Karski już odkupił swe winy?

Jarosław Kaczyński zapewnia, że zna od dawna przeszłość członka władz PiS Karola Karskiego, a jego ewentualne winy "zostały już zmazane". Wcześniej Kazimierz Ujazdowski wypomniał Karskiemu członkostwo w "Stowarzyszeniu Ordynacka" i przyjaźń z Włodzimierzem Czarzastym.

"W sprawie służby zdrowia, doszliśmy do ściany"

- Doszliśmy do ściany. Premier Tusk jeszcze tego nie wie - mówił w TVN24 o sytuacji w służbie zdrowia przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel. Dodał, że bez wpompowania w służbę zdrowia nawet 20 mld złotych, nic nie da się już zrobić.

Minister obrony u prezydenta

Wieczorem minister obrony Bogdan Klich spotkał się z prezydentem. Oficjalny komunikat po spotkaniu brzmi nadzwyczaj lakonicznie: podczas rozmowy prezydent Lech Kaczyński poruszył kwestię spraw kompetencyjnych.

Ćwiąkalski stracił profesurę UJ

Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, nie jest już profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został przeniesiony na stanowisko adiunkta - donosi "Rzeczpospolita".

PO chce powstania dwóch komisji śledczych

Klub PO jest za powołaniem w Sejmie dwóch komisji śledczych: ds. okoliczności śmierci Barbary Blidy i ds. działalności CBA - powiedział szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Obie komisje będą zapewne liczyć po siedmiu członków. PO nie zgadza się na proponowaną przez PiS komisję do zbadania możliwości korupcji przy prywatyzacji służby zdrowia.

Kaczmarek skarży Engelkinga

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zbada, czy wiceprokurator generalny Jerzy Engelking nie złamał ustawy o ochronie danych osobowych. Ścigania Engelkinga żądają były szef MSWiA Janusz Kaczmarek i jego żona.

In vitro- manipulacja, czy terapia?

"Produkowanie" dziecka, czy leczenie niepłodności, manipulacja czy terapia - od lat temat zapłodnienia in vitro wzbudza kontrowersje i wywołuje spory. Na antenie TVN24 o etycznym i naukowym aspekcie sztucznego zapłodnienia dyskutowali dr Kinga Ziółkowska, ginekolog i dr Kazimierz Szałata, filozof.

Kopacz: 1 stycznia lekarze będą na oddziałach

- Decyzja o tym, czy ustawa o czasie pracy lekarzy wejdzie w życie w tej, czy innej formie zapadnie na zjeździe OZZL 7 grudnia - zdeklarowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zapowiedziała też, że weźmie udział w tym zjeździe.

Żołnierz zginął w wypadku wojskowej kolumny

29-letni podoficer szczecińskiej 12. Dywizji Zmechanizowanej zginął w wypadku pojazdu wojskowego honker w okolicy Recza (Zachodniopomorskie). Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 10 - honker najechał na tył stojącego na jezdni samochodu ciężarowego.

Sondaż: ufamy Tuskowi

Premier Donald Tusk budzi największe zaufanie spośród wszystkich polityków - wynika z sondażu CBOS. Tuż za nim plasują się wicepremier Waldemar Pawlak i Zbigniew Religa.

Tusk: to ja odpowiadam za politykę zagraniczną

Nie będę wrażliwy na połajanki. To szef rządu odpowiada konstytucyjnie za politykę zagraniczną - mówi Donald Tusk, który zdecydowanie odpowiada na zarzut prezydenta, że nie poinformował go o decyzji w sprawie Rosji i OECD. - W expose premier obiecywał konsultacje, teraz robi co innego. Prezydent to nie dekoracja w polskiej dyplomacji - ripostuje Paweł Kowal (PiS).

14-latka i jej znajomy pobili na śmierć?

14-letnia wychowanka domu dziecka jest wśród podejrzanych o śmiertelne pobicie. Ona i jej 30-letni znajomy zostali już aresztowani. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia, o losie Katarzyny P. zdecyduje sąd d.s Rodziny i Nieletnich.

Kolejni żołnierze muszą zostać w areszcie

Dwaj kolejni żołnierze podejrzani o udział w ostrzelaniu afgańskiej wioski zostają w areszcie. Poznański sąd wojskowy oddalił zażalenie obrony st. szer. Robert B i ppor. Łukasza B. Wcześniej podobny wyrok zapadł w sprawie dwóch innych aresztowanych żołnierzy. Jeszcze dziś decyzja w sprawie kolejnego zażalenia.

Romaszewski wicemarszałkiem Senatu

Zbigniew Romaszewski (PiS) został wicemarszałkiem Senatu. Platforma Obywatelska, która długo nie chciała się na to zgodzić, tym razem poparła jego kandydaturę. Za jego kandydaturą zagłosowało 79 senatorów, 7 było przeciwnych, 3 senatorów wstrzymało się od głosu.

