Nie żyje najbliższy współpracownik Saddama Husajna?

Były bliski współpracownik obalonego w 2003 roku dyktatora Iraku Saddama Husajna, Izzat Ibrahim ad-Duri, został zabity podczas dużej operacji wojskowej - powiedział w piątek telewizji al-Arabija gubernator irackiej prowincji Salah ad-Din. Już wcześniej jednak pojawiały się informacje o jego śmierci.

Ukraina: w "kotle iłowajskim" zginęło prawie pół tysiąca żołnierzy

Naczelny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios powiedział, że w walkach o Iłowajsk zginęło 459 żołnierzy ukraińskich, a 478 zostało rannych. Szacunki te nie są jednak ostateczne, gdyż ponad 180 wojskowych nadal uznaje się za zaginionych. Śledczy ukraińscy zakończyli dochodzenie w sprawie tzw. kotła iłowajskiego, gdzie doszło do jednego z najbardziej tragicznych starć wojsk ukraińskich z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie.

Usłyszał wyrok, wyszedł i zamordował 9-latkę. "W sądzie orzekają sędziowie, a nie prorocy"

- Ubolewamy nad tym co się stało, bo to jest niewątpliwie ogromna tragedia, ale winy należy szukać w sprawcy, a nie w sądzie. Sąd tu nie zawinił. Wszystkie procedury zostały zachowane - tak Ewa Leszczyńska-Furtak z Sądu Okręgowego w Warszawie uzasadniała, dlaczego Zbigniew H., który trzy tygodnie temu usłyszał prawomocny wyrok skazujący, przebywał na wolności. Mężczyzna w środę zamordował we Francji 9-letnią dziewczynkę.

Lasy Syberii podpala opozycja? Urzędnik Putina o "grupie dywersyjnej"

Przedstawiciel rosyjskiego prezydenta w Syberyjskim Okręgu Federalnym gen. Nikołaj Rogożkin podejrzewa, że opozycja podpala lasy w jęgo regionie. Na spotkaniu z mieszkańcami w Czycie w Kraju Zabajkalskim urzędnik tłumaczył, że do tragedii doprowadziła "grupa dywersyjna". Syberia walczy z pożarami od marca.

40 lat temu Czerwoni Khmerzy rozpoczęli rzeź Kambodży

Bez udziału przedstawicieli władz w stolicy Kambodży Phnom Penh upamiętniono w piątek 40. rocznicę zajęcia miasta przez Czerwonych Khmerów, co zapoczątkowało rządy terroru w tym kraju. Lider opozycji żąda sprawiedliwości dla ofiar krwawej dyktatury z lat 70.

Kufel piwa, czyli bawarskie urodziny papieża Benedykta XVI

Było piwo w wielkich kuflach i bawarskie przyjęcie - tak emerytowany papież Benedykt XVI świętował w czwartek 88. urodziny. W Watykanie odwiedziła go delegacja z jego rodzinnego kraju. Był także jego brat, 91-letni ksiądz Georg Ratzinger.

MSZ Czech: Przejazd Nocnych Wilków to prowokacja

W kolejnym kraju na planowanej trasie rajdu motocyklistów rosyjskiego klubu Nocne Wilki do Europy, uznano ich przejazd za prowokację. Głos w tej sprawie zabrał szef czeskiego MSZ Lubomir Zaorałek.

Znaleźli kolejne szczątki ofiar w miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga

Kolejne szczątki ludzkie znaleźli eksperci, którzy pracują na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga, zestrzelonego 17 lipca 2014 roku nad Donbasem - oświadczył szef misji poszukiwawczej Peter Jaap Albersberg. Dodał, że mieszkańcy okolicznych wsi zwrócili członkom misji przedmioty należące do ofiar, w tym m.in. biżuterię, znalezioną na miejscu tragedii.

"Premier z Doniecka": możliwe kolejne referendum ws. Donbasu

- Jesteśmy gotowi przeprowadzić powtórne referendum w sprawie statusu republiki - powiedział lider samozwańczej "Donieckiej Republiki Ludowej" Aleksandr Zacharczenko. Nawiązał do słów Władimira Putina, który w trakcie telekonferencji powiedział, że mieszkańcy Donbasu powinni mieć prawo do samodzielnego decydowania, "z kim chcą żyć i na jakich warunkach".

Samolot w powietrzu, telefon z luku bagażowego. "Zatrzymajcie to!"

Pracownik firmy pakującej bagaże na lotnisku w Seattle, który zasnął w luku bagażowym samolotu Alaska Airlines, po przebudzeniu się zadzwonił na alarmowy numer 911. W czwartek dostał dożywotni zakaz pracy przy samolotach tych linii lotniczych. Mężczyzna spowodował awaryjne lądowanie maszyny lecącej do Los Angeles.

"Opcja militarna wobec Iranu pozostaje w mocy mimo S-300"

Opcja militarna w celu uniemożliwienia Iranowi pozyskania broni nuklearnej i zachęty do rozwiązań dyplomatycznych pozostaje w mocy mimo decyzji Rosji o dostawie Teheranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300 - powiedział w czwartek gen. Martin Dempsey.

Unijny komisarz uspokaja: Grexitu nie będzie

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici zapewnił w czwartek, że mimo "bardzo słabego postępu" w negocjacjach z Atenami "nie są prowadzone przygotowania" do wyjścia Grecji ze strefy euro.

Bez znieczulenia, z ministrem u boku. Jak rodziły poprzedniczki Kate

Wielka Brytania odlicza dni do narodzin drugiego dziecka książęcej pary, które planowane są w kwietniu 2015 roku. Księżna Kate urodzi dziecko w szpitalu St. Mary's w Paddington w Londynie otoczona najlepszą opieką medyczną w Anglii. Ale członkinie rodziny królewskiej nie zawsze miały tak komfortowe warunki.

Łotysze boją się "zielonych ludzików". Wojna hybrydowa już się zaczęła?

To ma być czytelny sygnał dla "zielonych ludzików". Łotysze decydują się na wzmocnienie swoich sił zbrojnych w obawie przed wojną hybrydową. Jej oznaki, zdaniem premier Łotwy, już widać. Władze ostrzegają zwłaszcza przed rosyjską propagandą w mediach, na którą podatna może być 40 proc. mniejszość rosyjska na Łotwie. Materiał reportera programu "Polska i Świat".

Sekretarz floty USA wieszczy koniec samolotów z pilotami. F-35 ma być ostatni

- F-35 powinien i niemal na pewno będzie, ostatnim załogowym samolotem uderzeniowym, który kupimy - oznajmił sekretarz floty Ray Mabus. Jego zdaniem przyszłość zdecydowanie należy do robotów bojowych. Zapowiedział przy tym utworzenie specjalnego biura ds. systemów bezzałogowych, którym będzie zarządzał jego nowy zastępca. Wszystko w celu przyśpieszenia prac nad robotami bojowymi.

Ogórek chętnie pojechałaby do Moskwy. Gdyby dostała zaproszenie

- Polska wschodnia polityka zagraniczna jest źle prowadzona - oznajmiła kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek. W wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Financial Times” zadeklarowała, że w przypadku wygrania wyborów całkowicie zrewiduje tę politykę i będzie dążyła do ocieplenia relacji z Rosją.