Wyborczy maraton Czechów. Przez 11 lat co rok głosowanie

Obywateli Czech czeka 11 lat wyborów i kampanii wyborczych. W latach 2016-2026 co roku odbywać się będą w ich kraju wybory ogólnopaństwowe lub samorządowe. Zgodnie z kalendarzem wyborczym maraton rozpoczną w październiku wybory do Senatu i władz regionalnych.

Chciał ze specnazem na Krym. Rosjanie: nie dolecisz do Symferopola

Członek rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Oleg Bieławiencew ujawnił, że podczas aneksji Krymu strona rosyjska rozważała zestrzelenie samolotu z Ołeksandrem Turczynowem w przypadku, gdyby ten poleciał na półwysep. "Rosja groziła śmiercią pełniącemu obowiązki przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy" - ponformował portal "Ukraińska Prawda".

Końcowy raport ws. katastrofy Germanwings

- Na dwa tygodnie przed tragedią lekarz zalecił niemieckiemu pilotowi Andreasowi Lubitzowi, by zgłosił się na leczenie do szpitala psychiatrycznego - poinformowała francuska komisja ds. katastrof lotniczych (BEA), przedstawiając raport dotyczący katastrofy samolotu linii Germanwings. Airbus rozbił się o zbocze Alp 24 marca 2015 roku.

Merkel chciała "blamażu Tuska przed całą salą"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" pisze w niedzielę o starciu w sprawie polityki wobec uchodźców pomiędzy przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem a kanclerz Angelą Merkel, do jakiego doszło podczas ostatniego szczytu UE w Brukseli.

Niemiecka gazeta: przenieść szczyt NATO z Warszawy

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" sugeruje, że jeśli Jarosław Kaczyński nie zaprzestanie "demontowania państwa prawa", to zaplanowany na lipiec szczyt NATO powinien zostać przeniesiony z Warszawy do jednej ze stolic państw bałtyckich.

Media: Obama odwiedzi Londyn ws. Brexitu

Prezydent Barack Obama przybędzie prawdopodobnie pod koniec kwietnia do Londynu, aby skłonić Brytyjczyków do pozostania w UE. Podejmie też próbę ożywienia relacji z premierem Davidem Cameronem - twierdzi w swym niedzielnym wydaniu "The Independent".

Hollande: żadnych ustępstw wobec Turcji

Prezydent Francji Francois Hollande wykluczył w sobotę możliwość jakichkolwiek ustępstw wobec Ankary w tym, co dotyczy praw człowieka i liberalizacji porządku wizowego dla obywateli Turcji w zamian za jej zaangażowanie w uregulowanie kryzysu migracyjnego.

Delegat opozycji: Baszar el-Asad musi odejść

Okres przejściowy w Syrii rozpocznie się dopiero wtedy, gdy prezydent Baszar el-Assad straci władzę lub umrze – powiedział w sobotę Mohamad Allusz, reprezentant opozycji na rozmowach pokojowych w Genewie, które mają być wznowione w poniedziałek.

Zachód naciska na wybory w Donbasie

Zachód mocno naciska na przyjęcie przez parlament Ukrainy jeszcze w marcu ustawy o wyborach samorządowych na zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu i przeprowadzenie ich do czerwca - podał w sobotę kijowski tygodnik "Dzerkało Tyżnia".

Rubio wygrywa republikańskie wybory w Waszyngtonie

Senator z Florydy, Marco Rubio wygrał walkę o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich przeprowadzonych w sobotę w Waszyngtonie, stanowiącym osobną jednostkę administracyjną, tzw. Dystrykt Kolumbii – podał na swej stronie dziennik "USA Today".

Prochy z urny wzięli za "prochy"

41-letni Brytyjczyk przewożący w urnie prochy swego przyjaciela podróżnika, który chciał, by rozsypano je nad Nową Szkocją w Kanadzie, spędził w areszcie 5 dni. Służby celne wykryły w urnie ślady dysocjanta psychodelicznego, ketaminy – podała telewizja CBC.

Umowa w Monachium, telefony z Kremla. Putin (znów) ograł Obamę

Na rozejmie w Syrii najbardziej korzysta reżim Asada i jego rosyjski patron. Podobnie, jak na Ukrainie, względny spokój będzie trwał tak długo, jak długo będzie to odpowiadało Moskwie. Uzgodnione w Monachium porozumienie ma też duże znaczenie dla relacji Rosja – Zachód.

Protest i koncert w deszczu

Około 200 migrantów protestowało w sobotę w pobliżu granicy grecko-macedońskiej, gdzie utknęło ponad 14 tys. ludzi; domagano się otwarcia przejścia z Macedonią. Chiński artysta Ai Weiwei zorganizował symboliczny koncert.

Węgier jako jedyny był przeciw opinii Komisji Weneckiej

Przedstawiciel Węgier w Komisji Weneckiej Andras Zs. Varga był jedynym członkiem tego gremium, który był przeciwko opinii, jaką w piątek przyjęto w sprawie nowelizacji ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - podała w sobotę agencja prasowa MTI.

Wiec w Chicago odwołany. Trump oskarża "zbirów"

Donald Trump, ubiegający się o nominację Partii Republikańskiej na listopadowe wybory prezydenckie w USA, oskarżył w sobotę "zbirów" o zorganizowanie protestów, które dzień wcześniej doprowadziły do odwołania w ostatniej chwili jego wiecu w Chicago.

Francja. Wstępny zarzut terroryzmu dla dwóch nastolatek

Francuskie władze śledcze postawiły dwóm dziewczynom w wieku 15 i 17 lat wstępny zarzut terroryzmu za domniemane przygotowywanie ataku na salę koncertową w Paryżu. Młodsza pozostanie w areszcie, a starsza będzie pod nadzorem sądowym.

Watykan podał dokładną datę wizyty papieża w Polsce

Papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w dniach od 27 do 31 lipca - ogłosiło biuro prasowe Watykanu. To będzie pierwsza wizyta Franciszka w Polsce. Dojdzie do niej 10 lat po wizycie Benedykta XVI.

Władze blokowały wydawanie gazet, teraz chcą liberalizacji

Izraelskie MSW oświadczyło w piątek, że zwraca się do parlamentu o anulowanie ustawy z 1933 roku, z czasów Brytyjskiego Mandatu Palestyny, która nakładała na wydawców obowiązek ubiegania się u władz o specjalne pozwolenie na drukowanie i dystrybucję gazet.

Długi, kontakty z FBI, walka o władzę. Kto i dlaczego mógł chcieć śmierci Lesina?

Pojawiły się nowe fakty ws. śmierci Michała Lesina, byłego doradcy ds. mediów prezydenta Rosji Władimira Putina. Informacja, że zmarł w wyniku urazu po silnych uderzeniach w głowę, podgrzała spekulacje, że został zamordowany. Kto mógł chcieć jego śmierci? Mówi się o tajnych kontaktach zmarłego z FBI, długach i walce o władzę na Kremlu. Materiał "Faktów z zagranicy".