Wybrali Rosję zamiast Ukrainy. Marsz w Doniecku

Około 10 tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Doniecka, na wschodzie Ukrainy, żeby uczcić drugą rocznicę ustanowienia prorosyjskiej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

NATO i Rosja. "Interesu jak zwykle" nie będzie

Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO, jeśli Sojusz nie zrewiduje wobec niej swojej polityki powstrzymywania - oświadczył w sobotę w wypowiedzi dla rosyjskich mediów stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko.

Uwolnili większość porwanych z cementowni

Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego uwolnili większość z 300 pracowników cementowni, porwanych w tym tygodniu w okolicach Damaszku - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Zabito czterech pracowników cementowni należących do mniejszości druzyjskiej.

Rosja będzie uzbrajać walczące strony. Bo "i tak ktoś by to zrobił"

Dmitrij Miedwiediew zadeklarował, że Rosja nie przestanie sprzedawać uzbrojenia Armenii i Azerbejdżanowi, które właśnie niemal wszczęły między sobą wojnę. Jak wyjaśnił rosyjski premier, nie zrobi tego, ponieważ i tak oba państwa kupiłyby broń gdzie indziej, a Rosjanie dodatkowo dbają o równowagę sił.

Miał wykorzystać pięciu chłopców. Problemy wpływowego polityka

Amerykańscy prokuratorzy domagają się sześciu miesięcy więzienia dla byłego przewodniczącego Izby Reprezentantów Dennisa Hasterta, któremu zarzucają wykorzystywanie seksualne co najmniej pięciu nastolatków. Miał się tego dopuścić, gdy pracował w szkole średniej w Illinois.

Petrodolarowa satrapia ma problemy. Zaczyna brakować na "marchewkę" dla obywateli

Prezydent Ilham Alijew zapewniał sobie dotąd spokojne rządy i posłuch obywateli dzięki umiejętnie stosowanej polityce kija i marchewki. Kijem były represje, a marchewką petrodolary pochodzące ze sprzedaży kaspijskiej ropy naftowej. Ale rzeka, jaką spływały do Baku, zaczęła wysychać - pisze znawca regiony Wojciech Jagielski.

Brutalne morderstwo studenta. Ambasador odwołany na konsultacje

Włochy odwołały w piątek swego ambasadora w Egipcie na konsultacje po tym, gdy przedstawiciele egipskich władz śledczych nie byli w stanie przedstawić w Rzymie dowodów koniecznych do wyjaśnienia okoliczności zamordowania włoskiego studenta w Kairze.

"Sorry, ale Sanders przestał już być milutki"

Przed prawyborami w Nowym Jorku, które będą ostatnią szansą Berniego Sandersa, by powalczyć o nominację prezydencką demokratów, zarówno on, jak i Hillary Clinton zerwali z praktyką unikania negatywnej kampanii. Wzajemnie oskarżają się o brak kompetencji.

Żywe tarcze. Dwa lata w piekle dżihadystów

Abu Israa nie uciekł, gdy bojownicy tzw. Państwa Islamskiego weszli do jego wioski. Matka mężczyzny była schorowana, ledwo chodziła. Rodzina zdecydowała się zostać. Abu Israa przeżył dwa lata na kontrolowanym przez dżihadystów terenie. W rozmowie z CNN opowiedział o życiu w ciągłym strachu i ostatnich dniach przed odbiciem miejscowości przez iracką armię, kiedy islamiści wykorzystywali ludność cywilną jako żywe tarcze. ("Fakty z zagranicy")

"Wzdęcie godnościowe" rządu PiS. Lewandowski o upadku marki Polska

- To jest mylne wrażenie, że można uprawiać kłamliwą propagandę i to nie będzie dostrzegane za granicą - stwierdził w programie "Świat" Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO. Jego zdaniem rząd PiS jest "niewidoczny" w Brukseli i nie broni tam polskich interesów. Miał dostać "wzdęcia godnościowego" na potrzeby polityki krajowej. Dodatkowo przedstawiciele polskich władz mają być postrzegani jako wysłannicy Jarosława Kaczyńskiego, który ma "taką a nie inną markę w Europie, na którą długo pracował".

Prokuratura: Abrini zatrzymany. Belgijskie media: to człowiek w kapeluszu

- Belgijskie służby aresztowały Mohameda Abriniego - potwierdziła prokuratura tego kraju. To właśnie Abrini ma być niesławnym "człowiekiem w kapeluszu", którego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli i którego wcześniej francuskie służby zaczęły poszukiwać w związku z listopadowymi zamachami w Paryżu. Tak twierdzą belgijskie media, ale prokuratura tego nie potwierdza.

Wyjątkowo cenne "Biesy"

W Moskwie wystawiono na aukcji unikalne wydanie "Biesów" Fiodora Dostojewskiego. W 1935 roku cały nakład został zniszczony z powodów ideologicznych. Przez dłuższy czas o tym wydaniu krążyły legendy, ponieważ nikt nie zobaczył ani jednego egzemplarza z tej edycji. Ale okazało się, że jeden cudem ocalał.

Groził dziennikarzom spoliczkowaniem. Stracił posadę

Premier Portugalii, socjalista Antonio Costa przyjął dymisję złożoną przez ministra kultury Joao Soaresa, który zagroził w internecie spoliczkowaniem dwóm dziennikarzom - autorom krytycznego artykułu o jego działalności, gdy był burmistrzem Lizbony.

"Rozwiązanie konfliktu leży w interesie Azerbejdżanu, Armenii, a także Rosji"

Dwaj armeńscy żołnierze zginęli w walkach z siłami azerbejdżańskimi w Górskim Karabachu, gdzie od tygodnia dochodzi do starć, w których zginęło co najmniej 90 ludzi. Strony konfliktu uzgodniły, że przerwą działania, by odszukać ciała zabitych. Działania miano przerwać na kilka godzin. Według ministerstwa obrony Azerbejdżanu ciała dwóch żołnierzy udało się odnaleźć.