Kontrowersyjna nominacja na stanowisko dyrektora ds. medycznych szpitala w Oleśnie. To wysokie stanowisko dostał lekarz, który ma na sumieniu śmierć pacjentki i prawomocny wyrok potwierdzający jego winę. Sąd uznał, że chirurg zaniedbał swoje obowiązki przy rutynowym zabiegu - i choć taki wyrok podważa jego kompetencje do leczenia ludzi - nie przeszkodził w awansowaniu lekarza na dyrektorski fotel.
Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia "czarnej liście" uzdrowisk znalazło się aż 10 znanych i lubianych miejscowości wypoczynkowych. W kurortach zawrzało, bo dyrektorzy sanatoriów są zdania, że wymogi ministerstwa są zbyt restrykcyjne. Władze miast obawiają się z kolei, że utrata statusu uzdrowiska spowoduje problemy na miejscowych rynkach pracy.
Ma być lepiej, szybciej i taniej - wymaganie są duże, ale chętnych nie brakuje. Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad chce przekazać nadzór nad kolejnymi państwowymi drogami prywatnym firmom. Chodzi aż o 2500 kilometrów dróg. Firmy mają naprawiać nawierzchnię, ustawiać znaki a także patrolować.
- Nie miałbym odwagi startować, gdybym nie miał konkretnych pomysłów na pracę Najwyższej Izby Kontroli - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, zatwierdzony w piątek na prezesa NIK przez Senat. I wyjaśnił, że ma zamiar wzmocnić autorytet Izby w relacjach z obywatelami i Sejmem, doprowadzić do zwiększenia kompetencji sejmowej komisji kontroli państwa i skupić działania NIK na strategicznych obszarach. - Doszedłem do wniosku, że w NIK-u jest sporo do zrobienia. Stąd moja decyzja o starcie - powiedział Kwiatkowski.
Antoni Macierewicz (PiS), szef zespołu parlamentarnego, który bada przyczyny katastrofy smoleńskiej, poinformował, że zwróci się do prokuratury wojskowej z pytaniami dotyczącym próbek pobranych z wraku TU-154M podczas ostatniego pobytu polskich ekspertów w Smoleńsku. - Jeżeli sprawa nie zostanie dopilnowana, to trotyl może się zamienić na pastę do zębów lub pastę do butów - powiedział.
W poniedziałek minęła druga rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Jak wspomina byłego lidera Samoobrony Renata Beger? Co sadzi na temat okoliczności jego śmierci? Dlaczego zabrakło jej w czasie marszu zorganizowanego przez byłych partyjnych kolegów? O tym z byłą posłanką rozmawiał w "Babilonie" Piotr Marciniak.
Zmiany ustawowe, które weszły w życie w kwietniu 2011 r., sprzyjają rozwojowi form opieki nad dziećmi do lat trzech i ułatwiają osobom aktywnym na rynku pracy godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi - oceniła NIK w najnowszym raporcie.
Rodzice, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia lub przy porodzie, otrzymają w szpitalnych oddziałach położniczych materiały informujące o przysługujących im prawach dotyczących np. pogrzebu dziecka. To część kampanii "Ja też jestem dzieckiem".
Pokonają Litwę, Łotwę, Estonię, przeprawią się przez Finlandię i Norwegię, aby dotrzeć do najdalszego punktu na północy Europy. Usterki, stres, pustka, wyczerpanie – to wszystko muszą przezwyciężyć uczestnicy siódmego rajdu Złombol 2013.
W ubiegłym tygodniu minęła druga rocznica śmierci lidera "Samoobrony", Andrzeja Leppera. Działacze partii zorganizowali marsz, podczas którego domagali się wznowienia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci polityka. Zabrakło na nim najbliższych współpracowników wicepremiera: Janusza Maksymiuka, Krzysztofa Filipka i Renaty Beger. Właśnie z byłą posłanką w "Babilonie" porozmawia Piotr Marciniak.
Jesteśmy świadkami kompromitacji Państwa, które nie jest w stanie znaleźć morderców Komendanta Głównego Policji. Domagamy się wyjaśnień od przedstawicieli organów wymiaru sprawiedliwości i podania ich do wiadomości publicznej - oświadczyły wdowa po gen. Marku Papale i jego córka.
Do wczesnego popołudnia w sobotę poważnie utrudniony będzie ruch pociągów pomiędzy Porajem a Myszkowem (Śląskie). Doszło tam do awarii sieci trakcyjnej. Nocą ruch na tym odcinku był całkowicie zamknięty, teraz pociągi poruszają się po jednym torze, są duże opóźnienia.
Bamber - w Poznaniu to słowo ma zupełnie inne znaczenie, niż w innych częściach kraju. Odwołuje się do historii pracowitych z osadników Bawarii. Ale strona oficjalna internetowa miasta przekonywała do niedawna, iż bamber to tylko prostak lub bogaty chłop.
Kwotę do 1 mln dolarów przekaże Federacja Rosyjska na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w b. niemieckim obozie Auschwitz - poinformowała w piątek ambasada Rosji w Warszawie.
