Upamiętnili ofiary mordu Żydów w Jedwabnem

W Jedwabnem w woj. podlaskim odbyły się w środę obchody upamiętniające ofiary mordu Żydów w tej miejscowości, w 72. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości miały miejsce przy pomniku odsłoniętym w 60. rocznicę zbrodni i na pobliskim cmentarzu żydowskim.

Dyscyplinarka policjantki z Opola zawieszona

Postępowanie dyscyplinarne wobec naczelniczki z opolskiej komendy policji zostało zawieszone, ponieważ przebywa ona na zwolnieniu lekarskim - poinformował w środę komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński podczas obrad sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

Raport w sprawie półmaratonu: za mało znaków, za duże zaufanie

Zbyt mała liczba znaków lub całkowity ich brak, do tego znikome zainteresowanie stanem zabezpieczenia trasy i za duże zaufanie do wykonawcy prac - to wnioski komisji, która badała przyczyny odwołania I Wrocław Półmaratonu. Firma, która nie przygotowała trasy, odpiera zarzuty.

Sejmowa komisja popiera weto prezydenta ws. sądów. Przeważył jeden głos

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem weta prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Przeważył jeden głos. Prezydent uznał, że ustawa jest "niespójna z systemem i zawiera przepisy niewykonalne." W środę Bronisław Komorowski skierował do Sejmu trzy nowe projekty ustaw dotyczących sądownictwa.

"Śmiał się, że góry dają mu sygnały i pozwolą mu długo żyć"

- Prześmiewczo się z nim kłóciłem, że z chwilą, kiedy góry zaczynają dawać nam znaki, gdy złamiemy nogę albo lawina spadnie nam na głowę, ale uda nam się z niej wyjść, powinno się brać takie znaki pod uwagę - wspomina Artura Hajzera himalaista Aleksander Lwow. Według niego, Hajzer śmiał się, że góry pozwolą mu długo żyć.

Bój o ubój. Artyści i naukowcy kontra branża mięsna

"Ubój bez ogłuszania jest pogwałceniem współczesnych standardów moralności publicznej, a jego narzucenie oznaczałoby poważny regres cywilizacyjny Polski" - napisali w liście otwartym do Sejmu przeciwnicy uboju rytualnego. Pod dokumentem podpisali się profesorowie, dziennikarze oraz artyści. Z kolei w środę odbyła się demonstracja rolników reprezentujących branżę mięsną, którzy twierdzą, że taki zakaz to utrata miejsc pracy. W piątek Sejm ma zdecydować czy ubój rytualny będzie dozwolony.

14-latek utopił się na terenie żwirowni

14-letni chłopiec utopił się w zbiorniku na terenie starej żwirowni w Świebodzicach. Dziecku, według świadków, zabrakło sił, by dopłynąć do brzegu. Jego ciało znaleźli nurkowie.

"Ludobójstwo" dzieli posłów. Polityczny spór o Wołyń

Klub PO poparł przedłożony przez sejmową komisję kultury projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej, w której określono ją terminem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" - powiedział podczas środowej debaty w Sejmie szef klubu PO Rafał Grupiński. Kluby PiS, SP i PSL chcą, by zbrodnię określano terminem "ludobójstwa". Ostatecznie uchwała wraca do komisji, której obrady odbędą się prawdopodobnie w piątek.

Prowadził po amfetaminie. Zatrzymali go inni kierowcy

Dwaj mężczyźni spod Mikołowa nie zastanawiali się długo. Kiedy zobaczyli kierowcę, który miał spory problem z jazdą po prostej, szybko zarekwirowali mu kluczyki. Po przybyciu policji okazało się, że był on pod wpływem amfetaminy.

"Norki won". Mieszkańcy nie chcą fermy ze względu na smród

- Kto by chciał mieszkać w wiecznym smrodzie, dzień i noc? - pytają mieszkańcy Przelewic (woj. zachodniopomorskie), którzy sprzeciwiają się budowie fermy norek w ich gminie. Ferma ma powstać w sąsiedztwie ogrodu dendrologicznego, który jest dumą gminy. Jak twierdzą przeciwnicy inwestycji, duński inwestor działa bezprawnie.

Macierewicz donosi na prokuratorów od Smoleńska

Szef zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów wojskowych prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy. Jego zdaniem prokuratorzy działali świadomie na szkodę śledztwa.

PiS o służbie zdrowia: "Na Pomorzu panuje chaos"

Prawo i Sprawiedliwość chce unieważnienia konkursu na specjalistyczną opiekę medyczną w województwie pomorskim. Posłów niepokoi rozwiązywanie kontraktów z publicznymi placówkami, co - ich zdaniem - naraża zdrowie i życie mieszkańców Pomorza.

2/3 łowickiej drogówki z zarzutami korupcyjnymi

10 policjantów z Łowicza zatrzymali funkcjonariusze łódzkiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych KGP. Policjanci podejrzani są o przyjmowanie łapówek i przekroczenia uprawnień. Zarzuty usłyszało 2/3 policjantów łowickiej drogówki. Grozi im do 10 lat więzienia.

Podejrzany zeznaje: policja nakłaniała mnie do obciążenia "Patyka"

Podejrzany w łódzkim śledztwie o współudział w zabójstwie gen. Marka Papały Mariusz M. zeznał przed warszawskim sądem, że policja nakłaniała go do obciążenia Igora M. "Patyka" o ten mord. Śledczy chcą przedłużenia aresztu dla obu podejrzanych o zabójstwo. Grozi im dożywocie.

Egzorcyści spotkali się na Jasnej Górze

Ok. 300 osób z Polski i zagranicy uczestniczy w pięciodniowej Europejskiej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Posługi Uwalniania, zwanej konferencją egzorcystów. Odbywa się ona w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Posłowie PO podzieleni ws. uboju. Deklarują złamanie dyscypliny

Przed piątkowym głosowaniem w sprawie uboju rytualnego w Platformie Obywatelskiej wciąż nie ma jednomyślności. Część posłów otwarcie deklaruje głosowanie przeciwko propozycji Rady Ministrów, która dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne. - Nie jestem w stanie zagłosować za tą ustawą - stwierdziła Ligia Krajewska (PO) i zapowiedziała złamanie dyscypliny.