Poprzednik Tuska: Saryusz-Wolski jest "niepoważny"

Jacek Saryusz-Wolski, oficjalny kandydat polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej, nie ma żadnych szans na objęcie tego stanowiska - powiedział RMF FM szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul. Były przewodniczący Rady Herman Van Rompuy jest z kolei przekonany, że mimo sprzeciwu rządu Donald Tusk zostanie wybrany na kolejną kadencję.

"Wszystko to kłamstwa". Chiny odpowiadają dalajlamie

Chińskie władze skrytykowały najwyższego przywódcę duchowego Tybetańczyków Dalajlamę XIV za jego ostatni wywiad, w którym powiedział, że chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek. Pekin nazwał jego wypowiedź "zwodniczą".

Kanadyjczycy nadal będą szkolić Ukraińców

Władze Kanady przedłużyły o dwa lata wojskową misję szkoleniową Unifier na Ukrainie – poinformował na Twitterze ukraiński ambasador w Ottawie, Andrij Szewczenko. W misji uczestniczy około 200 kanadyjskich żołnierzy.

Zaginięcie rodziny Troadec. Były szwagier miał zabić łomem, potem zmasakrować ciała

46-letni Hubert Caouissin przyznał się do zamordowania swojego byłego szwagra Pascala Troadeca, jego żony Brigitte i dwójki dzieci: 21-letniego Sebastiena i 18-letniej Charlotte. Historia rodziny, która w połowie lutego zniknęła bez wieści, poruszyła Francuzów. Prokuratura przekazała, że Caouissin zabił całą czwórkę przy pomocy łomu. Następnie najprawdopodobniej rozczłonkował ciała, a poszczególne części zakopał lub spalił.

Organizacja obrony praw człowieka krytykuje nowy dekret Trumpa

Nowy, złagodzony dekret imigracyjny podpisany w poniedziałek przez prezydenta USA Donalda Trumpa, jest antymuzułmański i zawiera te same fatalne usterki, co poprzedni dekret z końca stycznia - oceniła amerykańska organizacja obrony praw człowieka American Civil Liberties Union (ACLU).

Amerykańska tarcza antyrakietowa wylądowała w Korei Południowej

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

Austria przeciwna Europie różnych prędkości

Dla Austrii model Unii Europejskiej różnych prędkości, który popierają Niemcy i Francja, nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Pjongjang: ćwiczyliśmy ataki na bazy USA w Japonii

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest tak poważna, że "w każdej chwili może rozpętać się wojna" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA po poniedziałkowych próbach z rakietami balistycznymi. Jak dodano w komunikacie, testy przeprowadzono w ramach ćwiczeń przed potencjalnymi atakami na bazy USA w regionie.

300 uchodźców objętych śledztwem antyterrorystycznym w USA

Ok. 300 osób, które wjechały do USA mając status uchodźców, jest obecnie objętych antyterrorystycznym śledztwem FBI - poinformował w poniedziałek amerykański rząd, żeby - jak wskazuje AFP - usprawiedliwić nowy dekret imigracyjny prezydenta Donalda Trumpa.

ONZ-owski sędzia przetrzymywany w Turcji

Turcja narusza niezależność sądową ONZ-owskiego trybunału do spraw zbrodni, przetrzymując jednego z jego sędziów, pomimo nakazu uwolnienia go - orzekł w poniedziałek szef Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT), kierując sprawę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Republikanie stanęli za Fillonem. Ma poparcie partii

Po wielu dniach burzliwej debaty francuscy konserwatyści stanęli za swym przeżywającym poważne trudności kandydatem na prezydenta Francois Fillonem. Komitet polityczny partii Republikanie jednomyślnie wyraził mu w poniedziałek poparcie.

Szef tureckiej dyplomacji nie przemówi w Niemczech

Planowane na wtorek wystąpienie tureckiego ministra spraw zagranicznych Mavluta Cavusoglu w Hamburgu w ramach tureckiej kampanii referendalnej zostało "na razie odwołane" ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego - informuje w poniedziałek agencja dpa.

Wersalska czwórka chce Unii różnych prędkości

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Tel Awiw: USA ostrzegły nas w sprawie Zachodniego Brzegu

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone poinformowały Izrael, iż narzucenie przezeń suwerenności nad Zachodnim Brzegiem Jordanu doprowadziłoby do "natychmiastowego kryzysu" z administracją Donalda Trumpa.

Szef MSZ: kandydatura Tuska nie powinna być brana pod uwagę

Kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę. Mamy jasne stanowisko Węgier, że dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa członkowskiego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

Zabiegi Merkel i przełomowa rozmowa z Londynem. Jak Tusk został szefem Rady Europejskiej

Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Europejskich socjalistów miała niepokoić ograniczona znajomość języków obcych ówczesnego polskiego premiera, Paryż miał natomiast z rezerwą podchodzić do pomysłu, by Radzie przewodziła osoba z kraju, który nie należy do strefy euro. Grunt pod wybór Donalda Tuska miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona.

Żółw-skarbonka z Tajlandii. Od lat połykał monety

Tajscy weterynarze z uniwersytetu Chulalongkorn usunęli 915 monet z żołądka 25-letniego żółwia morskiego. Zwierzę, nazywane teraz pieszczotliwie "skarbonką", na co dzień żyjące w rezerwacie Sriracha na wschód od Bangkoku, połykało monety, które do wody wrzucali turyści. Pracownicy parku zauważyli, że żółw ma problemy z utrzymaniem się na wodzie. Prześwietlenie wykazało, że zwierzę obciążone jest dużą ilością metalu. Operacja trwała aż siedem godzin. Okazało się, że w żołądku "skarbonki" było aż pięć kilogramów monet. Teraz gad wraca do zdrowia.

Fillon "nie może już zapewnić jedności prawicy i centrum"

Sojusznicy byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego zwrócili się do będącego w ogniu krytyki kandydata prawicy na prezydenta Francois Fillona, by zrezygnował z wyścigu i znalazł innego kandydata - poinformowała w poniedziałek osoba popierająca Sarkozy'ego.

Biały Dom: Donald Trump podpisał nowy dekret imigracyjny

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek nowy, złagodzony dekret imigracyjny - podał w oświadczeniu Biały Dom. Dekret nie obejmuje obywateli Iraku, ani osób mających wizy i zielone karty, które nadal będą mogły przybywać do Stanów Zjednoczonych.

Plany okrętu atomowego znalezione w walizce

Pracownikom jednego ze sklepów z używanymi przedmiotami w walijskim mieście Porthmadog trafiło się rzadkie znalezisko. Z podszewki walizki przekazanej przez anonimowego darczyńcę wyciągnęli oni plany atomowego okrętu podwodnego HMS Trafalgar do 2009 r. służącego w brytyjskiej marynarce.

Unia będzie miała wojskowe centrum dowodzenia

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami.