Jarosław Kaczyński wystartuje w wyborach?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kandydatem PiS w wyborach prezydenckich? Takiego scenariusza życzyliby sobie partyjni działacze. Na razie jednak żadne decyzje nie zapadły, bo PiS czeka aż skończy się żałoba narodowa.

Pod kurią znów spory. Protesty w innych częściach kraju

Trwa spór przeciwników i zwolenników pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Demonstracje odbyły się w największych miastach kraju. W samym Krakowie na transparentach jednych manifestantów można było przeczytać: "Czy na pewno godzien królów?", a na innych "Dajcie odpoczywać w pokoju".

Żołnierz po warcie: Nie jesteśmy inni. Panujemy nad emocjami

- Warta przez godzinę upływa szybko - zapewnia major Artur Wysocki. Nie jest to jednak zwyczajna warta, lecz warta honorowa. Mjr Artur Wysocki jest jednym z żołnierzy, którzy we wtorek punktualnie o godzinie 12 pełnili wartę honorową przy trumnach z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich.

PiS: Rodzinom ofiar potrzebne jest wsparcie

Rodziny ofiar sobotniej katastrofy w Smoleńsku pilnie potrzebują pomocy. Z takim apelem zwrócili się do premiera Donalda Tuska i marszałka Bronisława Komorowskiego posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

"Źródłem decyzji był Kaczyński"

- Tego nie powinno być, tylko, że ci ludzie nie sami z siebie złamali tę atmosferę żałoby. Źródłem tej decyzji był Jarosław Kaczyński - człowiek zrozpaczony, brat, ale świadomy polityk, były premier, może przyszły. Takiemu człowiekowi nie wolno nie myśleć w kategoriach politycznych - tak decyzję o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu komentował w TVN24 Tomasz Nałęcz.

Lewica bierze pod uwagę Olechowskiego

- Opcja z Olechowskim jest jedną z rozważanych - deklarował na antenie TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, którego zdaniem jeden z dawnych "trzech tenorów" Platformy Obywatelskiej mógłby być zewnętrznym kandydatem Lewicy w wyborach prezydenckich. W ocenie Kwaśniewskiego swojego kandydata powinny też wystawić trzy pozostałe partie, które są obecne w parlamencie.

"Krótki czas działa na naszą korzyść"

W nadchodzący weekend cały świat spojrzy na Kraków. Na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego przybędą najważniejsi ludzie świata, z prezydentem USA i Rosji na czele. Jak w takiej chwili zapewnić bezpieczeństwo w stolicy Małopolski?

"Sporu chce mniejszość"

- To, co obserwujemy od soboty, to była atmosfera i duch wspólnoty. I powinien trwać dłużej, a nie być złamany jeszcze przed pogrzebem - mówił były szef MSZ Adam Rotfeld. - To burzenie atmosfery i nadziei, że już nie będziemy się dzielić o byle co. To nie jest warte, żeby znów nas dzielić - dodał historyk, prof. Wojciech Roszkowski. Tak goście "Faktów po Faktach" w TVN24 komentowali spór, jaki toczy się wokół pochowania pary prezydenckiej na Wawelu.

Gortat bez zgody na kir

Koszykarz Orlando Marcin Gortat chciałby grać z kirem na koszulce dla uczczenia pamięci ofiar tragicznej katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem, jednak zabraniają tego przepisy NBA. Już w niedzielnym meczu przeciw Cleveland Cavaliers (wygranym 98:92) na taśmie chroniącej nadgarstek Gortat miał wypisane nazwisko prezydenta, a na butach numer tragicznego lotu.

Oto plan sobotnich uroczystości

Pożegnanie pary prezydenckiej i pozostałych ofiar oraz msza święta na placu Piłsudskiego, kolejna msza w archikatedrze, gdzie zostaną przewiezione trumny Lecha i Marii Kaczyńskich - tak w skrócie wygląda plan sobotnich uroczystości żałobnych w Warszawie. Szczegóły podaje portal tvnwarszawa.pl.

5 sekund, gdy wiedzieli, że umrą

- Trzy do pięciu sekund - tak długo mogła trwać chwila, przez którą załoga prezydenckiego samolotu wiedziała już, że dojdzie do katastrofy - powiedział w Smoleńsku Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski. Treści zapisu rozmów z czarnej skrzynki NPW nie ujawnił.

Pierwsze ustawy Komorowskiego

Pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał pierwsze ustawy. Podpis znalazł się m.in. pod pięcioma aktami prawnymi, przyjętymi przez Sejm w marcu. Termin przewidziany na ich podpisanie przez głowę państwa dobiegał końca.

"Rodacy, uszanujcie ciszę"

Na forum tvn24.pl trwa dyskusja, czy ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii powinno spocząć na Wawelu. Zdania internautów są podzielone: wielu uważa, że nie zasłużył on na ten zaszczyt; inni zwracają uwagę, że decyzja taka wygląda na polityczną. Nie brakuje również zwolenników umieszczenia ciała wśród królów; a część argumentuje, że to najlepsze miejsce dla tragicznie zmarłej głowy państwa.

