Flota Północna rusza na ćwiczenia. Pokłosie odkrycia atomowego intruza?

"Ponad dziesięć" jednostek rosyjskiej Floty Północnej rozpoczęło ćwiczenia na Morzu Barentsa. Mają one polegać na zwalczaniu wrogich okrętów podwodnych, w których rolę wcielą się jednostki rosyjskie. Ćwiczenia mogą być reakcją na nagłośnione przez Moskwę "przegonienie" w sierpniu z tego rejonu "amerykańskiego atomowego okrętu podwodnego".

Sędzia z Moskwy: Kohver nie złożył zażalenia na areszt

- Do sądu nie wpłynęło zażalenie na decyzję o tymczasowym aresztowaniu Estona Kohvera - powiedziała agencji ITAR-TASS sekretarz prasowa Lefortowskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Julia Skotnikowa. Oficer estońskiej KAPO został w sobotę aresztowany na dwa miesiące.

Putin rozmawiał z Poroszenką o przestrzeganiu rozejmu

Prezydenci Ukrainy i Rosji Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali we wtorek telefonicznie o kwestiach związanych z przestrzeganiem rozejmu na wschodzie Ukrainy i ustalili, że będą stale monitorować te kwestie - poinformowały służby prasowe Poroszenki.

Nowe sankcje zamrożone, Litwa i Łotwa rozczarowane

Ministrowie obrony Litwy i Łotwy, Juozas Olekas i Raimonds Vejonis, wyrazili we wtorek rozczarowanie wstrzymaniem wprowadzenia nowych sankcji UE wobec Rosji. Z ich wdrożeniem Unia poczeka, aby ocenić, czy przestrzegane jest zawieszenie broni na Ukrainie.

15 rosyjskich telewizji zakazanych na Ukrainie

Ukraińska państwowa rada ds. telewizji i radiofonii opublikowała we wtorek listę 15 rosyjskich kanałów telewizyjnych, których retransmitowanie na Ukrainę przez telewizje kablowe jest zabronione. Są wśród nich: Kanał 1, NTW, Rossija 24, Russia Today.

Tajemnicza kula ognia nad USA. Awaria orbitalnego szpiega Rosjan?

Rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495 prawdopodobnie spadł na USA. Waszyngton i Moskwa milczą na ten temat, ale szereg obserwatorów amatorów zaobserwowało tajemniczą ognistą kulę nad zachodnimi stanami. Wiele wskazuje na to, że był to rosyjski "kosmiczny szpieg", z nieznanej przyczyny wchodzący przedwcześnie w atmosferę.

Brytyjczycy dostarczają broń peszmergom w Iraku

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że przekazuje Irakowi ciężkie karabiny maszynowe oraz amunicję, potrzebne do walki z bojownikami Państwa Islamskiego. Sprzęt wojskowy trafi do Iraku już w środę.

Rebelianci chcą całego Donbasu. Nikt już nie wierzy w rozejm

Wtorek jest najspokojniejszym dniem w Donbasie od momentu ogłoszenia rozejmu. Jednak obie strony nie wierzą, że da się długo utrzymać taką sytuację. Lider donieckich rebeliantów mówi, że separatyści chcą kontrolować cały Donbas, a więc i Mariupol. Miasto przygotowuje się na szturm, podczas gdy Rosjanie i rebelianci zamiast wycofywać się - co przewiduje porozumienie z Mińska - wzmacniają swoje siły.

"Prawdziwy mężczyzna nie bije kobiet". Obama krytykuje gwiazdę NFL

Do sieci wyciekło nagranie, na którym widać jak Ray Rice, jeden z najlepszych graczy NFL (ligi futbolu amerykańskiego), bije narzeczoną i nieprzytomną wyciąga z windy. Zachowanie sportowca potępił prezydent Barack Obama. Wśród internautów rozgorzała dyskusja na temat przemocy domowej.

"Mamy akurat nadwyżkę". Holandia wynajmuje cele więzienne

Norwegia zamierza wynająć miejsca w holenderskich więzieniach z powodu rosnącej kolejki oczekujących na odbycie kary i konieczność przeprowadzenia remontów we własnych zakładach karnych - poinformował norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen.

