Chiny budują lotniskowiec. "To punkt zwrotny w polityce Pekinu"

Chiny przystąpiły do budowy lotniskowca - twierdzi "The Times", powołując się na zdjęcia satelitarne ze stoczni na wyspie Changxing w Szanghaju i ekspertów grupy badawczej IHS Jane's. Według gazety może to oznaczać "przyspieszenie chińskich ambicji morskich".

Papież mianował Polaka na swego jałmużnika

Papież Franciszek mianował ks. Konrada Krajewskiego na swego jałmużnika, wynosząc go do godności tytularnego arcybiskupa Benewentu w Afryce Północnej - poinformowały służby prasowe Watykanu.

Radioaktywna woda przekracza bariery. Jest coraz bliżej oceanu

Poziom skażonych, radioaktywnych wód gruntowych wokół zniszczonej w 2011 r. przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył specjalną barierę ochronną. Wzrosło tym samym ryzyko, że coraz więcej tych wód dociera do oceanu.

Po latach problemów i potknięć wreszcie finał. Europa ma swojego Atlasa

Ponad trzy dekady po pierwszych pomysłach na budowę nowego europejskiego samolotu transportowego wielki program dotarł do finału. Francuskie lotnictwo wojskowe otrzymało pierwszego A400M Atlas. Niestety, lata opóźnień i wzrostu kosztów połączone z kryzysem finansowym doprowadziły do tego, że kupujące nowe samoloty kraje już chcą je odsprzedawać.

F-16 zderzyły się w powietrzu. Pilota ratował śmigłowiec

Podczas nocnych ćwiczeń nad Atlantykiem zderzyły się dwa amerykańskie myśliwce F-16. Pilot jednego z nich musiał się katapultować i spędził w wodzie ponad godzinę. Ostatecznie uratował go śmigłowiec Straży Wybrzeża. Pilot wyszedł cało z opresji, tylko ze złamaną nogą.

10-latek znalazł "mumię" na poddaszu niemieckiego domu

Duża drewniana skrzynia leżała na poddaszu babci 10-letniego Niemca od dekad. Nikt się nią nie interesował, bo była schowana głęboko w rogu pomieszczenia. Jednak gdy ciekawskie dziecko otworzyło skrzynię, jego oczom ukazał się "egipski sarkofag" z "mumią" w środku.

Kraj, w którym więźniowie zarządzają więzieniami

W więzieniach zbudowanych dla ośmiu tysięcy osób jest ich dwanaście. Brakuje pieniędzy na wszystko, a strażnicy są skorumpowani. W efekcie to sami więźniowie przejęli kontrolę nad więzieniami. Tak ma być w Hondurasie, według raportu międzynarodowej komisji.

Protestują, choć władze im zakazały. Siły bezpieczeństwa szykują blokadę miasta

Mimo ostrzeżenia władz, że protesty nie będą tolerowane, w piątek znów dziesiątki tysięcy osób wyszło na ulice, by demonstrować przeciw obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego. W Kairze policja użyła wobec nich gazu łzawiącego, odgrodziła też barierkami rządowe budynki. Siły bezpieczeństwa chcą zablokować dostęp do placów, gdzie odbywają się dwa największe zgromadzenia.

Czeski prezydent musi pić i palić mniej. Ma cukrzycę

Czeski prezydent Milosz Zeman, znany ze swojego umiłowania do papierosów i alkoholu, musi zmienić swoje nawyki z powodu zdiagnozowanej cukrzycy - poinformował w piątek minister zdrowia. Zeman wypala nawet 50 papierosów dziennie.

Ameryka ostrzega. Zagrożenie atakami Al-Kaidy na całym świecie

Departament Stanu USA ostrzega swych obywateli przed podróżami po świecie ze względu na zagrożenie terrorystyczne ze strony Al-Kaidy. Szczególnie zagrożone mają być Bliski Wschód i Afryka Północna. Z tego samego względu Stany Zjednoczone nakazały w piątek zamknięcie swych ambasad.

USA zapłaciły 100 mln funtów brytyjskiemu wywiadowi. Kolejne rewelacje Snowdena

Amerykański rząd w ostatnich trzech latach zapłacił brytyjskiej agencji szpiegowskiej GCHQ ponad 100 milionów funtów - pisze w piątek "The Guardian", powołując się na dokumenty przekazane dziennikarzom przez Edwarda Snowdena. Zgodnie z nimi, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) regularnie finansowała brytyjską centralę wywiadowczą w zamian za dostęp do informacji.

Mały George już zarejestrowany. Zawód ojca: książę

Książę William i księżna Kate w piątek zarejestrowali w urzędzie narodziny swojego synka George'a. Zgodnie z prawem, dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii powinny zostać oficjalnie zgłoszone do urzędu w ciągu 6 tygodni od narodzin.

"Jak można uznać za normalne, że dziecko szuka jedzenia w koszu?"

Cała Wielka Brytania zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że nikt nie zauważył gehenny Daniela, który był systematycznie bity i głodzony. Nauczyciele z jego szkoły przyznają, że widzieli, jak chłopiec wyciąga jedzenie z koszy na śmieci i kradnie je kolegom. Nikt jednak nie poniósł konsekwencji. Dyrektor ośrodka dla dzieci w Coventry odchodzi na emeryturę z zachowaniem wszystkich przywilejów. Wychowawca chłopca obejmie natomiast posadę w lepszej i większej szkole.

Dożywocie za skatowanie 4-letniego Daniela. "Tak go głodziliście, że kości zaczęły się kruszyć"

Na dożywocie skazał brytyjski sąd koronny w Birmingham Magdalenę Ł. i Mariusza K., odpowiedzialnych za śmierć 4-letniego Daniela. Para przez kilka miesięcy katowała chłopca. - Głodziliście go, aż jego kości zaczęły się kruszyć. To była kampania przemocy - uzasadniała wyrok sędzia. - Rodzice małych dzieci są po to, by je chronić, dbać i kochać, a ty zawiodłaś jako matka - powiedziała do Magdaleny Ł.