Ukraina chce się pozbyć radioaktywnych odpadów. Problemem są rebelianci

Prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę o ratyfikacji umowy Ukrainy z NATO w sprawie pomocy w składowaniu odpadów radioaktywnych, które pozostały na terytorium tego kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego. Ukraiński parlament ratyfikował umowę w tej sprawie 17 czerwca. Jedno ze składowisk odpadów radioaktywnych znajduje się w pobliżu kontrolowanego przez prorosyjskich rebeliantów Doniecka.

Iskrzy w atomowych negocjacjach. "Nigdy nie próbuj grozić Irańczykom". "Ani Rosjanom"

Im bliżej dopięcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, tym goręcej - twierdzi Bloomberg. W poniedziałek miało dojść do głośnej kłótni między sekretarzem stanu Johnem Kerrym i szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem. Z kolei szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini miała usłyszeć, aby "nigdy nie próbowała grozić Irańczykom".

Partia Pies z Dwoma Ogonami przeprasza za premiera

"Przepraszamy za naszego premiera", "Przyjeżdżajcie na Węgry, my mamy posady w Londynie" - setki billboardów z takimi satyrycznymi napisami pojawiły się na Węgrzech w reakcji na rządową kampanię przestrzegającą imigrantów przed zabieraniem Węgrom miejsc pracy.

"Dolina życia zamieniła się w dolinę śmierci". 20 lat po masakrze w Srebrenicy

Kada Hotić podczas masakry w Srebrenicy straciła 56 członków rodziny. 20 lat później działa w stowarzyszeniu "Matki z enklaw Srebrenica i Żepa" i - jak przyznaje - wciąż nie jest w stanie wybaczyć. 9 lipca rozpoczął się szturm na Srebrenicę, który zakończył się masakrą ludności. Główne obchody związane z tą rocznicą zaplanowano na sobotę.

WikiLeaks: Amerykanie podsłuchiwali troje kanclerzy Niemiec

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) inwigilowała otoczenie kanclerz Angeli Merkel, a także poprzednich kanclerzy Niemiec: Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla - podał w środę portal WikiLeaks. Jak na razie nie udało się potwierdzić tych informacji.

Starcia etniczne w Algierii. 22 ofiary walk Berberów z Arabami

Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika zwołał w środę specjalne posiedzenie władz poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w związku z etnicznymi starciami między Arabami i Berberami w środkowej części kraju, w których w ciągu ostatnich dwóch dni zginęły 22 osoby.

"Grzechem pierworodnym było wpuszczenie Grecji do strefy euro"

- W niedzielę to będzie szczyt naprawdę ostatniej szansy - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem, nie można ratować Grecji za wszelką cenę i trzeba być przygotowanym na wyjście tego kraju ze strefy euro. Według Trzaskowskiego „grzechem pierworodnym” było to, że Greków w ogóle do niej przyjęto. Nie bez winy mają być też ci, którzy „na piękne oczy” przez lata pożyczali Grecji pieniądze.

Tydzień ciężkich walk w Syrii. Kurdowie odbili miasto

Kurdyjscy bojownicy z Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) odbili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) miasto Ain Issa na północy Syrii - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Okolice miasta są od tygodni areną ciężkich walk.

Pierwszy generał USA na stałe w Polsce. Specjalista od śmigłowców

Do Polski przybył generał brygady Frank Tate, pierwszy oficer wojska USA tak wysokiej rangi, który nie jest tu jedynie na wizytę. Amerykanin ma objąć stanowisko w dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Gen. Tate przez większość swojej kariery służył w jednostkach desantowych.

Rosja wetuje rezolucję ONZ. Bo Srebrenicy nie można nazwać "ludobójstwem"

Rosja, zgodnie z oczekiwaniami, zawetowała rezolucję ONZ, w której masakrę ośmiu tysięcy Bośniaków w Srebrenicy nazwano ludobójstwem. Celem rezolucji było upamiętnienie ofiar przed 20. rocznicą tragicznych wydarzeń z końca wojny w Bośni. Rosjanie nie chcieli, aby w rezolucji zawarto jakiekolwiek potępienie Serbów. W zamian proponowali potępienie "najpoważniejszych zbrodni, będących przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej".

Pilot pedofil pisze do obcego wywiadu: wydostańcie mnie, a zdradzę tajemnice

Doświadczony lotnik US Navy, skazany za pedofilię i nagrywanie pornografii z udziałem nieletnich dziewczynek, jeszcze bardziej pogorszył swoją sytuację. Śledczy ujawnili, że podczas procesu wysłał do ambasady Chin list, oferując sprzedanie całej swojej wiedzy na temat lotnictwa floty USA w zamian za wydostanie go z więzienia. Propozycja została wychwycona przez cenzurę i nigdy nie dotarła do adresatów.

W najbliższych dniach dowiemy się, kiedy pójdziemy do urn

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w środę podczas wizyty w Berlinie, że w najbliższych dniach ogłosi termin jesiennych wyborów parlamentarnych. Jak podkreślił, w grę wchodzą trzy niedziele października - 11, 18 lub 25. To była ostatnia wizyta zagraniczna Komorowskiego, który kończy urzędowanie na początku sierpnia.

Tunezja walczy o turystów. Odgrodzi się od Libii potężnym murem

Tunezyjski rząd ogłosił w środę plany zbudowania 160-kilometrowego muru wzdłuż całej granicy tego kraju z Libią. Z ośrodków szkoleniowych w Libii przybyli w tym roku do Tunezji zamachowcy, którzy w atakach w Tunisie i Susie zabili kilkudziesięciu ludzi w tym wielu zagranicznych turystów.