Rosjanie w końcu dopuścili konsula do oficera KAPO

Porwany w piątek przez FSB Eston Kohver dziś po raz pierwszy miał kontakt z kimś z Estonii. W moskiewskim więzieniu Lefortowo widział się z nim konsul Estonii. Strona rosyjska nadal utrzymuje, że Kohver szpiegował na jej terytorium. Estończycy twierdzą, że został porwany z terytorium Estonii. Z każdym dniem przybywa informacji na temat tego zdarzenia.

Dominikana nie wyda międzynarodowego nakazu aresztowania abp. Wesołowskiego

Koordynator sądów w stołecznym regionie Dominikany odmówił wydania międzynarodowego nakazu aresztowania oskarżonego o pedofilię abp. Józefa Wesołowskiego - podał lokalny dziennik "Diario Libre". Powodem mają być przepisy. Koordynator uznał, że starania o aresztowanie byłego nuncjusza apostolskiego uniemożliwia Konwencja Wiedeńska. Zgodnie z nią dyplomata nie może być sądzony poza krajem, który reprezentuje.

"To jest życie od ostrzału do ostrzału". Wysłannik TVN24 o sytuacji w Mariupolu

- Miasto jest podzielone na pół. Połowa sprzyja nowym, ukraińskim władzom, a połowa popiera separatystów. Niektórzy uważają, że czas najwyższy, by nadeszli Rosjanie i wyzwolili Mariupol, bo w referendum opowiedzieli się za tzw. Doniecką Republiką Ludową - mówił w TVN24 sepcjalny wysłannik stacji, który ostatni tydzień spędził w ukraińskim porcie stojącym na drodze nacierających Rosjan i prorosyjskich separatystów do Krymu.

#RoyalBaby zdobyło świat w kwadrans

Książęca para oczekuje kolejnego potomka - ten krótki komunikat Pałacu Kensington wywołał wczoraj lawinę komentarzy w sieci. Hashtag #RoyalBaby i specjalna mapa pozwalają śledzić, jak wiadomość o spodziewanym dziecku Kate i Williama rozprzestrzeniała się w mediach społecznościowych. W okamgnieniu obiegła wszystkie kontynenty.

Merkel: niemieckiemu wojsku wystarczy tyle pieniędzy, ile ma

Kanclerz Angela Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia przez Niemcy budżetu na wojsko. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że nowe zadania wynikające z ustaleń ze szczytu NATO zostaną sfinansowane z dostępnych obecnie funduszy.

Czasy sprzyjają francuskim producentom broni

Zagraniczne zamówienia na broń wzrosły w 2013 r. o 43 proc. i opiewały na 6,87 mld euro; eksport broni daje zatrudnienie blisko 40 tys. osób, co stanowi prawie jedną czwartą zatrudnionych w sektorze obronnym - poinformował francuski resort obrony.

12 tys. zagranicznych dżihadystów, najwięcej od inwazji ZSRR na Afganistan

- To na pewno najbardziej znacząca mobilizacja zagranicznych bojowników od wojny w Afganistanie w latach 80. XX wieku - tak Peter Neumann z Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence w londyńskim King's College ocenia napływ dżihadystów do Syrii i Iraku. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone złożyły projekt rezolucji, która domaga się od wszystkich państw "zapobiegania i tłumienia" rekrutacji i podróży radykalnych islamistów.

Przyczyna katastrofy boeinga na Ukrainie: uderzenie dużej liczby obiektów z zewnątrz

Możliwą przyczyną katastrofy boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych na wschodniej Ukrainie było uderzenie samolotu przez "dużą liczbę obiektów z zewnątrz" o dużej szybkości - poinformowała holenderska komisja badająca wypadek lotniczy z 17 lipca. Maszyna rozpadła się "na kawałki" jeszcze w powietrzu - wynika ze wstępnych ustaleń komisji. W katastrofie zginęło 298 osób. Zespół śledczych pracujący w Hadze przedstawił właśnie wstępny raport na temat katastrofy, za której przyczynę niemal zgodnie na całym świecie uznaje się zestrzelenie. Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa prowadzący śledztwo (OVV) stwierdził, że nie wskaże winnego katastrofy.

Nastoletnie Brytyjki w policji obyczajowej dżihadystów w Syrii

Nawet 60 kobiet z brytyjskim obywatelstwem służy w jednostce policji Państwa Islamskiego w Syrii - pisze "The Independent". Mają one dbać o surowe przestrzeganie prawa koranicznego, tzw. szariatu. Prawdopodobnie w ich szeregach służą m.in. 16-letnie bliźniaczki z Manchesteru.