Szydło: celem nie jest karanie Wielkiej Brytanii

- Polska skutecznie wpisała do wytycznych Rady Europejskiej wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczyła premier Beata Szydło po unijnym szczycie w Brukseli. Podkreśliła, że celem negocjacji "nie będzie karanie Wielkiej Brytanii, ale zawarcie rzetelnego porozumienia".

Le Pen wskazała kandydata na szefa rządu

Marine Le Pen ogłosiła, że jeśli 7 maja zwycięży w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, to mianuje premierem gaullistę i przeciwnika Unii Europejskiej Nicolasa Dupont-Aignana. Dupont-Aignan, kandydat partii Powstań Francjo, w pierwszej turze wyborów 23 kwietnia zdobył 4,7 procent głosów. W piątek, zgodnie z oczekiwaniami ogłosił, że popiera kandydaturę Le Pen.

Tusk: wytyczne w sprawie Brexitu przyjęte jednomyślnie

Szczyt UE-27 przyjął jednomyślnie wytyczne w sprawie Brexitu - ogłosił w Brukseli Donald Tusk. Liderzy 27 krajów UE spotkali się w sobotę po raz pierwszy na formalnym szczycie w okrojonym składzie bez Wielkiej Brytanii, by przyjąć zalecenia do negocjacji związanych z opuszczeniem przez ten kraj UE.

Pisali o prześladowaniach gejów w Czeczenii, poszli do sądu

Rosyjska niezależna "Nowaja Gazieta" kilkakrotnie pisała o prześladowaniach homoseksualistów w Czeczenii, licząc na reakcję władz w Moskwie i Komitetu Śledczego. Przedstawiciele dziennika twierdzą, że komitet nie zareagował, dlatego zwrócili się do sądu, by zobowiązał śledczych do podjęcia działań.

"Emmanuel Macron będzie silnym prezydentem"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła w piątek Emmanuela Macrona, centrowego kandydata we francuskich wyborach prezydenckich, jako przyszłego "silnego prezydenta" Francji. W II turze wyborów 7 maja zmierzy się on z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Sondaż: Europejczycy chcą Unii. Polacy tym bardziej

Coraz więcej Europejczyków uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrą rzeczą. Jest o tym przekonanych 57 procent badanych obywateli UE. W przypadku Polski jest to 71 procent - wynika z najnowszego badania Eurobarometr.

12 aktywistów Otwartej Rosji zatrzymanych w Petersburgu

Co najmniej 12 aktywistów ruchu społecznego Otwarta Rosja, założonego przez byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego, zatrzymała policja w Petersburgu w piątek, na dzień przed zapowiedzianymi przez ruch akcjami protestu w miastach Rosji.

"Dzień gniewu". Dziesiątki rannych

Dziesiątki Palestyńczyków zostało lekko rannych z powodu interwencji izraelskiej policji podczas demonstracji na Zachodnim Brzegu w "dniu gniewu". Demonstrowali solidarność z ponad tysiącem rodaków prowadzących głodówkę w izraelskich więzieniach.

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę pocisku batalistycznego - poinformowała agencja Reuters. Ze wstępnych ustaleń agencji wynika, że próba była nieudana. Test pocisku miał się odbyć na północ od stolicy kraju.

Papież Franciszek złożył hołd ofiarom zamachu

W piątek wieczorem Franciszek modlił się w Kairze w koptyjskim kościele zaatakowanym w grudniu przez terrorystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież zaalarmował, że Egipt pilnie potrzebuje rozwiązań najbardziej palących problemów, by uniknąć "jeszcze większej przemocy".

"Dialog i negocjacje". Chiny o "jedynym słusznym wyborze"

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Czarnogóra ratyfikowała przystąpienie do NATO, Rosja niezadowolona

Parlament Czarnogóry w jednomyślnym głosowaniu ratyfikował porozumienie o przystąpieniu do NATO pomimo protestów ze strony Rosji, a w kraju - prorosyjskiej opozycji. Rosyjskie MSZ w opublikowanym w piątek oświadczeniu wyraziło "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji o przystąpieniu do NATO.

"Niektórzy w UE coraz bardziej chcą porzucić Polskę". #PisząoPolsce

Unia Europejska z Emmanuelem Macronem jako prezydentem Francji może nie mieć cierpliwości dla "wybryków" Polski - pisze brytyjski tygodnik "Economist". Zauważa, że karą nie będzie wcale odebranie Warszawie głosu w Radzie Europejskiej, czy obcięcie funduszy, ale wykluczenie ze ścisłego rdzenia Unii Europejskiej. Tak #PisząoPolsce.