Wejście do Pałacu zamknięte dwa razy

W środę od godz. 18.30 do 20.00 zamknięte będzie wejście do Pałacu Prezydenckiego w związku z przywiezieniem trumien czterech prezydenckich urzędników - poinformowała Kancelarii Prezydenta. W tym czasie nie będzie można oddawać hołdu parze prezydenckiej. Później, w nocy z 14 na 15 kwietnia br. w godzinach od 23.00 do 2.00 Pałac będzie zamknięty z powodów technicznych.

Chcą zmienić ustawę o wyborze prezydenta

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że zaproponuje nowelizację ustawy o wyborze prezydenta. - Kłopoty z wyznaczeniem terminu wyborów łączą się z daleko idącą sztywnością systemu, który nie przewidział możliwości śmierci prezydenta - tłumaczył marszałek. Wyraził nadzieję, że nowela zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Sejmu.

Robotnicy budują sarkofag. Podano szczegóły pogrzebu

Niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie rozpocznie się o godz. 14, mszą żałobną w Bazylice Mariackiej - poinformował Michał Boni, minister w kancelarii premiera. Następnie, kondukt żałobny przejdzie na Wawel. Para prezydencka spocznie w jednym sarkofagu - obok krypty w której pochowany jest Józef Piłsudski. Robotnicy już przystąpili do jego budowy. - Sarkofag prezydencki musi być prosty - powiedział wojewódzki konserwator zabytków.

Wajda przestrzega: Wawel nas podzieli

W dyskusję o decyzji pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu włączył się Andrzej Wajda. Reżyser "Katynia" w liście przesłanym "Gazecie Wyborczej" i tvnwarszawa.pl przestrzega: "Decyzja ta wywołuje poważne protesty i może spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa".

Żałoba narodowa przedłużona

Żałoba narodowa została przedłużona do niedzieli do północy. Taką decyzję podjął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki głowy państwa.

Trumna Kaczorowskiego wystawiona na widok publiczny

Msza za duszę Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się w poniedziałek o godz. 16 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana. Po niej ciało ostatniego prezydenta na uchodźstwie zostanie przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej i tam pochowane. Wcześniej będzie można oddać hołd Ryszardowi Kaczorowskiemu w Belwederze.

"Przepraszam za bestię o nazwisku Stalin"

Tragedia w Smoleńsku zbliża Polaków i Rosjan. - Chciałabym poprosić Polaków o wybaczenie za to, że żyję na ziemi, po której chodziła bestia o nazwisku Stalin. Bo gdyby nie było Katynia, nie byłoby Katynia numer dwa – powiedziała reporterowi TVN24 Rosjanka, która złożyła kwiaty pod polską ambasadą.

Uroczystości żałobne. Jak się odnaleźć w Warszawie?

Wszyscy, którzy chcą oddać hołd Prezydenckiej Parze przyjeżdżają do Warszawy. Ale nie tylko oni mogą mieć problemy z poruszaniem się po stolicy. Sprawdź, jak dojechać pod Pałac Prezydencki, gdzie odbędą się okolicznościowe nabożeństwa, w którym miejscu można zaparkować albo uzyskać pomoc medyczną.

30 trumien na lotnisku w Moskwie

Kolumna przewożąca trumny z ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wyjechała w środę przed godz. 10 czasu polskiego z moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych. Samolot z ciałami ma wylecieć z Moskwy o 14.30 czasu polskiego. W Polsce będzie ok. godz. 16, poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak. Jak po południu podała minister zdrowia Ewa Kopacz, na pokładzie będzie 30 trumien.

Rok w zawieszeniu za współżycie z ojcem

Rok w zawieszeniu na trzy lata - na taką karę Sąd Rejonowy w Łańcucie (Podkarpackie) skazał 20-letnią Gretę Ch. za związek kazirodczy z ojcem. Kobieta urodziła mu troje dzieci i według sądu współżyła z nim dobrowolnie. Wyrok nie jest prawomocny, a proces i uzasadnienie było tajne.

To prezydent uspokajał załogę

- Dziesiątki podróży, które odbyłem, ciągle oczami mojej wyobraźni widzę, jak to się zaczyna - wspomina podróże samolotem prezydenckim były minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Michał Kamiński. Loty zagraniczne zbliżały wszystkich na pokładzie - polityków, dziennikarzy, ochronę i załogę.

Rosyjski parlament uczcił ofiary katastrofy

Rosyjscy parlamentarzyści uczcili w środę pamięć ofiar sobotniej katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Posiedzenia Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, i Rady Federacji, izby wyższej, rozpoczęły się minutą ciszy.

Prezydencki samolot nie był ubezpieczony

Lot prezydenckiego Tupolewa nie był ubezpieczony, podobnie jak podróże innych najważniejszych osób w państwie: premiera oraz marszałku Sejmu i Senatu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prawnicy nie mają wątpliwości: rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem mogą się domagać odszkodowań od Skarbu Państwa.

30 trumien powiozą na Torwar

- W środę spodziewamy się w kraju 30 trumien z ciałami ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Paweł Graś. Później na warszawskim Torwarze rozpocznie się czuwanie modlitewne nad trumnami ofiar. Na czas przewożenia trumien z Okęcia zamknięta może zostać Trasa Łazienkowska.

Płonął "Katyń 1940-2010"

Tysiące Polaków wzięło we wtorek udział w mszach świętych i marszach upamiętniających ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Przez Szczecin przeszły "Marsz Ciszy" i "Marsz Pamięci", podobnie było w innych miastach.