"Panika i rebelia w sercu kalifatu". Dżihadyści szykują desperacką obronę

Struktury tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu przestają działać, bojownicy są zdezorientowani, mnożą się naloty, aresztowania i egzekucje, mające być aktem desperacji dżihadystów - tak twierdzą świadkowie cytowani przez gazetę "Washington Post". Na miasto, uznawane za ostatni wielki bastion IS w Iraku, w październiku ma ruszyć ofensywa wojsk irackich.

Lata gehenny i kontrakt wart miliardy dolarów. Indie kupują od Francuzów myśliwce

Po wielu latach negocjacji, nagłych zwrotów akcji i oskarżeń o korupcję, Indie finalnie zdecydowały się kupić francuskie myśliwce Rafale. Stosowną umowę podpisali w piatek ministrowie obrony Francji i Indii, Jean-Yves Le Drian i Manohar Parrikar. To największe zamówienie w historii francuskiego koncernu Dassault. Za 36 myśliwców, dodatkowy sprzęt i szkolenia Indie zapłacą osiem miliardów euro.

"Damy mu rodzinę i będzie naszym bratem". Sześciolatek napisał do Obamy

Sześciolatek z Nowego Jorku skradł serce prezydenta Baracka Obamy. W liście wysłanym do Białego Domu zaoferował, że przyjmie do swojego domu małego Syryjczyka, Omrana Daqneesha. Jego zdjęcie po bombardowaniu Aleppo kilka tygodniu temu obiegło świat. Widać na nim dopiero co wyciągniętego spod gruzów, pokrytego kurzem i zakrwawionego pięciolatka, który posadzony w karetce pogotowia nie płacze.

Dyplomacja chce współpracy, wojsko wie swoje. "To nie byłoby rozsądne"

Najwyższy rangą amerykański wojskowy stwierdził, że jest niechętny bliskiej współpracy z Rosjanami w Syrii. Zdaniem Szefa Kolegium Połączonych Sztabów gen. Josepha Dunforda, koordynowanie z nimi nalotów i dzielenie się informacjami wywiadu "byłoby kiepskim pomysłem". Skrytykował w ten sposób pomysły amerykańskiej dyplomacji, która chciała do tego nakłonić wojsko.

Niemcy wskazują największe zagrożenia dla ich jedności

Jeśli wyniki wyborów do Bundestagu w przyszłym roku byłyby takie, jak wyniki ostatnich wyborów lokalnych to Niemcy czekać może polityczne trzęsienie ziemi. Bo do tej pory w Meklemburgii i Berlinie wygrywała nie CDU, a SPD i skrajnie prawicowa AfD. Skrajna prawica ma szczególnie wielu sympatyków nie na zachodzie, a na wschodzie Niemiec. Niemiecki rząd przyjął właśnie raport o stanie jedności kraju 26 lat po zjednoczeniu. Okazuje się, że nie jest on aż tak zjednoczony. Zupełnie inny jest np. stosunek do uchodźców i imigrantów na wschodzie i zachodzie kraju. Sprawa jest tak poważna, ze nie tylko turyści, ale i inwestorzy zaczynają omijać wschodnie landy, a to już spory problem. Dlaczego te różnice są wciąż tak duże i do czego mogą doprowadzić?

USA daje zielone światło dla dostarczenia broni na Ukrainę

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w środę ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Ustawa ma też zapewnić ciągłość obowiązywania sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA.

Wiadomo kiedy ruszy Brexit

Na początku 2017 roku Wielka Brytania rozpocznie formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej i być może nie będzie potrzebowała aż dwóch lat na wynegocjowanie porozumienia - zapowiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Bez szans na powrót do rozejmu w Syrii

Żadnego rezultatu nie przyniosło czwartkowe spotkanie w Nowym Jorku Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, z udziałem Rosji i USA, w sprawie przywrócenia rozejmu w Syrii.

Chcą zakazać burki, choć muzułmanów u nich niewiele

Ministerstwo sprawiedliwości Łotwy przedstawiło projekt ustawy zakazującej noszenia burki w miejscach publicznych - poinformowało miejscowe radio. W 2015 roku podobną inicjatywę odrzucił parlament. Społeczność muzułmańska w tym kraju jest niewielka.

Asad: "reżimy zachodnie wspierają terrorystów"

Prezydent Syrii powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla AP, że nie wierzy w partnerstwo Rosji i USA w walce z dżihadystami, bo nie widzi ku temu woli po stronie amerykańskiej. Zapewnił, że reżim nie blokuje dostaw żywności do Aleppo.

Aktor chce poznać Łukaszenkę. "To poważna sprawa"

Aktor Jackie Chan, gwiazdor kina sztuk walki, chce zostać powitany z wyjątkowymi honorami, gdy przyjedzie na Białoruś z występem. - Oczekuje spotkania z prezydentem Łukaszenką lub premierem Kabiakouem - podało w czwartek Radio Swaboda.

Młoda Polka zabita w Anglii. Zarzuty dla dwóch imigrantów

W mieście High Wycombe w hrabstwie Buckinghamshire doszło do zabójstwa 20-letniej Polki - potwierdziła w czwartek miejscowa policja. W sądzie pojawili się tego dnia dwaj imigranci z Azji. Jednemu z nich postawiono zarzut morderstwa, a drugiemu współudziału w zbrodni.

Trzynaście dni na wycofanie wojsk i broni w Donbasie

Wycofywanie wojsk i uzbrojenia z trzech pilotażowych stref w Donbasie powinno rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu – oświadczył Jewhen Marczuk. Były premier Ukrainy jest przedstawicielem tego kraju w trójstronnej grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na wschodzie kraju.

Węgrzy straszą strefami no-go. Londyn oburzony

W ulotkach dystrybuowanych przez węgierski rząd w związku ze zbliżającym się referendum ws. kwot migracyjnych pojawiło się stwierdzenie, że w Londynie, Paryżu i Brukseli są tzw. strefy no-go. Własne prawo mają tam stanowić nielegalni imigranci. Wielka Brytania wyraziła oburzenie tą kampanią.

"Angelina, pluń na Brada". Rosyjski pisarz zaprasza Jolie do Kołomny

"Zabieraj dzieci i przyjeżdżaj do mnie, do Kołomny. Będziemy żyć jak królowie" – rosyjski pisarz Walerij Zielienogorski w nietypowy sposób odniósł się do rozgłosu wokół rozwodu Angeliny Jolie i Brada Pitta. W "liście do Angeliny" zaproponował aktorce "rękę, paszport i rolę w narodowych serialach".

Tusk w ONZ: strach staje się zaraźliwy

Poprzedniczka ONZ, Liga Narodów, nie potrafiła zachować pokoju na świecie z powodu swego tchórzostwa. Świat nie może znowu na to pozwolić - ostrzegał w swoim przemówieniu w czasie 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Muzułmanin musi podać rękę nauczycielce. Bez żadnego "ale"

15-letni uczeń, który odmawiał podawania ręki nauczycielkom, tłumacząc to swoimi przekonaniami religijnymi, będzie musiał zmienić swoją radykalną postawę lub zapłaci wysoką grzywnę. Tak zdecydowały szwajcarskie władze, odrzucają odwołanie w tej sprawie. Podawanie ręki na rozpoczęcie i zakończenie zajęć jest w Szwajcarii wyrazem szacunku wobec nauczyciela.