Wstępny raport ws. zestrzelonego boeinga we wtorek. Bez orzekania o winie

W najbliższy wtorek zostanie opublikowany wstępny raport o lipcowej katastrofie malezyjskiego Boeinga 777 na wschodniej Ukrainie - ogłosił w czwartek holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), który kieruje międzynarodowym śledztwem. Samolot rozbił się w kontrolowanym przez separatystów obwodzie donieckim po zestrzeleniu pociskiem rakietowym.

Bieńkowska "wygryzła" Bułgarkę? Junckerowi brakuje kobiet

Dotychczasowa komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa może poczuć się ofiarą tego, że w wyścigu o unijne komisje późno pojawiła się polska wicepremier Elżbieta Bieńkowska - twierdzi portal Euractiv.com. W powstającej ekipie szefa KE Jean-Claude'a Junckera Polka typowana jest na komisarz ds. budżetu. Stanowisko to było wcześniej rezerwowane właśnie dla Bułgarki.

Berlin: Rosja złamała umowę z NATO z 1997 r., ale...

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.

Ławrow: Amerykanie chcą dyktować wszystkim swoją wolę

Nawiązując do decyzji rządu w Kijowie o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi, szef MSZ Rosji oznajmił, że to "jawna próba podważenia wszelkich wysiłków, których celem jest zainicjowanie dialogu i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego".

Cameron: naciski wzrosną, jeśli Rosja się nie zatrzyma

Rosja musi zrozumieć, że spotka się z rosnącymi naciskami, jeżeli będzie kontynuowała na Ukrainie takie działania jak obecne - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron w czwartkowym wywiadzie na BBC tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO w Newport w Walii, odnosząc się do inwazji rosyjskiej armii w Donbasie.

Szef MON: Sprawy na Ukrainie zaszły bardzo daleko. Koniec Putina jako partnera

Natowska strategia traktowania Rosji jako partnera się skończyła - uważa szef MON Tomasz Siemoniak, który razem z prezydentem weźmie udział w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport. Jego zdaniem nie można kurczowo trzymać się porozumienia NATO - Rosja z 1997 roku. - To Rosja zaczęła, to Rosja złamała te postanowienia, to NATO i Zachód muszą wyciągnąć z tego wnioski - stwierdził w "Jeden na jeden".

"Rosja zasypuje Ukraińców rakietami z Gradów i Smierczów". Mniej walki w polu

Kolejna ciężka noc za ukraińskimi wojskami w Donbasie. Według wojskowego eksperta Dmytro Tymczuka, siły rządowe musiały się chronić przed zmasowanym ostrzałem artyleryjskim z terytorium Rosji, która zaatakowała pozycje armii w kilkunastu miejscach regionu. Nie wiadomo, ilu Ukraińców zginęło, ale operacja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy przypomina już wojnę obronną. Separatyści atakują rzadziej, a armia rosyjska częściej - dodał Tymczuk.

"Pokojowy plan" Putina. Co punkt, to pułapka

Zaproponowany przez prezydenta Rosji plan wstrzymania walk w Donbasie ma na celu nie pokój, a zamrożenie konfliktu i trwałą destabilizację Ukrainy. Właściwie każdy z siedmiu punktów jest dla Kijowa otwarcie niekorzystny lub może takim się okazać. Przyjęcie planu w takiej formie byłoby dla Ukrainy równoznaczne z kapitulacją.

W Newport Ukraina będzie zabiegała o pomoc

Na rozpoczynającym się dziś w walijskim Newport szczycie NATO prezydent Ukrainy będzie zabiegał o pomoc wojskową dla swego kraju. Późnym popołudniem rozpocznie się spotkanie Komisji NATO-Ukraina z udziałem Petra Poroszenki.

W Newport bez Rosji. "My narzucać się nie będziemy"

Zapowiadając zbierający się dziś w Newport szczyt NATO, rosyjskie media podkreślają, że w odróżnieniu od poprzednich takich spotkań przywódców państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, na obecne demonstracyjnie nie zaproszono przedstawicieli Rosji.

"To będzie najważniejszy szczyt NATO od ćwierćwiecza"

Ze szczytem NATO w Walii wiązane są duże oczekiwania; niektórzy twierdzą wręcz, że będzie to najważniejszy szczyt od 1989 roku., oczekując silnej reakcji Sojuszu na agresję Rosji na Ukrainie. Ale zachodnie kraje nie chcą iść na zbytnią konfrontację z Moskwą.

Rasmussen: ostrzejsze sankcje, jeśli Rosja posunie się dalej na Ukrainie

Dostawy broni dla Ukrainy leżą w gestii poszczególnych krajów członkowskich a nie NATO jako całości - przypomniał sekretarz generalny Sojuszu. Anders Fogh Ramussen skrytykował też mocno Rosję, ale nałożenie nowych sankcji uzależnił od tego, czy Moskwa zrobi kolejny ofensywny krok na Ukrainie. W walijskim Newport trwa szczyt NATO.

Plan Putina "to są warunki do poddania się"

To "warunki poddania się" Ukrainy, a nie osiągnięcia porozumienia - tak były ambasador USA przy NATO Ivo Daalder ocenił ogłoszony w środę przez prezydenta Rosji Władimira Putina plan uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Zdjęcia satelitarne z Iraku pokazują masowe groby ofiar islamistów

Są nowe dowody na masowe egzekucje dokonywane w irackim Tikricie przez Państwo Islamskie. Zdjęcia satelitarne i zeznanie jednego ze świadków pozwoliły odkryć dwa kolejne masowe groby. Łącznie w pięciu takich miejscach zakopanych zostało prawdopodobnie 560-770 ciał. Jak podaje Human Rights Watch, ofiarami dżihadystów stali się prawie na pewno żołnierze irackiej armii.

"Nasz Chavezie, który jesteś w niebie, święć się imię twoje"

Pośmiertny kult lewicowego przywódcy. "Chavezie nasz, który jesteś w niebie" - taka forma "modlitwy" do zmarłego rok temu prezydenta Wenezueli zakończyła krajowy kongres Zjednoczonej Partii Socjalistycznej. Zjazd przypominający rewolucyjne ideały ojca-założyciela partii odbył się w stolicy kraju Caracas.

Atomowe groźby Putina

Polska siódmą siłą NATO. A jak wygląda porównanie potencjałów militarnych całego Sojuszu i Rosji? Liczby mówią same za siebie i nie pozostawiają złudzeń - Putin jest bez szans, chyba, że doszłoby do najbardziej drastycznego scenariusza z użyciem broni atomowej, którą Władimir Putin straszy Zachód. Rosjanie właśnie rozpoczynają manewry z udziałem rakiet z głowicami jądrowymi.

W Europie na wojsko wydajemy najwięcej. Jakie są efekty?

Pod względem wydatków na zbrojenie Polska jest liderem w Europie. Pod względem ilości i jakości sprzętu wojskowego - średniakiem. Nie jest już aż tak źle, że całe uzbrojenie nadaje się na złom, ale - jak przyznaje nawet ministerstwo obrony - jeszcze blisko połowa to sprzęt, który powinien stać w muzeum. Jest jednak też czym się chwalić i nawet pewnym zaskoczeniem może być fakt, że mamy nowoczesny sprzęt, którego nie ma chyba nikt na świecie. O mocnych i wstydliwych stronach wyposażenia naszego wojska.