Gigantyczny pomnik Mao Zedonga powstaje w szczerym polu

36,6 metrów mierzy największy pomnik chińskiego przywódcy Maz Zedonga, który stanął w pobliżu wsi Zhushigang w prefekturze Tongxu. W poniedziałek, 4 stycznia, światowe media obiegła fotografia monumentalnej rzeźby, która ma zostać wkrótce ukończona. Posąg kosztował ok. trzech mln juanów - niemal 500 tys. dolarów.

Wicepremier o słowach unijnego komisarza: bardzo aroganckie

Wolałbym, żeby unijny komisarz wypowiadał się bardziej profesjonalnie - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Odniósł się w ten sposób do słów komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej.

Zabójstwa, wypadki i zapomniany klucz od kajdanek. Minister apeluje: Rosjanie, świętujcie ostrożnie

Szef rosyjskiego ministerstwa ds. nadzwyczajnych Władimir Puczkow wezwał podwładnych, by "nie tracili czujności" w przededniu prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Do Rosjan zaś apelował, by nie zapominali o ostrożności w trakcie długiego świętowania. W Federacji Rosyjskiej ustawowo zimowa przerwa świąteczna trwa od 1 do 7 stycznia. W tym czasie dochodzi do większej liczby wypadków, pożarów i zabójstw.

Brytyjczyk rozpoznał w nim wnuka. Wyspiarska prasa nazwała go "Jihadi Junior"

Małe dziecko, które pojawiło się w ostatnim filmie propagandowym dżihadystów, urodziło się w Wielkiej Brytanii - twierdzi mężczyzna podający się za dziadka chłopca. Dziennikarzom powiedział także, że nie widział się z dzieckiem od 2012 roku, kiedy jego córka uciekła do Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Gubernator: za śmiercią burmistrz stoi gang narkotykowy

Zdaniem gubernatora stanu Morelos w Meksyku sprawcami zabójstwa w sobotę nowej burmistrz miasta Temixco byli członkowie gangu narkotykowego, który usiłuje wymusić na władzach odrzucenie kontroli policji federalnej nad lokalną policją, co ułatwiłoby kartelom współpracę z nią.

"Mein Kampf" trafi do księgarń. W Polsce pierwszym czytelnikiem byłby prokurator

Antysemicki manifest Adolfa Hitlera znów w druku. Władze Bawarii przez 70 lat blokowały próby wznowienia "Mein Kampf", lecz 31 grudnia ich prawa autorskie do dzieła Hitlera wygasły. Aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy przygotowali naukowe wydanie książki. Także Francja przymierza się do publikacji. W Polsce na razie o tym cicho, ale gdyby któryś z wydawców się na to zdecydował, to pierwszym czytelnikiem polskiego wydania byłby prokurator. Materiał magazynu "Polska i świat".

Rosja do Teheranu i Rijadu: unikać podsycania konfliktu

Rosja usilnie apeluje do Teheranu i Rijadu o powściągliwość i unikanie wszelkich kroków prowadzących do wzrostu napięcia w regionie. Apel zawarto w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu MSZ Rosji w związku z zaostrzeniem się sytuacji w Zatoce Perskiej.