SBU: uwolnienie nawigatorki w zamian za korytarz lądowy na Krym. Kreml dementuje

- Współpracownicy prezydenta Władimira Putina proponowali wymianę więzionej w Rosji nawigatorki Nadii Sawczenko na zgodę na zbudowanie drogi lądowej z Rostowa na Krym – twierdzi doradca szefa ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa Jurij Tandit. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował te doniesienia. Sawczenko, walcząca z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie w szeregach batalionu ochotniczego Ajdar, jest podejrzana o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy. Grozi jej maksymalny wymiar kary, czyli do 25 lat więzienia. Doniesienia

Zderzenie autobusów w Kraju Chabarowskim. Nie żyje co najmniej 16 osób

Co najmniej 16 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w wyniku czołowego zderzenia dwóch autobusów komunikacji międzymiastowej w Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie Rosji - poinformowała rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na miejscu pracują ekipy ratownicze, które próbują dotrzeć do zablokowanych w pojazdach ludzi. Policja nie wyklucza, że przyczyną wypadku może być znaczne przekroczenie prędkości.

Siedem państw w miesiąc. Tak młody Syryjczyk uciekał z ojczyzny

Pieszo, łodzią i na rowerze. Często śpiąc pod gołym niebem i przez kilka dni bez posiłku. To historia młodego syryjskiego uchodźcy, który ucieka przed reżimem i przed Państwem Islamskim. Jego zdaniem ta wyprawa, przez pół Europy, i tak była bardziej bezpieczna niż pozostanie w ojczyźnie. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

Pościg za gangsterem. Black Hawk roztrzaskał się w dżungli

16 policjantów zginęło we wtorek w katastrofie śmigłowca Black Hawk, który rozbił się w dżungli w niespokojnym północno-zachodnim regionie Kolumbii - poinformowała kolumbijska policja. Dwóch pozostałych funkcjonariuszy jest w stanie krytycznym.

Prokurator generalny do dymisji. Spór o dziennikarzy podejrzewanych o zdradę

Niemiecki minister sprawiedliwości zamierza doprowadzić do dymisji prokuratora generalnego kraju. Wszystko przez kontrowersyjną decyzję prokuratury o wszczęciu śledztwa przeciwko dziennikarzom portalu Netzpolitik.org, którzy, informując o planach rozszerzenia inwigilacji w internecie przez niemiecki wywiad, mieli dopuścić się zdrady.

Selfie, które zmyliły tysiące internautów. Jego podróż do Europy była oszustwem

Konto Adbou Dioufa w ciągu dwóch tygodni zaczęło śledzić tysiące internautów. Około dwudziestoletni Senegalczyk dokumentował na nim swoją podróż do wymarzonej Europy. Internauci reagowali różnie: jedni kibicowali, inni nie mogli powstrzymać się od rasistowskich komentarzy. Kilka dni temu okazało się, że Abdou tak naprawdę ma na imię Hagi i od dziesięciu lat mieszka w Barcelonie. Cała akcja jest natomiast projektem artystycznym.

Łukaszenka rozważa uwolnienie rywala. "Decyzję podjąć mogę tylko ja"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie wykluczył we wtorek, że podejmie decyzję o wypuszczeniu na wolność jeszcze przed październikowymi wyborami prezydenckimi więźnia politycznego Mikałaja Statkiewicza, kandydata na prezydenta w wyborach z 2010 roku. Od czterech lat Statkiewicz przebywa w kolonii karnej.

Brytyjskie elity pełne pedofilów? Kolejnym podejrzanym były premier

Brytyjska policja rozszerzyła śledztwo dotyczące przypadków pedofilii wśród "prominentnych postaci życia publicznego" w latach 70. i 80. na byłego premiera Wielkiej Brytanii sir Edwarda Heatha - poinformowało we wtorek BBC. W 1961 roku miał zgwałcić 12-letniego chłopca. To kolejne oskarżenie członka brytyjskiej elity o molestowanie nieletnich.

Noworodek wyciągnięty z publicznej toalety. "Wystawały tylko stópki"

Chińscy policjanci znaleźli w publicznej toalecie nowo narodzoną dziewczynkę. - Leżała do góry nogami, a jej całe ciało znajdowało się w rurze kanalizacyjnej. Ledwo mogliśmy dostrzec stópki - relacjonował mediom funkcjonariusz. Dziewczynka natychmiast została przewieziona do szpitala, nie doznała żadnych obrażeń.

SBU sprawdza, czy separatyści przygotowują "brudną bombę"

Przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewnił we wtorek, że rzetelnie sprawdzane są doniesienia mediów, jakoby prorosyjscy separatyści w Donbasie na wschodzie kraju prowadzili przygotowania do skonstruowania „brudnej bomby” jądrowej.

Niemiecki polityk ma nowych współlokatorów. To uchodźcy z Erytrei

Martin Patzelt to polityk niemieckiej partii CDU. Ma duży dom w miejscowości Briesen niedaleko Frankfurtu. Od kilku tygodni ma również dwóch nowych współlokatorów: 19-letniego Habena i 24-letniego Aweta. Obaj są uchodźcami z Erytrei, starają się o azyl w Niemczech. Patzelt nie tylko przyjął ich pod swoim dachem, ale również pomaga odnaleźć się na rynku pracy. Zachęca też wszystkich Niemców, by zrobili to samo.

Kolejny wybuch gazociągu w Turcji. "To zamach terrorystyczny"

Władze tureckiej prowincji Kars (przy granicy z Armenią) poinformowały o ataku terrorystycznym na gazociąg Baku-Tbilisi-Erzurum. Dostawy surowca z Azerbejdżanu do Turcji zostały wstrzymane. Tureckie ministerstwo energetyki oskarżyło o atak kurdyjskich rebeliantów.

Brytyjczycy pomogą Francji bronić eurotunelu

Wielka Brytania sfinansuje zatrudnienie stu dodatkowych strażników chroniących wejście do eurotunelu łączącego Francję z Wielką Brytanią - poinformował minister spraw zagranicznych Philip Hammond, twierdząc, że rządy obu państw "odzyskują kontrolę nad sytuacją".

Wybuch na granicy dwóch Korei. Są ranni

Dwaj południowokoreańscy żołnierze zostali ranni w wybuchu w ściśle strzeżonej strefie zdemilitaryzowanej rozdzielającej Koreę Północną i Koreę Południową. Eksplodowała najprawdopodobniej mina lądowa.

Rosyjski dziennik wysyła posłów Bundestagu na Krym. Niemiecki poseł: to nadużycie

"Zainspirowani ostatnią podróżą na Krym delegacji francuskich posłów, możliwość wizyty na półwyspie rozważają także członkowie frakcji niemieckiego Bundestagu z partii Lewica" - napisała rosyjska gazeta "Izwestija", cytując przedstawiciela ugrupowania Alexandra Neu'a. Ten z kolei w niemieckim radiu Deutsche Welle powiedział, że jego wypowiedź została źle zinterpretowana.

Rebelianci nasilili ataki. Fiasko rozmów w Mińsku

W poniedziałek upłynął termin wycofania ciężkiego sprzętu z linii frontu w Donbasie i demilitaryzacji wioski Szyrokino pod Mariupolem. Uzgodnienia w tej sprawie zapadły podczas rozmowy telefonicznej przywódców tzw. czwórki normandzkiej - Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec - 23 lipca. Realizacją ustaleń miała zająć się trójstronna grupa kontaktowa w Mińsku. Grupa obradowała przez wiele godzin, ale efektów nie ma.