"Żyj, kochaj, bądź!" to motto tegorocznej Parady Równości. Pochód wyruszy w Warszawie w sobotę 7 czerwca. Uczestnicy po raz kolejny chcą w ten sposób demonstrować w obronie praw gejów, lesbijek, osób bi- i tansseksualnych.
Przemarsz ulicami stolicy zorganizuje Fundacja Równości - Jak wszyscy obywatele mamy prawo żyć godnie i w zgodzie z własnymi poglądami i sumieniem mamy prawo kochać i po prostu być sobą - wyjaśniają "Gazecie Wyborczej" organizatorzy parady.
Od 31 maja do 6 czerwca odbywać się będzie również Filmowy i Telewizyjny Festiwal Równości w kinie Luna. Festiwal, którego dyrektorem artystycznym został Tomasz Raczek - znany krytyk filmowy, od niedawna otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu.
Przyznane zostaną także Hiacynty, czyli nagrody za zasługi na rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją.
Zaczęło się siedem lat temu
Pierwsza Parada Równości w stolicy odbyła się w 2001 roku i zgromadziła zaledwie 300 osób. Zaledwie, ponieważ już dwa lata później na ulicach Warszawy zebrało się kilka tysięcy demonstrantów. Manifestujących wspomagały tańczące na specjalnych platformach drag queens.
Jednakże pochód z udziałem osób homoseksualnych oprócz coraz większej rzeszy swoich zwolenników ma również dość pokaźną liczbę przeciwników. Przedstawiciele środowisk konserwatywnych organizują towarzyszącą Paradzie kontrdemonstrację. Podczas Parad niejednokrotnie konieczna była interwencja policji.
Dwuletnia przerwa
Cztery lata temu ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński zakazał organizacji obchodów Dnia Równości. Jego zdaniem parada zagrażała moralności, promowała zboczenia i obrażała uczucia religijne. Decyzja Kaczyńskiego podtrzymana rok później nie powstrzymała manifestantów przed zorganizowaniem pochodu. Od tamtej pory wszystkie następne odbywają się juz legalnie i bierze w nich udział coraz więcej osób ze świata polityki.
Zakazy prezydenta Kaczyńskiego paradoksalnie rozsławiły warszawską Paradę w Europie. Z roku na rok coraz więcej obcokrajowców solidaryzuje się z demonstrantami i pojawia się w stolicy naszego kraju.
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Źródło zdjęcia głównego: TVN24