Lekarze: chcemy trzykrotnej średniej krajowej

Ewa Kopacz spotyka się dziś ze związkowcami z OZZL. Chce rozmawiać o tym, czy są skłonni - a jeśli tak, to za ile - pracować na starych zasadach. Lekarze stawiają sprawę jasno: wydłużenie czasu pracy jest warte pensji w wysokości trzech średnich krajowych.

Rosja chwali Tuska

- "Donald Tusk wychodzi naprzeciw Rosji", "Udowodnił, że nie rzuca słów na wiatr", "Warszawa może liczyć na wzajemność ze strony Moskwy" - rosyjskie gazety komentują zapowiedź Donalda Tuska, że Warszawa odstępuje od blokowania negocjacji Rosji w sprawie jej przystąpienia do OECD.

Poszukiwana matka dzieci, które wypadły z okna

Znajomi, rodzina i sąsiedzi - nikt nie wie, gdzie jest matka dwójki dzieci, które wypadły wczoraj z okna mieszkania na jednym z wrocławskich osiedli. Kobieta wyszła tylko po zakupy, w tym czasie rozegrała się tragedia.

Donald Tusk redaguje „Fakt”

Zapowiada wizyty w Moskwie, Watykanie i w Brukseli. Przedstawiciele jego rządu spotykają się z lekarzami w pilnej sprawie ograniczenia czasu pracy. Zapadają ostatnie decyzje dotyczące Stadionu Narodowego. Wydawałoby się, że premier ma nawał pracy, ale Donald Tusk znalazł czas dla "Faktu" i został jednodniowym naczelnym tej gazety.

Skazańcy mają budować stadiony na Euro 2012

Skazańcy, którzy z powodu przepełnionych więzień czekają na odsiadkę, powinni pracować przy budowie stadionów na Euro 2012 - uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. W RMF opowiedział się za przywróceniem kary "robót publicznych".

"Do Rosji trzeba było wyciągnąć rękę"

Przez ostatnie dwa lata polskie władze używały fatalnej retoryki wobec Rosji. Robienie komuś na złość jest głupie i krótkowzroczne. W polityce zagranicznej trzeba wyciągać rękę - w taki sposób senator Włodzimierz Cimoszewicz skomentował w TVN24 zapowiedź premiera, że Polska nie będzie blokować przystąpienia Rosji do OECD.

Klub pierwszych dam bez Danuty Wałęsy

Porozumienie ponad politycznymi podziałami, ale... nie ze wszystkimi. Maria Kaczyńska i Jolanta Kwaśniewska ogłosiły powołanie stowarzyszenia byłych i obecnych pierwszych dam. Według "Dziennika" nie zaprosiły jednak Danuty Wałęsy.

Górnicy zgłaszają fałszerstwa

Kolejni górnicy opowiadają, jak w namawiano ich do fałszowania wskazań czujników metanu. Jeden z nich nagrał taką rozmowę. - Niech dyrekcja wie, że po tragedii na Halembie górnicy stali się odważniejsi i coraz głośniej zaczynają mówić o przekrętach - wyjaśnił w "Gazecie Wyborczej" Jarosław J.

Polscy żołnierze przed muzułmańskim sądem

Uczestnicy wojskowych misji w Afganistanie i w Iraku, którzy złamali prawo koraniczne, mogą być sądzeni przez miejscowe władze - pisze "Rzeczpospolita". To efekt przepisów wchodzących od nowego roku.

Pożegnalna impreza pracowników CBA

Długo, ale bez rozgłosu, bawili się w weekend w rządowym ośrodku w podwarszawskim Jadwisinie pracownicy CBA - dowiedział się "Dziennik". Gazeta donosi, że szef Biura Mariusz Kamiński spodziewa się odwołania i chciał podziękować współpracownikom za współpracę.

Będziemy płacić za studia?

Minister nauki rozważa uruchomienie systemu gwarantowanych kredytów na opłacenie studiów. A to oznacza, że myśli o wprowadzeniu częściowej lub całkowitej odpłatności za naukę w szkołach wyższych - pisze "Polska".

Prezydent zdumiony stanowiskiem w sprawie Rosji

Kancelaria Prezydenta RP z najwyższym zdumieniem przyjmuje deklarację Donalda Tuska w kwestii zmiany stanowiska wobec przystąpienia Rosji do OECD - głosi komunikat Pałacu. Prezydent chce też zapytać Trybunał Konstytucyjny o uprawnienia głowy państwa i ministrów.

Co rząd zaproponuje lekarzom?

- Będziemy prosić prezydenta o to, żeby zawetował przesunięcie w czasie ustawy i liczymy, że prezydent stanie na wysokości zadania - stwierdził w Magazynie "24 godziny" Krzysztof Bukiel. Od 1 stycznia ma obowiązywać w Polsce dyrektywa UE, która ogranicza czas pracy lekarzy. PO woli to opóźnić o rok, winiąc za sytuację poprzedni rząd. Dziś minister zdrowia Ewa Kopacz będzie rozmawiać na ten temat z przedstawicielami lekarzy.