Historyczne posiedzenie w Kijowie. "Nie ma alternatywy dla NATO"

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Petro Poroszenko obiecał przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Sondaże są temu przychylne. Członkostwo kraju w NATO popiera większość Ukrainców. Najpierw jednak władze w Kijowie zapowiadają przeprowadzenie reform.

Były premier i burmistrz stolicy zatrzymany

Edgar Savisaar, burmistrz Tallina, szef Estońskiej Partii Centrum i były premier, został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa wewnętrznego w związku z podejrzeniem o korupcję - poinformowała estońska prokuratura generalna.

Rebelianci w Donbasie mają problem z wyborami. Znów zmieniają termin

Rebelianci w Donbasie proponują władzom w Kijowie nowy termin wyborów samorządowych na okupowanych przez siebie terytoriach w Donbasie. Tym razem głosowanie miałoby się odbyć 21 lutego. Propozycja padła w Mińsku na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania kryzysu na wchodzie Ukrainy.

Ilu uchodźców w Polsce? Kopacz: tylu, żeby nie zdestabilizować życia

- Władza bierze odpowiedzialność za to, żeby Polacy nie czuli obecności tych, którzy tutaj przyjadą - powiedziała premier Ewa Kopacz pytana o kwestię uchodźców. W związku z tym - zaznaczyła - nawet jeśli inni mogą sobie pozwolić na to, by "myśleć sercem", to władza "powinna myśleć głową". Premier zapowiedziała też, że jeszcze w tym tygodniu zda sprawozdanie "z tego, co się jej udało" przez rok na czele rządu.

"Jałta 2, marzenie Kremla, wydaje się osiągalna dzięki Państwu Islamskiemu"

"Zachód może przyjąć pomoc wojskową Rosji w walce z terroryzmem, jednak mało prawdopodobne jest, by uratowało to reżim Baszara el-Asada" – pisze na łamach opozycyjnej "Nowoj Gaziety" Paweł Felgenhauer, znany rosyjski analityk wojskowy i publicysta, i wskazuje niebezpieczeństwo nowego podziału świata, którego pragnie Kreml.

"Narodowy egoizm". Niemiecka prasa o stosunku Polski do kwestii uchodźców

"Nie zapomnimy, że niektóre kraje pozostawiły przyjaciół samym sobie" - te słowa europejskiego dyplomaty cytuje "Sueddeutsche Zeitung", zarzucając Polsce "narodowy egoizm". Z kolei "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że problem uchodźców stał się głównym tematem polskiej kampanii wyborczej. "Powróciła tradycyjna polska wojna domowa na słowa" - ocenia "FAZ".

Wojowniczy debiut nowego lidera talibów

Nie będzie pokoju w Afganistanie, póki obce siły go nie opuszczą, a układy wojskowe Kabulu z jego partnerami nie zostaną unieważnione - oświadczył przywódca afgańskich talibów mułła Achtar Mohammed Mansur z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha.

Żołnierze "mieli odwracać wzrok" od gwałtów i pedofilii. Pentagon zaprzecza

Pedofilia, seksualni niewolnicy i milczenie amerykańskich żołnierzy wobec tego wszystkiego - tak sytuację na misjach w Afganistanie opisywał "New York Times", pisząc, że Amerykanie mieli nakazane nie zwracać uwagi na przestępstwa Afgańczyków. Pentagon, po publikacji artykułu, zaprzeczył, by nakazywał komukolwiek odwracanie głowy od naruszeń praw człowieka.

Eksplozje w Bagdadzie. Celem szyickie milicje

Co najmniej 17 osób zginęło w czterech zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek okolicach Bagdadu i w samej stolicy kraju. Do najkrwawszego z ataków, w którym życie straciło 12 ludzi, przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie.

Bandyci zarabiają krocie na przemycie uchodźców. Europol namierzył ich tysiące

W całej Europie toczy się już prawie półtora tysiąca śledztw wymierzonych w przemytników ludzi. Handel żywym towarem to zbyt dobry interes, by nie weszły w niego mafie, które zarabiają na nim często dużo więcej niż na tradycyjnej działalności. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Szef NATO: ciężka broń Rosjan wciąż jest w Donbasie

Szef NATO uważa, że zmniejszenie się przemocy na wschodzie kraju nie wystarcza, by zapanował pokój. Jens Stoltenberg wezwał Rosję do wycofania z regionu ciężkiego sprzętu, którym według Sojuszu Moskwa wspiera separatystów.

Islamiści twierdzą, że walczyli już z Rosjanami. W Syrii "zrobią im drugi Afganistan"

Wojna w Syrii trwająca od 2011 r. "będzie trwała kolejne lata" - mówią bojownicy kilku rebelianckich ugrupowań, z którymi rozmawiała agencja Reutera, pytani o to, co oznacza włączenie się w konflikt Rosji. Dodają, że Moskwa - przychodząc "z pomocą reżimowi Asada" - funduje sobie drugi Afganistan. Jedno z ugrupowań twierdzi nawet, że zmierzyło się już z żołnierzami Moskwy na polu bitwy.