Co wymyśli Palikot?

Janusz Palikot zapewne rozmyśla teraz co zrobi, jeśli Sejm nie zgodzi się na odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. To w końcu jego człowiek i jego wniosek o odwołanie tego człowieka. Tyle że z wnioskiem tym nie zgadza się sejmowa większość, a nawet niektórzy członkowie Ruchu Palikota. Polityczny policzek chyba nieunikniony, ale znając Janusza Palikota drugiego nie nadstawi. Tylko zawalczy. Pytanie o co i jak.

Ile dostaniemy z kasy UE?

Donald Tusk już tam jest. I już rozmawia, bo negocjacje to nie tylko szczyt, to także, a może przede wszystkim, rozmowy mniej oficjalne, mniej oczywiste, za to zwykle bardziej przekonujące. Zadanie premier ma niełatwe, ale trochę na własne życzenie, bo to Platforma a nie kto inny obiecał Polakom magiczne już 300 miliardów złotych z Unii. Kryzys te szacunki nieco pokrzyżował, ale plany premier ma wciąż ambitne. Co dla niego samego będzie sukcesem, a co porażką?

MSZ rozdziela pieniądze dla polonijnych mediów. Niektórzy protestują

Nieprzyznanie w 2013 r. przez MSZ grantów mediom polonijnym w Europie Zachodniej, Australii i USA skazuje wiele z nich na zawieszenie lub zamknięcie działalności - twierdzą przedstawiciele tych mediów w liście skierowanym do MSZ oraz szefów sejmowej i senackiej komisji ds. Polonii. MSZ odpiera zarzuty

Niesiołowski o Grodzkiej, Cicciolinie i testowaniu parlamentu

Wprowadzenie przez Ruch Palikota kandydatury Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu jest testowaniem parlamentu - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Stefan Niesiołowski (PO). Przypomniał, że "była już Cicciolina we włoskim parlamencie", zaznaczając, że nie porównuje człowieka, tylko mechanizm. Z kolei Artur Dębski (RP) ocenił, że jeśli Sejm odrzuci kandydaturę Grodzkiej, to "demokracja parlamentarna zamieni się w dyktaturę parlamentarną".

Gowin: Popełniłem drobny błąd. Przeanalizowaliśmy z premierem, jak doszło do nieporozumienia

- Jestem wśród tych, którzy popełnili drobny błąd polegający na tym, że nie sprawdziłem czy informacja o moim stanowisku dotarła do pana premiera - powiedział w "Kropce nad i" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zapewnił, że podczas debaty o związkach był "upoważniony do reprezentowania stanowiska rządu", choć przyznał, że proponowane przez niego stanowisko nie było jeszcze przedyskutowane przez rząd. - Przeanalizowaliśmy z panem premierem jak doszło do tego nieporozumienia - dodał minister.

Pieniądze na drogi odmrożą w 2 tygodnie? Bieńkowska optymistką

- Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni zostaną odblokowane pieniądze z funduszy unijnych na drogi - poinformowała w środę posłów minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Chodzi o 3,5 mld zł, których refundację wstrzymała Komisja Europejska. Z kolei minister transportu Sławomir Nowak zaznaczył, że polski system kontroli wydawania publicznych pieniędzy działa modelowo.

Przedłużą śledztwo ws. telefonu Lecha Kaczyńskiego

Warszawska prokuratura chce kolejnego przedłużenia śledztwa dotyczącego połączeń z telefonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w Smoleńsku. Termin zakończenia postępowania - obecnie zaplanowany na 11 lutego - będzie wyznaczony na 11 maja.

Problem konserwatystów w PO musi być rozwiązany? Inaczej może dojść do "przesilenia"

Problem konserwatystów w PO musi być rozwiązany. Premier woli mieć mniejszą, ale zwartą partię. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to w kwietniu może nastąpić "przesilenie" - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Premier miał w ten sposób dyscyplinować klub PO podczas wtorkowego spotkania. W środę przed wylotem na szczyt UE mówił: - Nie będę tolerował, póki jestem szefem PO, zachowań, które zagrażałyby jedności Platformy w tych sprawach, w których jedność jest niezbędna.

Siostra Olewnika pozywa prokuraturę. Chce 100 tys. od Skarbu Państwa

Danuta Olewnik skierowała do sądu pozew przeciwko Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku - dowiedział się reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz. Siostra Krzysztofa Olewnika domaga sie przeprosin i 100 tysięcy złotych od Skarbu Państwa na wspierającą ofiary porwań fundację im. Krzysztofa Olewnika. Pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych.

Głos na Grodzką? Premier: w Platformie nie ma z tym problemu

- Nie spotkałem nikogo w Platformie (...), kto miałby jakikolwiek problem z ewentualnym głosowaniem na panią poseł Annę Grodzką ze względu na jej seksualność i na kwestię jej tożsamości seksualnej - powiedział premier Donald Tusk pytany o obowiązującą w PO dyscyplinę partyjną za nieodwoływaniem wicemarszałek Nowickiej ze stanowiska.

Kandydatura Grodzkiej to happening? "Moje decyzje są autonomiczne"

- Faktycznie jest tak, że chcemy tej debaty na temat równości, na temat tego czy osoby, które z jakiegoś powodu są inne od tego co sobie wyobrażają niektórzy, czy one są wykluczone z przyjmowania jakiś wysokich funkcji, stanowisk, itd. - mówiła Anna Grodzka komentując zarzuty o to, że jej kandydatura na stanowisko wicemarszałek Sejmu to "happening polityczny".

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka odwołany

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w środę prof. Janusza Książyka z funkcji dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - informuje PAP. To pokłosie miażdżącego raportu ekspertów i dykretorów szpitali, jakiego zażądało jesienią ministerstwo, chcąc zbadać wydatki CZD. Te były w ostatnich latach tak wielkie, że doprowadziły do wygenerowania 200 mln zł długu. Kilka dni temu resport zdrowia poinformował, że sprawę CZD kieruje m.in. do CBA. Instytut odpiera zarzuty o niegospodarność.

Gowin: W sprawie związków dwa projekty konserwatystów

Konserwatywni posłowie PO przygotują dwa projekty ustawy o związkach partnerskich i z nich wybiorą jeden, który zostanie przedstawiony w Sejmie obok innego, bardziej liberalnego, też autorstwa PO - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości stwierdził, że w Polsce "instytucja oparta na takiej samej strukturze jak małżeństwo (...), która nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, jest sprzeczna z konstytucją".

Słuchasz za głośno muzyki? Ostrzeże cię twój odtwarzacz

Unia Europejska nastawiła uszu i dotarło do niej, że co piąty młody człowiek ma kłopoty ze słuchem. Głównie przez to, że za głośno słucha muzyki. Oczywiście "za głośno" to pojęcie względne, lekarze mówią jednak jasno - nasz słuch cierpi, gdy jest głośniej niż 85 decybeli. I na tym własnie poziomie Unia chce wprowadzić obowiązkowe ostrzeżenia w urządzeniach grających.

"Góry nie lubią gości, którzy wchodzą w nie w sposób zupełnie nieprzygotowany"

- Tutaj gdzieś zabrakło elementu przygotowania pośredniego, od razu rzucono się na warunki zimowe. Jak się okazało później, ekstremalne - ocenił problemy niedawnej wycieczki w Bieszczady Jerzy Siodłak, naczelnik grupy beskidzkiej GOPR. W poniedziałek ratownicy GOPR i funkcjonariusze Straży Granicznej musieli ewakuować grupę 10 nastolatków, która utknęła w rejonie Bukowego Berda.

Serafin wyleci z PSL? "Wpłynęły wnioski"

- Władysław Serafin działa na niekorzyść postrzegania polityki i ludzi w polityce aktywnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL, Janusz Piechociński. Polityk odniósł się do sprawy złamania przez Serafina przepisów drogowych i jazdy bez prawa jazdy.

Nowicka, Grodzka i pieniądze na drogi. Kopacz przypomina o dyscyplinie

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajmą się kilkoma gorącymi tematami - wnioskiem o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka oraz powołaniem na to stanowisko Anny Grodzkiej. Rząd przedstawi też informację na temat zamrożonych funduszy unijnych na projekty drogowe.

Ruszyła ekstradycja do Rosji prokuratora ujętego przez ABW

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko opuścił tarnowski zakład karny i zostanie przewieziony w specjalnym transporcie do Warszawy. - Wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Bronisław Komorowski na półmetku. 2,5 roku prezydentury za nim

Blisko 500 ustaw podpisał, dwie zawetował, pięć skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Poza tym złożył ponad 50 wizyt zagranicznych i zwołał 15 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego - to część bilansu 2,5 roku prezydentury Bronisława Komorowskiego. W środę mija półmetek jego rządów.

Walczyła z władzą, dziś walczy z rzeczywistością. Kiedyś jako Marek, dziś Ewa

Kiedyś walczył o wolność dla Polski, dziś za osobistą wolność słono płaci. Dla dawnego czołowego działacza Solidarności na Mazowszu Marka Hołuszki zmiana płci okazała się wyrzuceniem na margines społeczny. Decyzji jednak nie żałuje, dziś jako Ewa Hołuszko opowiada nam o swojej walce o akceptację. Taką, jaką dostała np. od niektórych dawnych kolegów z opozycji.

Anna Grodzka: od PZPR, przez biznes, do Ruchu Palikota

O transseksualizmie mówi się w Polsce ostatnio dużo za sprawą Anny Grodzkiej, która jeszcze w tym tygodniu może zostać wicemarszałkiem Sejmu. Byłaby ona prawdopodobnie pierwszą na świecie osobą transseksualną na takim stanowisku. Wprawdzie polityczne emocje wokół tego wyboru są tak duże, że może do niego nie dojść, ale warto sprawdzić jak doszło do tego, że o Grodzkiej jest dziś tak głośno. Bo w polityce działa ona już od ponad 30 lat.

Minister rolnictwa Irlandii: końskie mięso pochodziło z Polski

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".