko ranny został pilot maszyny.

Sprzeczne informacje o obserwatorach OBWE. "Nie wiemy, gdzie są"

OBWE wciąż nie ma kontaktu z dwiema grupami swoich obserwatorów w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy – oświadczył w niedzielę rzecznik misji monitoringowej Michael Bociurkiw. Wcześniej samozwańczy mer Słowiańska na północy regionu donieckiego Wiaczesław Ponomariow poinformował o uwolnieniu obserwatorów.

Farage: nie chcemy mieć "nic a nic" wspólnego z Le Pen

Szef antyunijnej i antyimigranckiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage potwierdził w niedzielę, że "nie chce mieć nic wspólnego" z francuskim Frontem Narodowym Marine Le Pen. Dodał, że woli sojusz z włoską partią kierowaną przez Beppe Grillo.

Izrael przestrzega UE przed "neonazistowskimi" partiami

Izrael zaapelował w niedzielę do rosnących w siłę w państwach UE partii prawicowych, by nie zawierały sojuszy z partiami "neonazistowskimi i rasistowskimi". Zagroził, że nie będzie utrzymywał kontaktów z ugrupowaniami, mającymi powiązania z takimi partiami.

USA zredukują o 30 proc. emisję CO2?

Federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zamierza w poniedziałek zaproponować zredukowanie o 30 proc. do roku 2030 emisji dwutlenku węgla do atmosfery z istniejących już elektrowni w USA - poinformował w niedzielę dziennik "Wall Street Journal".

"Der Spiegel": NATO chce wzmocnić wielonarodowy korpus w Szczecinie

W związku z kryzysem na Ukrainie NATO planuje wzmocnienie swej obecności wojskowej w Polsce - podał w niedzielę tygodnik "Der Spiegel". Ministrowie obrony państw Sojuszu mają dyskutować o czasowym zwiększeniu liczebności wielonarodowego korpusu w Szczecinie. Magazyn pisze, że wzmocnienie korpusu w Szczecinie ma stanowić symboliczną demonstrację siły wobec Rosji.

Szef Pentagonu liczy na dalsze rozmowy z talibami. Republikanie: "nie" dla negocjacji z terrorystami

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w niedzielę, że wymiana przetrzymywanego w Afganistanie amerykańskiego żołnierza na pięciu talibów więzionych w Guantanamo może być wstępem do nowych rozmów z afgańskimi talibami. Republikanie krytykują natomiast "negocjowanie z terrorystami" i obawiają się, że doprowadzi do narażenia amerykańskich żołnierzy na niebezpieczeństwo.

Symbol Brukseli siusia... mlekiem

Symbol Brukseli, czyli Manneken Pis siusia w niedzielę... mlekiem. Na portalach społecznościowych turyści i mieszkańcy belgijskiej stolicy zamieszczają zdjęcia, pokazujące rzeźbionego chłopca w nietypowym dla niego otoczeniu. Okazuje się, że siusiający chłopiec obchodzi w ten sposób Światowy Dzień Mleka.

Pięciu talibów z Guantanamo za amerykańskiego sierżanta. Kim są?

Amerykanie dobili targu z afgańskimi talibami i dokonali wymiany więźniów. Zwolniony w niedzielę sierżant Bowe Bergdahl musi być bardzo cenny dla amerykańskiej armii, bo wymieniono go na pięciu afgańskich talibów więzionych w Guantanamo. Wśród zwolnionych są ministrowie, "mózgi" organizacji, ludzie podejrzewani o bliskie kontakty z al-Kaidą.