Rewizje w ramach stanu wyjątkowego zgodne z konstytucją

Francuska Rada Konstytucyjna, odpowiedzialna za badanie zgodności przepisów prawnych z ustawą zasadniczą, uznała w piątek za legalne rewizje oraz zakazy zgromadzeń wprowadzone w ramach stanu wyjątkowego po zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku.

Prezydent: jasne jest, kto dąży do nowej zimnej wojny

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reutera prezydent RP Andrzej Duda zarzucił Rosji, że dąży do nowej zimnej wojny poprzez działania na Ukrainie i w Syrii oraz zadeklarował gotowość Polski do wsparcia wysiłków NATO na rzecz zwalczania tzw. Państwa Islamskiego.

Trump się oburzył. Watykan: to nic osobistego

Słowa papieża nie były atakiem personalnym wymierzonym w Donalda Trumpa ani nie miały sugerować wyborcom, na kogo należy oddać głos - poinformował w piątek rzecznik Watykanu Federico Lombardi. W czwartek Franciszek, komentując wypowiedzi Trumpa na temat imigrantów, stwierdził, że "ktoś, kto by to nie był, kto chce wznosić mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem".

Sprawa zasiłków "nie jest zamknięta". Końca negocjacji na razie nie widać

W wielu sprawach mamy postęp - przekazał w piątek po południu w Brukseli Konrad Szymański, komentując negocjacje ws. przyszłości Londynu w UE. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił jednak, że wciąż "w żadnym stopniu niezamkniętą kwestią" jest sprawa zasiłków na dzieci mieszkające w kraju, a których rodzice pracują w innym państwie unijnym.

Znów gaz w parlamencie. Policja w maskach, ale nie dała rady

Kosowska opozycja zakłóciła w piątek pierwszą sesję parlamentu w roku, rozpylając gaz łzawiący. Takimi metodami już od października 2015 roku opozycyjni deputowani usiłują zmusić rząd do wycofania się z umowy o normalizacji stosunków z Serbią.

Amerykanie uderzyli w Libii. Zginęło ponad 30 dżihadystów

Myśliwce US Air Force uderzyły w obóz tzw. Państwa Islamskiego w Libii, zabijając ponad 30 terrorystów, w tym jednego ze współorganizatorów ubiegłorocznych zamachów na turystów w Tunezji - pisze w piątkowy poranek "The New York Times".

Rosja uzbroi sojusznika z Kaukazu w zestawy rakietowe

Armenia zakupi rosyjską broń, za pieniądze z Moskwy, przyznane na kredyt - poinformowała agencja Rosbalt. Armenia jest sojusznikiem Rosji na Kaukazie Południowym. Rosjanie są obecni w tym kraju militarnie i gospodarczo.

Sondaż: trzy czwarte Niemców za pozostaniem W. Brytanii w UE

Blisko trzy czwarte Niemców chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Ponad połowa opowiedziała się za przywróceniem kontroli granicznych w UE, a 54 proc. wątpi w powodzenie integracji uchodźców.

Turcja nawołuje USA do zerwania współpracy z Kurdami

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oskarżył w piątek USA o wysyłanie sprzecznych sygnałów w sprawie kurdyjskiej milicji - Ludowych Jednostek Obrony (YPG). Podkreślił, że wykorzystywanie takich grup do walki przeciwko IS jest oznaką słabości.

Clinton czy Sanders? W Newadzie walka o Latynosów

Sobotnie prawybory prezydenckie w Newadzie będą dla dwójki kandydatów Partii Demokratycznej testem poparcia wśród mniejszości, zwłaszcza Latynosów. Zarówno Hillary Clinton, jak i Bernie Sanders obiecują legalizację pobytu nielegalnych imigrantów w USA.

"Polowanie na czarownice" i "skażona niepodległość". #PisząoPolsce i Wałęsie

Lech Wałęsa oskarżony o bycie komunistycznym agentem - taki przekaz zdominował nagłówki zagranicznej prasy. Zachodnie media rozpisują się o nowych dokumentach zabezpieczonych w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku. Większość tytułów ogranicza się do cytowania depesz agencji informacyjnych, tylko kilka próbuje doszukać się w całej sprawie bieżącego kontekstu politycznego.

Waszczykowski: spotkanie Dudy i Obamy nie stoi pod znakiem zapytania

Przywódcy Polski i USA mają spotkać się na koniec marca podczas szczytu w Waszyngtonie. - Spotkanie Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi pod znakiem zapytania dłuższa rozmowa - tłumaczył w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Rebelianci znów szykują się do przejęcia Marjinki

Rebelianci przygotowują się do przejęcia Marjinki, strategicznie położonego punktu na południowym zachodzie od Doniecka i na północnym wschodzie od Mariupola - poinformował sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Do zaciętych walk w tym miejscu doszło w czerwcu zeszłego roku. Doradca szefa ukraińskiego MSW mówił wówczas, że atak był "ostatnim gwoździem do trumny, w której zostaną pogrzebane mińskie porozumienia pokojowe".

To była ostatnia ciężka klęska Ukrainy. Nie wszyscy chcą szukać winnych

W rocznicę walk o Debalcewe prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios doszedł do wniosku, że szukanie winnych tej tragedii nie ma sensu. W walkach o ten strategiczny węzeł kolejowy na wschodzie Ukrainy zginęło według różnych źródeł od 159 do 205 żołnierzy ukraińskich, zamkniętych w okrążeniu. 18 lutego 2015 r. miasto przeszło w ręce rebeliantów wspieranych przez oddziały rosyjskiej armii.

Pentagon miał plan walki z dżihadystami. Obama go zablokował

Administracja Białego Domu przeciwstawiła się planom Pentagonu, który zakładał szybkie i mocne uderzenie na "stolicę" tzw. Państwa Islamskiego w Libii, gdzie terroryści zyskują od ub. roku bardzo szerokie poparcie - donosi portal "The Daily Beast".

Z bronią w środku miasta. FARC podminuje rozmowy pokojowe?

Członkowie delegacji byłych rebeliantów z FARC złamali warunki porozumienia pokojowego, w związku z czym władze Kolumbii zawieszają pozwolenia na ich inspekcje w dawnych obozach - podał w piątek szef rządowej grupy negocjacyjnej Humberto de la Calle.

Dramat dzieci w Donbasie. Alarmuje UNICEF

580 tysięcy dzieci na terenach blisko linii frontu i na obszarach pozostających poza kontrolą rządu w Kijowie ucierpiało z powodu utrzymującego się konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie - poinformował UNICEF w czwartek późnym wieczorem.

Polskie F-16 trafią nad Syrię? Niektórzy się boją

Wojna w Syrii zaczyna w rosnącym stopniu stawać się problemem Polski. Z jednej strony jesteśmy w grupie państw, które obawiają się i nie chcą przyjmować uchodźców. Z drugiej strony mamy zaangażować się w koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, ściągając na siebie uwagę potencjalnych terrorystów na krótko przed organizacją dwóch dużych międzynarodowych imprez. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.