Kijów: "premier" Krymu kłamie, nie ukończył szkoły wojskowej

Samozwańczy premier okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow podaje, że w 1993 r. ukończył Wyższą Szkołę Wojskowo-Polityczną w Symferopolu. Ukraińscy dziennikarze twierdzą jednak, że został z niej wyrzucony z powodu "braku dyscypliny". Doniesienia mediów potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony.

"Myśleliśmy, że jedziemy do Donbasu". Rosyjscy żołnierze nie chcą "ginąć w Syrii"

Władze w Moskwie utrzymują, że rosyjscy wojskowi nie walczą w Syrii. „Żołnierze i sprzęt są wysyłani z portu w Noworosyjsku. Nie wszyscy oficerowie i żołnierze kontraktowi chcą tam walczyć. Niektórzy odmawiają wyjazdu do nowego punktu zapalnego” – napisał portal gazeta.ru. Opisał historię wojskowego, który powiedział, że "nie chce zginąć w Syrii". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Chorwacja: zamieszki z udziałem imigrantów

W chorwackiej miejscowości Beli Manastir, przy granicy z Węgrami i Serbią, doszło do zamieszek z udziałem imigrantów. Władze Chorwacji przyznają, że nie radzą sobie z napływającą falą ludzi. Skala zjawiska przekoroczyła wszelkie oczekiwania. Rozważane jest całkowite zamknięcie granicy.

10 tys. migrantów w dobę. Chorwaci zamknęli drogi, uchodźcy już w Słowenii

Chorwacka policja wstrzymała w czwartek do odwołania wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią - poinformowały władze w Zagrzebiu. Do czwartku do godz. 22.00 do kraju weszło z Serbii łącznie 11 tys. uchodźców i imigrantów, a tylko tego ostatniego dnia 9 tys. 812 osób. Jeżeli sytuacja powtórzy się w piątek, Chorwaci zamkną granicę - podało MSZ. Tymczasem Słowenia po przyjęciu jednego pociągu z uchodźcami, zamknęła międzynarodowy ruch kolejowy z sąsiadem.

"Zabici w Katyniu". W Moskwie premiera książki Memoriału

W siedzibie stowarzyszenia Memoriał w Moskwie zaprezentowano w czwartek tom "Zabici w Katyniu" wydany przy współpracy z polskim Ośrodkiem Karta przez tę zasłużoną rosyjską organizację pozarządową broniącą praw człowieka i dokumentującą stalinowskie zbrodnie.

Stephen Mull będzie patrzył na ręce Iranowi

Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Triumf Obamy. Senat nie zablokował umowy z Iranem

Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Syria: jeśli zajdzie potrzeba, poprosimy Rosję o interwencję

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim powiedział w czwartek, że jego kraj poprosi rosyjskich żołnierzy o walkę razem z siłami rządowymi, jeśli zajdzie potrzeba, lecz zaprzeczył, by obecnie w Syrii znajdowały się takie rosyjskie oddziały.

Były szef Instytutu Noblowskiego: nagroda dla Obamy nie przyniosła oczekiwanego efektu

Gier Lundestad, były dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, napisał w swojej autobiografii, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie nie przyniosło oczekiwanego efektu. Jak ocenił, amerykański prezydent nie był w stanie spełnić pokładanych w nim oczekiwań. Obama został uhonorowany nagrodą w 2009 r. za "nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej".

Ławrow: domaganie się odejścia Asada jest bez sensu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że odejście prezydenta Syrii Baszara el-Asada, jak domaga się tego wielu przywódców na Zachodzie, to "utopia" - informują rosyjskie media.

Ambasada Rosji wytyka Polsce Goebbelsa. Mocna odpowiedź internautów

Demontaż pomnika sowieckiego generała w Pieniężnie wywołał ostrą reakcję Rosji. Nie tylko oficjalną - w postaci wezwania na dywanik ambasador Polski w Moskwie. Na Twitterze głos w sprawie pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego zabrała ambasada Rosji w Warszawie. I wdała się w dyskusję z polskimi internautami. Dyskusję pełną historycznych zdjęć i zarzutów.

Prezydent Chorwacji: armia ma być gotowa do ochrony granic

Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wezwała w czwartek armię, by w razie potrzeby była gotowa do ochrony granic. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin do Chorwacji dotarło ok. 7,3 tysiąca osób. Oddziały prewencyjne policji starają się zapanować nad rosnącym tłumem migrantów w mieście Tovarnik tuż przy granicy z Serbią.

Otworzyła 240-letnie wino, by uraczyć Putina i Berlusconiego. Jest śledztwo

Prokuratura okupowanego przez Rosję Krymu (z tymczasową siedzibą w Kijowie) wszczęła śledztwo przeciwko dyrektorce wytwórni win Massandra w Jałcie. Zdaniem śledczych naraziła ona firmę na straty w wysokości 100-150 tys. dolarów. Dyrektorka chciała uraczyć wizytujących zakład Władimira Putina i Silvia Berlusconiego. Osobiście otworzyła 240-letnią butelkę wina.

Awantura o dziennikarzy BBC na "czarnej liście" Kijowa. Poroszenko się poprawia

- To wstydliwy zamach na wolność mediów - oświadczył szef redakcji zagranicznej BBC Andrew Roy. Ukraina objęła bowiem sankcjami trzech dziennikarzy tej brytyjskiej korporacji. Restrykcje Kijowa oficjalnie zostały wymierzone przeciwko osobom i firmom zaangażowanym w rosyjską aneksję Krymu oraz konflikt w Donbasie. Po fali krytyki Poroszenko zlecił skreślić nazwiska dziennikarzy BBC z "czarnej listy".

Wypadek pod Brnem. Nie żyje pięcioro Polaków

Pięć osób zginęło, a cztery zostały ranne w czwartek, gdy polska furgonetka uderzyła w tył naczepy ciężarówki na czeskiej autostradzie - poinformowała tamtejsza policja. Informację o wypadku potwierdziła w rozmowie z TVN24 polska konsul w Ostrawie. Wszystkie ofiary śmiertelne to Polacy.