"Chcemy jechać dalej. Jesteśmy normalnymi ludźmi". Reportaż z granicy UE

Żeby dostać się do lepszego świata, muszą niejednokrotnie przejść wielotygodniowe, kosztowne męczarnie podróży. Ale to i tak lepsze niż niejednokrotnie wojenne piekło w ich ojczyznach. Tylko w tym roku granicę węgiersko-serbską nielegalnie przekroczyło ok. 100 tysięcy imigrantów. Większość z nich to Syryjczycy, Afgańczycy i Pakistańczycy. Węgry to coraz częściej jeden z głównych przystanków na ich drodze do Europy. Rząd w Budapeszcie ma dość fali nielegalnych migracji. Właśnie buduje na swojej granicy płot, który ma ją powstrzymać. Na granicy węgiersko-serbskiej był Maciej Krawczyk.

Merkel "powalczy o czwartą kadencję"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zdecydowała, że w wyborach parlamentarnych w 2017 roku będzie ubiegać się o czwartą kadencję i już zaczęła przygotowania do kampanii wyborczej - poinformował "Der Spiegel" na swej stronie internetowej.

Saudowie groźniejsi od Iranu?

Porozumienie z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego zostało uznane przez większość państw za wielki sukces i krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie. Warto jednak zadać przewrotne pytanie, czy rzeczywiście Iran stanowił tak duże zagrożenie i, czy jego regionalny rywal - Arabia Saudyjska - jest lepszym sojusznikiem dla państw Zachodu?

Walka o Donbas toczy się w Kijowie. "Szara strefa, sfera wpływów Kremla"

Rzeczywista autonomia czy jedynie "zasady funkcjonowania samorządu lokalnego w obwodach donieckim i ługańskim"? Projekt zmian do konstytucji autorstwa prezydenta Petra Poroszenki budzi kontrowersje. Przeciwnicy legalizacji obszarów okupowanych przez prorosyjskich rebeliantów dowodzą, że Donbas zamieni się w "szarą strefę i sferę wpływów Kremla". Zwolennicy przypominają o realizacji porozumień pokojowych z Mińska.

"Rosną zagrożenia na chińskich granicach"

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ostrzegła w sobotę, w dniu swojego święta, że rosną zagrożenia na granicach Chin, w tym na spornych wodach na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim.

Kraje byłego ZSRR walczą z radykalnym islamem. Zakazują burek i mięsa halal

Władze położonych w Azji Środkowej dawnych republik radzieckich wprowadzają drakońskie metody zwalczania wojującego islamu, uderzając też w zwykłych muzułmanów. Surowe prawo w połączeniu z niedemokratycznym ustrojem mogą wywołać bunt, który osłabi i tak mało stabilne państwa - zauważa agencja Reutera.

F-35B gotowy do boju. "Mogą ruszać na wojnę choćby jutro"

Korpus Piechoty Morskiej USA ogłosił wstępną gotowość bojową najnowszego samolotu wojskowego USA, czyli F-35. To wielki sukces największego w historii programu zbrojeniowego, który od lat zmaga się ze znacznymi opóźnieniami i przekroczeniami kosztów. Nowe maszyny na razie będą służyć głównie do szkolenia, ale jak zapewniają marines, gdyby było trzeba, to choćby jutro mogą ruszać na wojnę.

Biały Dom potwierdza: mułła Omar nie żyje

Amerykański wywiad potwierdził śmierć przywódcy afgańskich talibów mułły Omara, choć jej okoliczności pozostają niejasne - poinformował Biały Dom w oświadczeniu wydanym w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Pięć żądań Putina, pułapka Iwanowa. Kreml zmienił strategię i punktuje

Widmo wojny oddaliło się. Rosja chce pokonać Ukrainę rękami dyplomatów zachodnich, a nie rebeliantów. Stąd wysunięcie na plan pierwszy politycznej części porozumienia Mińsk-2. To przynosi pewne sukcesy, ale wszystko trwa zbyt wolno z punktu widzenia Kremla. I ten lepszy okres może się szybko skończyć. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

"Nie pozwólcie tego spiep...". Apel aktorów, byłej agentki i królowej

Waszyngton szykuje się do głosowania nad porozumieniem nuklearnym z Iranem, ale Hollywood również nie zamierza czekać bezczynnie. Aktorzy Morgan Freeman, Jack Black, Natasha Lyonne i Oscar Isaac w krótkim spocie wyjaśniają, dlaczego Kongres powinien poprzeć umowę. Towarzyszą im była szpieg CIA Valerie Plame, były ambasador Thomas R. Pickering i królowa Jordanii Noor. ("Fakty z zagranicy")

Więcej płotów i psów tropiących. Cameron wzmacnia francuską granicę

Premier David Cameron wyśle do Francji sprzęt i psy tropiące, by pomóc tamtejszym siłom bezpieczeństwa ochronę dostępu do portu w Calais oraz tunelu pod kanałem La Manche. Chce w ten sposób utrudnić nielegalne przedostawanie się imigrantów do Wielkiej Brytanii - według szacunków, codziennie przedostaje się ich ok. 150.

"Babcia Rozpruwacz" z Petersburga. Mordować kazał jej "głos sąsiada"

Brudne naczynia były prawdopodobnie motywem zbrodni, której dokonała 67-letnia Tamara Samsonowa. Emerytka z Sankt Petersburga podejrzewana jest o zamordowanie 78-letniej sąsiadki, którą się opiekowała. Policja przypuszcza, że ofiarami Samsonowej mogło paść jeszcze co najmniej 10 osób. Tyle zabójstw opisała w pamiętniku. Rosyjskie media nazwały ją "Babcia Rozpruwacz" lub "Babuszka Jaga".