"Rośnie rola Polski, stajemy się ważni"

Polska staje się ważna, szczególnie ze względu na geopolitykę. Trzeba wykorzystać ten wiatr w żaglach - powiedział w "Jeden na jeden" eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski. Odniósł się w ten sposób do wizyty w naszym kraju prezydenta USA Baracka Obamy i przywódców wielu europejskich państw.

Po pięciu latach niewoli trafił do szpitala. Koledzy zarzucają mu dezercję

Uwolniony z talibskiej niewoli - po wymianie na więźniów Guantanamo - sierżant amerykańskiej armii Bowe Bergdahl został przetransportowany do Niemiec. Teraz spędzi trochę czasu na obserwacji w wojskowym szpitalu. W jego ojczyźnie pojawia się coraz więcej pytań co do jego losów. Okoliczności jego zaginięcia pięć lat temu są niejasne, a część kolegów oskarża Bergdahla wprost o dezercję, która kosztowała życie wielu innych żołnierzy zaangażowanych w jego poszukiwania.

Rosyjski haker: to ja stworzyłem Zeusa

Rosjanin, oskarżony w poniedziałek przez USA o kierowanie gangiem hakerów odpowiedzialnych za kradzież danych dotyczących kont bankowych i dokonywanie wymuszeń, twierdzi, że stworzył Zeusa, jeden z najgroźniejszych wirusów komputerowych.

Indyjski minister zginął w wypadku samochodowym

Indyjski minister ds. rozwoju wsi, wody pitnej i spraw sanitarnych Gopinathrao Munde zginął we wtorek w wypadku samochodowym po czołowym zderzeniu na ulicach Delhi. Zgon potwierdził przedstawiciel rządu.

Sarkozy spotkał się z Putinem. "Zjedliśmy razem obiad"

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy poinformował w poniedziałek agencję AFP, że spotkał się tego dnia w Rosji z prezydentem Władimirem Putinem i "nawet zjadł z nim obiad". Sarkozy towarzyszy swej żonie, piosenkarce Carli Bruni, która koncertuje w Moskwie.

Po co Obama przyjeżdża do Polski? Cztery ważne powody wizyty

Barack Obama przylatuje do Polski nie tylko po to, by uświetnić obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów nad Wisłą. Warszawa ma stać się pomostem między dwoma światami. Dojdzie bowiem do historycznego spotkania przywódcy USA z prezydentem-elektem Ukrainy Petrem Poroszenką, Polacy zaś powinni usłyszeć, że nigdy nie będą musieli sami bronić swoich granic przed napaścią z zewnątrz. Ma też dojść do podpisania umowy, która powinna otworzyć nowy rozdział we współpracy gospodarczo-wojskowej między USA i Polską.

Rosja zniosła embargo na dostawy broni do Pakistanu. Indie będą złe

Rosja zniosła embargo na dostawy broni dla Pakistanu i negocjuje sprzedaż śmigłowców Mi-35 dla Islamabadu - poinformował w poniedziałek szef rosyjskiej spółki zbrojeniowo-przemysłowej Rostech Siergiej Czemiezow. Informację podała agencja ITAR-TASS. Sprzedaż broni do Pakistanu może oznaczać zerwanie współpracy w tej dziedzinie z Indiami i zapoczątkować zmiany w sojuszach politycznych w Azji - twierdzą eksperci.

Rosyjskie MSZ ostro: Kijów popełnia zbrodnię przeciw własnym obywatelom

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że rzekomy ostrzał rakietowy siedziby obwodowej administracji w Ługańsku to "kolejne przestępstwo Kijowa przeciw własnym obywatelom". W wybuchu budynku, zajętego przez władze samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej zginęło co najmniej pięć osób, a kilkanaście zostało rannych.

"Felipe, nie będziesz królem". Hiszpanie wyszli na ulice

Hiszpanie mobilizują się za pośrednictwem mediów społecznościowych, by wyjść na ulice i domagać się referendum w sprawie zmiany ustroju państwa. W poniedziałek król Juan Carlos ogłosił abdykację. Na tronie zasiąść ma jego syn, Felipe. Nie wszystkim obywatelom podoba się ten pomysł - o godz. 20 w wielu hiszpańskich miastach rozpoczęły się demonstracje.

Komorowski weźmie udział w zaprzysiężeniu Poroszenki

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w sobotę w Kijowie udział w inauguracji prezydentury Petra Poroszenki - poinformował w poniedziałek Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Separatyści wywieźli z redakcji naczelnych dwóch gazet

Uzbrojeni stronnicy samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) wywieźli w poniedziałek w nieznanym kierunku redaktorów naczelnych gazet "Donbass" i "Wieczernij Donieck". Wcześniej zażądali zmiany polityki tych gazet.

NATO rozważa wzmocnienie sztabu dowództwa w Szczecinie

NATO rozważa wzmocnienie wielonarodowego korpusu w Szczecinie - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Sojuszu. Sprecyzował jednak, że plany te nie przewidują rozmieszczenia sił bojowych, a jedynie wzmocnienie dowództwa korpusu.

Niemcy przycichli przy niedźwiedziu. Merkel nie chce Gruzji w NATO

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek w Berlinie, że jej zdaniem kwestia przyznania Gruzji planu na rzecz członkostwa w NATO (MAP) nie będzie omawiana na wrześniowym szczycie sojuszu w Walii. Uznała jednak Gruzję za solidnego partnera Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Książę Asturii. To on zasiądzie na tronie Hiszpanii

Niezwykle skryty, stroniący od mediów, zazdrośnie strzegący swojego życia prywatnego. Od błysków fleszy i czerwonych dywanów zawsze wolał ciężką pracę u boku ojca. 46-letni Felipe Burbon, książę Asturii, zasiądzie na hiszpańskim tronie, zastępując swojego ojca, Juana Carlosa. - To zawód, który ma tylko jeden cel: służyć Hiszpanom. Jako rodzina królewska jesteśmy zobowiązani ulepszać go każdego dnia. Całe moje życie jest temu podporządkowane - mówił Felipe w rozmowie z dziennikarzem "El Pais".