Pociągi, które na ok. dwie godziny stanęły na trasie Berlin-Warszawa, przed 22 ponownie zaczęły ruszać w drogę. Z powodu burzy i awarii kolejowej infrastruktury stanęło siedem składów. Uszkodzony został system sterowania ruchem.
- W każdym zawodzie zdarzają się ludzie, którzy tego zawodu wykonywać nie powinni, albo powinni ten zawód zmienić i tego może nawet najlepszy nadzór nie wyłapać - komentowała w "Faktach po Faktach" psycholog Maria Rotkiel, odnosząc się do szokujących zdjęć dokumentujących zachowanie terapeutki wobec 4-letniego chłopca z autyzmem. Razem z dr Jolantą Świderską, która prywatnie wychowuje autystyczne dziecko, doszły do wniosku, że terapeutka zastosowała skandaliczne metody i źle zorganizowała zajęcia.
- Liczymy się z tym, że ten nasz protest, nasz bunt nie jest przewidziany tylko na okres wrześniowy - powiedział Piotr Duda, szef "Solidarności" w TVN24. Jak wyjaśnił, nie wierzy, że w rządzie nastąpi "jakakolwiek refleksja do kolejnych rozmów".
Nienawiść w internecie nie ogranicza się tylko do forów, ale wręcz "wylewa się na ulicę i stadiony" - uważa socjolog dr Rafał Pankowski. O daleko idących skutkach agresji w sieci opowiadał razem z Magdą Gessler w programie "Tak jest" w TVN24.
W szpitalu w Ustroniu (woj. śląskie) trwa montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Inwestycja ma zakończyć się w połowie września, kosztować ponad 2 mln zł i dawać ponad 50 megawatogodzin prądu rocznie.
Czy policja ma prawo zmusić kierowcę do poddania się badaniu krwi? Według Ireny Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich nie, bo w Polsce nie reguluje tego żadna ustawa, a według konstytucji, tylko ona może ograniczyć prawa obywatela. Z kolei zdaniem Mariusza Sokołowskiego, rzecznika policji - ustaw jest kilka. Inspektor zapewnia też, że funkcjonariusze nie przestaną wykonywać działań w tym zakresie.
Polskie MSZ potępiło i oceniło jako "pożałowania godny przejaw bezmyślności i ignorancji" incydent, do którego doszło podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Na sprawę zareagował również wojewoda poznański, który zwołał w piątek posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego ds. imprez masowych. W trakcie czwartkowego spotkania wywieszono transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem".
Policja z Rybnika zatrzymała czterech mężczyzn, którzy są podejrzani o wymuszenie kilkuset tysięcy złotych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W zabezpieczonym przez funkcjonariuszy majątku znalazły się m.in. zegarki, skuter wodny oraz samochody BMW i porsche.
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce umorzyła śledztwo dotyczące płatnej protekcji i składania fałszywych zeznań przez agenta CBA, tzw. dużego Tomka w sprawie dr. Mirosława G. Śledztwa chciał sędzia Igor Tuleya.
73 więźniów i funkcjonariuszy zatruło się bakterią salmonelli w zakładzie karnym w Barczewie - poinformowały służby więzienne. W placówce wprowadzono już kwarantannę, a sanpeid i służby wyjaśniają przyczyny zakażenia.
- Mam nadzieję, że klub Lecha oficjalnie przeprosi za niektóre osoby, które siedziały pośród kibiców - powiedziała ambasador Litwy Loreta Zakarevičienė, komentując wczorajszy incydent podczas meczu Lecha Poznań z litewskim Żalgirisem. Na trybunach wywieszono wtedy wulgarny plakat. Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius komentuje ostrzej: ten transparent to haniebna próba podżegania do nienawiści.
Policja już w tej chwili ma prawo do zmuszania kierowców do poddania się badaniu stanu trzeźwości - poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości. Policjanci mogą np. przytrzymać rękę albo tymczasowo zatrzymać kierowcę.
Senat nie zgłosił w piątek poprawek do noweli ustawy o finansach publicznych, która zawiesza tzw. pierwszy próg ostrożnościowy. Senat nie zgodził się na zmianę tytułu ustawy i nazwanie jej "ustawą o zadłużeniu przyszłych pokoleń".
- Nic nie usprawiedliwia przemocy wobec dziecka. To była przemoc wobec dziecka, która nie miała nic wspólnego z terapią ani pracą psychologiczną - powiedział na antenie TVN24 Tomasz Kozłowski, psycholog, odnosząc się do filmu, na którym widać, jak terapeutka bije i szarpie chorego na autyzm 4-latka. - Szczególnie okrutna jest przemoc wobec dziecka, które nie potrafi się bronić - oceniła psycholog Iwanna Olesiejuk.
Kilkaset beczek z chemikaliami czeka na utylizację. Straż pożarna zabezpieczyła je tymczasowo, a władze Zabrza... ogłaszają przetarg na ich posprzątanie. Rozstrzygnięcie może zająć kilka miesięcy, a koszt może wynieść nawet 800 tysięcy złotych.