Hollande chce, by Wielka Brytania pozostała w UE

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie reformy UE nie powinno powstrzymywać dalszej integracji strefy euro. Zapowiedział też nasilenie bombardowań tzw. Państwa Islamskiego.

Izrael potwierdza swe plany na Zachodnim Brzegu Jordanu

Władze Izraela potwierdziły w czwartek, że planują zająć duży obszar żyznych gruntów na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, co najpewniej - jak pisze Reuters - pogorszy stosunki z zachodnimi sojusznikami, i co już spotkało się z krytyką na świecie.

"Odczuwam satysfakcję". Wdowa chce sankcji, Kreml odrzuca brytyjskie ustalenia

Londyn upolitycznił sprawę śmierci Aleksandra Litwinienki, rzucając cień na ogólną atmosferę stosunków dwustronnych Wielkiej Brytanii i Rosji - oświadczyło MSZ w Moskwie, komentując ogłoszenie wyników brytyjskiego śledztwa w sprawie śmierci byłego pułkownika FSB i KGB. Wdowa po Litwinience zażądała ukarania Rosji i jej kierownictwa sankcjami.

Raport: Putin prawdopodobnie zaaprobował zabicie Litwinienki. Londyn zapowiada dalsze kroki

- Zabójcy Aleksandra Litwinienki działali z rozkazu FSB, prawdopodobnie zaakceptowanego przez jej szefa Nikołaja Patruszewa - wynika z oficjalnego brytyjskiego śledztwa w sprawie zamordowania w Londynie byłego pracownika KGB i FSB. Brytyjczycy są przekonani, że Władimir Putin prawdopodobnie sam wydał zgodę na operację. - Żaden kraj, a tym bardziej stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie może się w ten sposób zachowywać - stwierdziła rzeczniczka Davida Camerona.

Rezolucja w sprawie Polski zablokowana. Na tydzień

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.

Premier Holandii: osiem tygodni na uratowanie Schengen

Europa ma zaledwie sześć do ośmiu tygodni, aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym, czyli napływem przybyszów ze stref konfliktu na Bliskim Wschodzie i gdzie indziej - powiedział na forum ekonomicznym w Davos premier Holandii Mark Rutte.

Premier zaprzysiężony w nocy i bez dziennikarzy

Rząd nowego prounijnego premiera Mołdawii Pavla Filipa został zaprzysiężony bez rozgłosu w nocy ze środy na czwartek. Wcześniej w Kiszyniowie tysiące ludzi protestowały przeciwko zatwierdzeniu Filipa na premiera, a grupa demonstrantów wdarła się do parlamentu.

"Zażenowanie", "nowe czasy" i krytyka niemieckiego punktu widzenia. Zachodnie media o Polsce

W czwartek Polska znów zajmuje ważne miejsce w największych zagranicznych dziennikach. Oprócz wyraźnie krytycznych opisów debaty w Parlamencie Europejskim i kwestii związanych z wolnością mediów nad Wisłą, z Niemiec nadszedł też głos krytyczny wobec zachodniego postrzegania polskich problemów. Niemieccy dziennikarze piszą o "końcu świata" u sąsiadów, jakby u nich samych nie było wystarczająco wielu problemów – zauważa autor komentarza w "Die Zeit".

Tornada oślepiają własnych pilotów. Luftwaffe nie lata więc nocą

Media ujawniły kolejny mało chwalebny problem niemieckiego wojska z jego własnym sprzętem. Teraz okazało się, że wysłane nad Syrię maszyny typu Tornado w wersji rozpoznawczej, nie mogą latać nocą. Światła urządzeń w ich kokpicie są za jasne i oślepiają tym samym pilotów w goglach noktowizyjnych.

Szef niemieckiej dyplomacji w Warszawie. Wizyta "w nowej atmosferze"?

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec Witolda Waszczykowskiego i Franka-Waltera Steinmeiera. Rozmowy mają być poświęcone bieżącym zagadnieniom dotyczącym polityki bezpieczeństwa, polityki wschodniej i stosunkom dwustronnym - zapowiedział polski MSZ.

"Strefa Schengen znalazła się w agonii"

Jeśli przywódcy UE chcą uratować strefę Schengen, zagrożoną przez trwający kryzys migracyjny, muszą zademonstrować jedność i wolę polityczną, których dotychczas brakowało - ocenia "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym.

Wysłannik Waszyngtonu w polskim MSZ. "Kurtuazyjne spotkanie" z Waszczykowskim

Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, a obecnie koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, odwiedził w środę Polskę. Według komunikatu polskiej dyplomacji, Fried rozmawiał z podsekretarzem stanu w MSZ Markiem Ziółkowskim o polityce Zachodu wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie oraz działaniu społeczności międzynarodowej w odniesieniu do Iranu.

W arsenale "El Chapo" znaleziono "zagubioną" broń rządu USA

W kryjówce jednego z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquina "El Chapo" Guzmana policja znalazła broń celowo przekazaną meksykańskim kartelom w ramach amerykańskiej operacji "Fast and Furious" - twierdzi stacja Fox News.

Rosjanie chcą aresztować przywódcę Tatarów

Sąd na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie wydał nakaz aresztowania legendarnego przywódcy Tatarów krymskich i deputowanego do parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa - poinformował adwokat Dżemil Temyszew. Według niego decyzja zapadła w środę w jednym z sądów dzielnicowych Symferopola na wniosek śledczych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Komuniści obiecują reformy i obronę suwerenności

W Hanoi rozpoczął się organizowany co pięć lat zjazd rządzącej Komunistycznej Partii Wietnamu. W swym wystąpieniu szef partii, Nguyen Phu Trong obiecał kolejne reformy i większą transparentność w gospodarce.