Trzeci prezydent Bush? Notowania rosną

Rodzina Bushów znalazła się w centrum uwagi wraz ze zorganizowanymi w ten weekend obchodami 25-lecia objęcia prezydentury przez George’a H.W. Busha i wernisażem Busha juniora. Nasila to spekulacje o prezydenckich ambicjach innego polityka z rodu Bushów: Jeba.

Większość Ukraińców mówi "nie" rosyjskiemu pomysłowi federalizacji

Większość, bo aż 74 proc., Ukraińców uważa, że Ukraina powinna pozostać państwem unitarnym. Tylko 14 proc. opowiada się za federalizacją, na którą naciska Rosja. W badaniu poparcia dla partii politycznych bardzo słabo wypada Partia Regionów, której przewodniczył Wiktor Janukowycz.

USA wzmocnią Japonię niszczycielami. Obrona przed rakietami Kima

USA wyślą do Japonii dwa dodatkowe niszczyciele wyposażone w system AEGIS BMD, mogące zwalczać pociski balistyczne. - Okręty mają zwiększyć bezpieczeństwo sojuszniczego kraju w obliczu zagrożenia ze strony Korei Płn. - powiedział amerykański minister obrony Chuck Hagel.

Film jak broń, reżim głównym bohaterem. Oto Hollywood Kimów

Rakiety, które co chwilę wystrzeliwuje, i nuklearny arsenał, którego użyciem grozi - to broń Korei Północnej wobec świata. Swoich obywateli reżim Kimów w ryzach trzyma nie tylko dzięki obozom pracy, ale również dzięki ogromnej maszynie propagandowej z filmem w roli głównej, gdzie rozrywka jest celem na ostatnim miejscu. Tu głównym bohaterem jest zawsze państwo, zły nie wygrywa nigdy, a ideologii Juche nie może zabraknąć nawet w komedii romantycznej. Tu zasady są inne niż w Mieście Aniołów - tu jest Hollywood Kimów.

Krótka historia ukraińskiej broni atomowej. Niektórzy chcą jej powrotu

W chwili uzyskania niepodległości Ukraina była trzecim mocarstwem jądrowym świata. Miała więcej głowic niż Chiny, Francja i Wielka Brytania razem wzięte. Kijów długo opierał się naciskom Rosji i USA, próbując zachować choć część arsenału. Ostatecznie mocarstwa dopięły swego. Dzisiaj część ukraińskich polityków znów chce mieć broń jądrową. Czy to możliwe?

Ostrzelani przechodnie. Dwóch zabitych, 13 rannych

Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych w strzelaninie w Kingston, stolicy Jamajki, gdy niezidentyfikowani sprawcy ostrzelali z broni palnej przypadkowych przechodniów - poinformowała miejscowa policja.

Ponad połowa Ukraińców chce wejścia do UE

Ponad połowa Ukraińców chciałaby przystąpienia ich kraju do Unii Europejskiej, a niecałe 30 proc. - przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Spokojne wybory w Afganistanie. Dziś częściowe wyniki

W niedzielę mamy poznać częściowe rezultaty wyborów prezydenckich w Afganistanie. Według wstępnych danych komisji w wyborach wzięło udział siedem milionów osób spośród 12 mln uprawnionych do głosowania, czyli około 58 proc. wyborców. Wysoką frekwencję chwalili zarówno przywódcy światowi, jak i afgańscy.

Nowe podejście do Rosji. Plan kolejnych sankcji?

Szefowie MSZ państw UE na nieformalnym spotkaniu w Atenach, które zakończyło się w sobotę, omawiali nowe podejście do Rosji wobec aneksji Krymu i kryzysu na Ukrainie. UE ma przygotować plan nałożenia nowych sankcji na Rosję, jeśli dojdzie do eskalacji napięć.

Wybory na Węgrzech. Faworytem eurosceptyk

Węgrzy w niedzielę wybierają parlament. Sondaże wskazują, że wygra prawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana, oskarżana od czterech lat o antydemokratyczne tendencje.

"Moskwa nad Adriatykiem" puka do drzwi UE

Rozszerzenie Unii Europejskie to nie tylko żmudny biurokratyczny proces prawny, ale może przede wszystkim inwestycja w pokój i stabilność kontynentu. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe jak na Bałkanach, które coraz wyraźniej pokazują, że chcą do Europy. Najlepszym przykładem tego jest Czarnogóra. Jedno z najmłodszych państw świata.

"Na Wschodzie czas stoi w miejscu"

- Ukraina to człowiek, który jedną nogą stoi w przeszłości, a drugą stara się wyczuć grunt pod przyszłość. Ale niezbyt mu się to udaje - uważa Serhij Żadan, ukraiński pisarz i poeta. Gość "Xięgarni" stwierdził, że czas we wschodniej Ukrainie zatrzymał się w latach 80. Mimo tego, że Ukraina od ponad 20 lat jest niepodległym państwem, to obywatele nadal zadają sobie pytania o tożsamość. - To radziecka przeszłość jest jednym w ważniejszych problemów. Wielu Ukraińców nie rozumie swojej ojczyzny - dodał.

Merkel grozi Rosji kolejnymi sankcjami. "Musimy bronić prawa"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Czy to boeing? Chiński statek słyszy sygnał w morskich głębinach

Chińska łódź patrolowa wykryła w sobotnie popołudnie sygnał o częstotliwości 37,5 kHz dobywający się z głębin Oceanu Indyjskiego - poinformowała chińska agencja Xinhua cytowana przez CNN. Być może jest on wysyłany przez jedną z czarnych skrzynek zaginionego malezyjskiego boeinga 777, którego poszukiwania trwają już miesiąc.

Orban: Unia Europejska nie jest moją miłością

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Unii Europejskiej nie trzeba kochać, ale związek Węgier z tą organizacją nie jest kwestią uczucia. - Kto nie siedzi przy stole, szybko trafi do jadłospisu – oznajmił w sobotnim wywiadzie dla dziennika „Magyar Nemzet”.

Putin, Berlusconi i Merkel pod pędzlem Busha

George W. Bush, który po przejściu na emeryturę poświęcił się hobbystycznie malarstwu, chętnie maluje światowych przywódców. Ponad 20 portretów pędzla byłego prezydenta USA znalazło się na wystawie w rodzinnym muzeum w Dallas w stanie Teksas.