Niemieckie media: wojnę o Ukrainę wygrał Putin

Niemieckie media piszą w sobotę krytycznie o rozejmie na Ukrainie, interpretując przerwanie walk na tych warunkach jako zwycięstwo prezydenta Rosji Władimira Putina. Gorzkie słowa padają pod adresem NATO, które nie przyszło Ukrainie z pomocą.

Hamas odmawia rozbrojenia się

Czołowy przywódca Hamasu Ismail Hanije odrzucił w piątek izraelski postulat rozbrojenia tej organizacji. Jest on stawianym przez Izrael warunkiem zakończenia trwającej od 2007 roku blokady Strefy Gazy oraz otwarcia lotniska i portu morskiego w Gazie.

Amerykański samolot zatrzymany w Iranie. "Ze względów proceduralnych"

Czarterowy samolot z ok. 100 obywatelami USA lecący z Afganistanuu do Dubaju, który wcześniej wylądował w Bandar Abbas, w Iranie, z powodu problemów z planem lotu, odleciał w dalszą drogę - poinformował funkcjonariusz rządu USA. Maszyna, jak podawał dziennik "Washington Post", miała zostać zmuszona do lądowania przez irańskie myśliwce. Departament Stanu USA stwierdził jednak, że lądowanie nastąpiło ze "względów proceduralnych".

Rosyjskie MSZ: ćwiczenia NATO na Ukrainie mogą zaszkodzić procesowi pokojowemu

Zaplanowane na połowę września ćwiczenia NATO na Ukrainie i retoryka liderów państw członkowskich zaprezentowana na szczycie w Newport mogą zaszkodzić procesowi pokojowemu - oceniło rosyjskie MSZ. W oświadczeniu wydanym już po informacji o podpisaniu w Mińsku zawieszenia broni wyrażono obawę, że ćwiczenia mogą spowodować "zwiększenie napięcia" i doprowadzić do pogłębienia podziałów w ukraińskim społeczeństwie.

Polska w "irackiej grupie". Komorowski: nie ma czemu się dziwić

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wezwał 10 państw, w tym Polskę, do udziału w koalicji przeciwko islamistom z Państwa Islamskiego w Iraku. Zaapelował o wsparcie, ale wykluczył możliwość wysłania wojsk lądowych w rejon, gdzie dżhihadyści proklamowali kalifat. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że nie ma w tym nic dziwnego, iż w związku z obietnicą wzmocnienia wschodniej flanki NATO oczekuje się od nas pomocy w walce z dżihadystami.

Obama "pełen nadziei", ale sceptyczny wobec rozejmu w Donbasie

Barack Obama powiedział na konferencji prasowej po zakończonym szczycie NATO, że "z nadzieją, ale również sceptycyzmem" patrzy na piątkowe porozumienie ws. wstrzymania ognia na wschodzie Ukrainy. Wezwał również kraje UE do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji, które będą mogły zostać zawieszone, jeśli rozejm okaże się trwały.

Śpiewał słynne "Felicita", dziś wychwala Putina

Popularny włoski piosenkarz i aktor Albano Carrisi, znany jako Al Bano, na łamach dziennika "Corriere della Sera" broni prezydenta Rosji Władimira Putina. Nazywa go "oświeconym", a zajęcie przez Rosję Krymu usprawiedliwia, porównując do chorwackiego półwyspu Istria. - Każdy wie, że Istria jest włoska - stwierdza.

Tusk o zawieszeniu broni na Ukrainie: to dobry sygnał, ale poczekajmy

To jest bardzo dobry sygnał, ale musimy być bardzo ostrożni w ocenie tego zdarzenia. Pamiętajmy, że polityka rosyjska, a co za tym idzie zachowania separatystów wobec Ukrainy, była nacechowana takimi nagłymi zmianami scenariuszy, niedotrzymywaniem zobowiązań czy umów - mówił w piątek premier Donald Tusk, komentując informacje o podpisaniu w Mińsku protokołu o zawieszeniu broni między Ukrainą a separatystami.

Pierwsza analiza po szczycie: NATO odpowiada Putinowi, dżihadyści na celowniku

Decyzje szczytu NATO o wzmocnieniu wspólnej obrony powinny uspokoić kraje Sojuszu sąsiadujące z Rosją - pisze w swojej analizie Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. - Na agresję Putina NATO reaguje stanowczo, choć bez demonstracyjnego zrywania porozumień z Moskwą. Dla zachowania równowagi Pakt zwraca się przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego i nie wyklucza udziału w ich eliminacji.

Sikorski: "Szczyt podejmuje decyzje, które będą dobre dla Polski"

- Z satysfakcją mogę stwierdzić, że szczyt podejmuje decyzje, które będą dobre dla Polski. Rozpoczną proces wzmacniania wojskowego naszego kraju i regionu - powiedział w Newport szef MSZ Radosław Sikorski. Polska delegacja, której przewodniczy prezydent Komorowski, bierze udział w szczycie NATO w Walii.

Cameron: szpica NATO ma mieć bazę w Polsce

Dowództwo sił natychmiastowego reagowania, które zostaną powołane przez NATO, ma być w Polsce - zasygnalizował w piątek brytyjski premier David Cameron na szczycie Sojuszu w walijskim Newport. Dodał, że Wielka Brytania wydzieli 3,5 tys. personelu dla tych wielonarodowych sił.

Oto zespół Junckera. Bieńkowska komisarzem, na razie bez "resortu"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker skompletował swój zespół. Listę komisarzy zaprezentowała w piątek na Twitterze jego rzeczniczka. Lista została tego samego dnia wysłana do włoskiego premiera Matteo Renziego, którego kraj przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej.