Młodzi kierowcy zabijają

Lato na polskich drogach w tym roku było bezpieczniejsze, niż rok temu. Policję niepokoi jednak rosnąca liczba śmiertelnych ofiar wśród młodych kierowców, w szczególności wśród motocyklistów.

Ukradli samochód, okradli sklep i rozbili kiosk

Najpierw ukradli opla vectrę. Rozpędzonym autem staranowali drzwi garażu, uszkodzili kiosk Ruchu i wjechali do sklepu spożywczego. Na dewastacji się jednak nie skończyło - ze sklepu wynieśli alkohol i papierosy.

Jeśli rząd nie spełni postulatów, będzie strajk

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego w podstawówce w podgdańskim Przodkowie premier zapowiedział uroczyście, że pensje nauczycieli będą wzrastać średnio o 10 proc. rocznie przez kilka najbliższych lat. Ta, ani poprzednie deklaracje nie przekonują jednak nauczycieli i nadal zamierzają oni protestować w poniedziałek przed resortem edukacji. Grożą, że jeśli rząd nie spełni ich postulatów, rozpoczną strajk.

Bez mundurka, ale w korkach

Koniec wakacji i koniec beztroskiego lenistwa, przyszedł czas na szkołę i na pierwsze powakacyjne nerwy. A powodów do zmartwień wiele: zamknięte szkoły, korki na drogach i protesty.

"Nie będzie sankcji, jedynie potępienie"

Spodziewam się, że UE potępi akcję Rosji w Gruzji i zadeklaruje wszechstronną pomoc dla Gruzji - mówi w TVN24 Dariusz Rosati. Jego zdaniem żadnych radykalnych sankcji dla Rosji jednak nie będzie. - Unia nie ma ku temu środków - podkreśla eurodeputowany.

Marcinkiewicz nie chce Kaczyńskiego na prezydenta

Mam nadzieję, że Lech Kaczyński i PiS nie wygrają wyborów - mówi Kazimierz Marcinkiewicz, niegdyś premier w rządzie PiS, dziś jednej z największych krytyków tej partii. Jego zdaniem bracia Kaczyńscy prowadzą politykę histeryczną, a nie historyczną. A Jarosław Kaczyński był gorszym premierem, niż Donald Tusk.

Przypomnieć Europie prawdę o wojnie

- Muzeum Westerplatte ma ukazać prawdę o II wojnie światowej - mówił premier Donald Tusk, zapowiadając budowę instytucji. Na czele komitetu obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej stanął minister kultury Bogdan Zdrojewski, a przewodniczącym komitetu honorowego został doradca premiera - Władysław Bartoszewski.

Urlop w domu, czyli wczasy Polaków

Zaledwie 28 proc. Polaków wyjechało w tym roku na urlop - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Spośród tych, którzy się na to zdecydowali jedna czwarta udała się za granicę - przede wszystkim do Włoch (16 proc.), Wielkiej Brytanii (15 proc.) i Chorwacji (11 proc.).

"W obronie Westerplatte jest nasz narodowy etos"

W obronie Westerplatte zawiera się nasz narodowy etos - napisał w rocznicowym liście prezydent Lech Kaczyński. A premier Donald Tusk mówił: - Naszą tożsamość narodową budujemy na pamięci o tych właśnie wydarzeniach. O godzinie 4.45., czyli dokładnie wtedy, gdy 69 lat temu padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Westerplatte, rozpoczęły się obchody 69. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Warszawa: Zakaz jest, ale palić wolno

1 września miał być pierwszym dniem obowiązywania zakazu palenia na warszawskich przystankach komunikacji miejskiej. Miał, bowiem na skutek zawiłych sformułować - i opóźnienia druku lokalnego prawa - zakaz jest, ale jakby go nie było... A miejscy strażnicy z jego egzekwowaniem zaczekają jeszcze trzy tygodnie.

W Trzech Króli jednak pójdziesz do pracy

W kalendarzu Polaków najprawdopodobniej nie przybędzie żadnego wolnego od pracy dnia. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie mają rozpatrzyć projekt ustawy przywracający dzień wolny od pracy 6 stycznia, ale wszystko wskazuje na to, że inicjatywy nie poprze żaden klub - pisze "Polska".

200 mln złotych za stracone sady

Blisko dwustu milionów złotych domagają się od państwa spadkobiercy przedwojennej firmy ogrodniczej Bracia Hoser. Wśród nich jest obecny ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser - donosi "Gazeta Wyborcza".

Dzieci do szkoły, nauczyciele na pikietę

W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Ale nie wszyscy, którzy 1 września powinni być w szkole, rzeczywiście się w niej znajdą. Blisko tysiąc pracowników oświaty ma demonstrować pod gmachem ministerstwa edukacji w Warszawie przeciwko polityce oświatowej rządu.

"Chciałem być dobrze poinformowany"

Chciałem być dobrze poinformowany - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński, tłumaczył w prokuraturze dlaczego chciał poznać w 2005 r. protokoły za sprawy mafii paliwowej. Do zeznań jego i Zbigniewa Ziobry, który mu je zawiózł, dotarły "Gazeta Wyborcza" i Radio Zet.

Jan Rokita będzie pisać dla "Dziennika"

Niedawno jeszcze był jednym z głównych polityków Platformy Obywatelskiej. Teraz Jan Rokita został nowym publicystą "Dziennika". Będzie komentatorem politycznej rzeczywistości w Polsce. - Chcę na łamach "Dziennika" podjąć próbę regularnego używania ludzkiej władzy sądzenia do politycznej rzeczywistości: polskiej, ale nie tylko polskiej - pisze w swym debiutanckim tekście.

UE ma być twarda, a Polska nie wychylać się

Ponad połowa ankietowanych Polaków chce twardego stanowiska UE i sankcji wobec Rosji, ale jednocześnie uważa, że Polska nie powinna samodzielnie prezentować takiego stanowiska - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika".

Śmierć na ławeczce przed domem

Tragiczny wypadek w miejscowości Osiny w woj. świętokrzyskim. Rozpędzony renault laguna wjechał w dwie kobiety siedzące na ławeczce przed domem. Obie zginęły na miejscu. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Polskie telefony prezydenta Francji

Kolejne konsultacje przed poniedziałkowym szczytem w Brukseli. Tym razem do Donalda Tuska zadzwonił Nicolas Sarkozy. Według kancelarii premiera prezydent prosił polskiego szefa rządu o poparcie stanowiska Francji ws. nie wprowadzania sankcji wobec Rosji. Francuski prezydent rozmawiał też telefonicznie z Lechem Kaczyńskim.

Eksplozja poloneza po zderzeniu z jaguarem

Tragedia pod Białą Podlaską. Polonez stanął w płomieniach po tym, jak najechał na niego jaguar. Na miejscu zginął kierowca poloneza, natomiast kolejne dwie osoby - w tym świadek, który rzucił się na pomoc - w bardzo ciężkim stanie trafiły do szpitala.

Biegli: ojciec Ziobry zmarł przez błędy lekarzy

"Istnieje związek między wykonanymi zabiegami a śmiercią Jerzego Ziobry. Krakowscy lekarze powinni też zastosować inne leki" - taką opinię wydali chirurdzy z kliniki kardiologicznej w Bonn. W poniedziałek złoży ją w sądzie Zbigniew Ziobro - donosi dziennik.pl.

Wyśmiali zakaz fotografowania

Zaczęło się od kilku niewinnych zdjęć, a skończyło się na komisariacie. Wrocławską plastyczkę spotkały nie lada kłopoty za to, że robiła zdjęcia na dworcu we Wrocławiu. W niedzielę - w proteście - odbył się flash mob, który miał wyśmiać zakaz fotografowania, jaki rzekomo obowiązuje w tym obiekcie.

Wałęsa: nie lubię wierszyków, idę do domu

Obchody rocznicy Sierpnia ’80 znów bez Lecha Wałęsy. - Sam wykluczył się z udziału w tym święcie – uważa Paweł Kowal (PiS). - To jest polskie piekło – grzmi Stanisław Żelichowski (PSL). A sam były lider „Solidarności” ucina: - Nie lubię akademii, lubię rewolucję.

Borusewicz wygwizdany. "Robicie wstyd Solidarności"

Nie było porozumienia ponad podziałami podczas obchodów 28 rocznicy Sierpnia '80. Dawny opozycjonista, dziś marszałek Senatu z listy PO Bogdan Borusewicz został wygwizdany przez uczestników uroczystości. - Robicie wstyd "Solidarności" - grzmiał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Referendum nad literką "ó"

Mieszkańcy Makówca biorą udział w referendum dotyczącym zmiany nazwy ich miejscowości. Sprawa dotyczy jednej litery "ó", która - według mieszkańców - robi dużo problemów.

Dzień Solidarności z Gruzją

Na krakowskim Rynku Głównym trwa zbiórka pieniędzy dla ofiar wojny w Gruzji. To inicjatywa Polskiej Akcji Humanitarnej i krakowskiego europosła Bogusława Sonika.

"Maszyna" i spółka w rękach policji

Podkarpaccy policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się m.in. włamaniami do barów, sklepów, zakładów usługowych i prywatnych domów. Funkcjonariusze zatrzymali sześć osób, w tym 39-letnią szefową gangu.

Platforma przerobi ustawy o IPN i lustracji

Klub Parlamentarny PO wraz z grupą ekspertów pracuje nad zmianami ustaw: lustracyjnej i o IPN; projekt ten ma jeszcze w tym roku trafić do Sejmu - powiedział w Radiu Zet przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski. Przedstawiciel PSL zasugerował odebranie Instytutowi funkcji śledczych, a Wojciech Olejniczak (SLD) jest w ogóle za jego likwidacją. IPN broni tylko PiS.