Samolot wpadł do rzeki. Moment katastrofy na amatorskim nagraniu

Lekki samolot spadł do rzeki Swan w Perth w Australii. Za sterami siedział doświadczony 52-letni pilot, pasażerką była jego partnerka. Oboje nie przeżyli wypadku, choć pomoc nadeszła błyskawicznie. Do katastrofy doszło w czwartek, kiedy setki ludzi zgromadziły się, by obejrzeć pokaz lotniczy i fajerwerki przygotowane na święto państwowe Australia Day.

72 lata temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Za drutami przebywało wówczas ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym wiele dzieci. Żołnierzy sowieckich witali jako wyzwolicieli.

Więcej Niemców poleci do Mali. Zabiorą ze sobą śmigłowce

Bundestag wyraził zgodę na proponowane przez rząd Angeli Merkel zwiększenie z 650 do 1000 liczby żołnierzy Bundeswehry biorących udział w misji pokojowej w Mali. Niemiecki parlament przedłużył też operację szkolenia peszmergów w Iraku północnym.

Żeby lecieć w kosmos, trzeba kupić "bilet" u Rosjan. Amerykanie chcą wrócić do gry

W piątek mija dokładnie 50 lat od katastrofy Apollo 1, w sobotę 31 lat od niepowodzenia Challengera. Z kolei Columbia rozpadła się w powietrzu przy podchodzeniu do lądowania 14 lat temu. Między innymi z powodu tych wszystkich tragedii zamknięto cały program promów kosmicznych, uznając, że są zbyt ryzykowne. Znaczenie miały także oczywiście gigantyczne koszty projektu. Od tamtej pory ludzi w kosmos wysyłają Rosjanie i to oni zaopatrują międzynarodową stację kosmiczną. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Do Szwajcarii napływa coraz mniej imigrantów

Według raportu ogłoszonego w czwartek przed rząd Szwajcarii, już drugi rok z rzędu maleje liczba imigrantów napływających do tego kraju. Mieszkają tam 2 miliony cudzoziemców, co stanowi czwartą część ludności.

Katastrofalne pożary w Chile. Amerykanie pożyczyli samolot

Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych, spalone ponad 290 tys. hektarów lasów oraz dziesiątki osad i małych miejscowości - to tragiczny bilans pożarów lasów szalejących od ponad tygodnia w Chile. Prezydent Michelle Bachelet określiła pożary jako "najgorszą tego rodzaju katastrofę" w historii kraju.

Szef Pentagonu potwierdził zaangażowanie USA na rzecz NATO

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził w rozmowach telefonicznych z ministrami obrony Niemiec i Francji Ursulą von der Leyen i Jean-Yves Le Drianem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO - poinformował w czwartek Pentagon.

Adwokaci broniący Tatarów krymskich w kłopotach

Na 10 dni aresztu skazano w czwartek na Krymie adwokata Emila Kurbedinowa, który broni w sądach praw Tatarów krymskich. Innego broniącego Tatarów adwokata, Nikołaja Połozowa, siłą przetransportowano na przesłuchanie - podała rosyjska sekcja BBC.

Nowy prezydent Gambii jest już w kraju

Prezydent Gambii Adama Barrow wylądował w czwartek w stolicy, Bandżulu - podaje agencja Reutera, powołując się na relację świadka. Kilka dni temu z kraju wyjechał jego poprzednik, który - po 22 latach rządów - nie chciał oddać władzy po przegranych wyborach.

Średnia łapówka w Moskwie przekracza 2 mln rubli

Średnia wysokość łapówki w Moskwie wzrosła w 2016 roku ponad 2,5 razy i przekroczyła 2 mln rubli (ok. 33 tys. dolarów) - poinformował w czwartek szef stołecznej policji Oleg Baranow. Połowę mniej - 1 mln rubli - wynosiła średnia łapówka w regionie podmoskiewskim.

Prezydent Meksyku odwołał wizytę w USA

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że jeśli prezydent Meksyku nie akceptuje decyzji USA ws. budowy muru na granicy i nie chce za niego zapłacić, to lepiej by było, gdyby odwołał planowaną podróż do Waszyngtonu. Trzy godziny później Enrique Pena Nieto poinformował, że jego biuro właśnie to uczyniło.

Krymskie muzea chcą odzyskać złotą kolekcję

Krymskie muzea odwołały się od decyzji sądu okręgowego w Amsterdamie w sprawie zwrotu złotej kolekcji Ukrainie. W grudniu zeszłego roku holenderski sąd orzekł, że kolekcja złotych artefaktów z Krymu, które były wypożyczone muzeum archeologicznemu Allarda Piersona, ma powrócić do Kijowa.

Akt wandalizmu w Bykowni. "Tradycyjne metody radzieckich, a teraz rosyjskich służb"

Front Ludowy byłego premiera Arsenija Jaceniuka potępił akt wandalizmu na cmentarzu ofiar totalitaryzmu w Bykowni. Ministerstwo kultury w Kijowie wyraziło "zaniepokojenie" z powodu tego incydentu. W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz w Bykowni, próbowali też zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny.

Rosja zamierza wysyłać "białe konwoje" do Donbasu co miesiąc

Kolejny konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców Donbasu zostanie wysłany do końca stycznia. W ciągu najbliższego pół roku zostanie tam wysłanych jeszcze pięć konwojów – oznajmił szef Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji Władimir Puczkow. W grudniu ukraiński wywiad przekazał, że w drodze powrotnej ciężarówki z Rosji są wykorzystywane do wywożenia zwłok rosyjskich żołnierzy.