Drogowcy rozkopują Wrocław

Od lipca do września mieszkańców czekają remonty właściwie w każdej części Wrocławia. Urzędnicy pokazali plany remontów.

Nie przejęli parafii po ks. Lemańskim. Odwrócił się plecami

Ostrym sporem zakończyła się próba ustanowienia w jasienickiej parafii administratora przysłanego przez kurię warszawsko-praską, który miał zastąpić ks. Wojciecha Lemańskiego, odwołanego z urzędu przez abp. Henryka Hosera. Duchowny nie wpuścił swojego następcy. - Odwracam się i odchodzę - rzucił pod adresem przedstawicieli kurii warszawsko-praskiej po dłuższej dyskusji w obecności wiernych i kamer. - Ks. Lemański nie jest już proboszczem - oświadczył po incydencie, abp Hoser.

Wierni pod kościołem. "Nic waszemu proboszczowi nie grozi"

O godzinie 21 ksiądz Wojciech Lemański zgodnie z dekretem arcybiskupa kurii warszawsko- praskiej przestał być proboszczem parafii w Jasienicy. Przed kościołem zgromadziło się w niedzielę wieczorem kilkudziesięciu wiernych. Duchowny wyszedł do nich podziękował za wsparcie. - Nie musicie się obawiać, nic waszemu proboszczowi nie grozi - powiedział Lemański.

Były funkcjonariusz BOR: Ochrona prezydenta popełniła błędy

Były wiceszef BOR krytycznie ocenia pracę ochrony polskiego prezydenta podczas wizyty na Ukrainie. Bronisław Komorowski po wystąpieniu w łuckiej katedrze, został uderzony jajkiem. - To był atak, udany atak. Na nasze szczęście było to tylko jajko - powiedział na antenie TVN24 dr Jarosław Kaczyński. Wtóruje mu były premier Józef Oleksy. - To jest niedopuszczalne niedopatrzenie ochrony - powiedział były premier w "Faktach po Faktach".

Ks. Lemański: Plebania jest duża. Zmieści się jeszcze jeden ksiądz

Ksiądz Wojciech Lemański nie zamierza opuszczać swojej parafii, choć według dekretu abp. Hosera, w niedzielę o 21 przestał być proboszczem w Jasienicy. - Mam nadzieję, że będę spotykał się z moimi parafianami przez kolejne miesiące. Jeśli jednak ksiądz arcybiskup uzna, że należy mnie wspomóc w pracy duszpasterskiej i będzie to administrator, to jak powiedziałem moim parafianom: plebania jasienicka jest duża i zmieści się jeszcze jeden ksiądz na parafii - powiedział duchowny w "Faktach po Faktach".

Kato Hato. W Chorzowie biegali za frisbee

Ponad stu graczy z różnych krajów biegało w weekend za plastikowym dyskiem. W Chorzowie odbył się Międzynarodowy Turniej Kato Hato 2 Ultimate Frisbee. - Ten turniej to śląskie czarne złoto – chwalą się organizatorzy rozgrywek.

Prezydent Komorowski zaatakowany jajkiem na Ukrainie

Bronisław Komorowski zaatakowany jajkiem podczas wizyty w Łucku. Do incydentu doszło po wyjściu prezydenta z katedry. Prezydent poleciał na Ukrainę wziąć udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej. Opozycyjna, nacjonalistyczna partia Swoboda nie wykluczała wcześniej protestów, a wizyta określana była przez nią mianem "niepożądanej".

Naczelny rabin Polski grozi odejściem

- To wielki żal, ale nie wyobrażam sobie teraz służyć jako naczelny rabin w kraju, gdzie nasza religia nie jest w pełni wolna - oświadczył w niedzielę Michael Schudrich. To reakcja rabina na odrzucenie przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny.

Katowickie Montmartre. ArtJarmark na Nikiszowcu

Najstarsza górnicza dzielnica Katowic zamieniła się w artystyczne centrum sztuki naiwnej. W ramach Art. Naif Festiwal dziś mieszkańcy mają okazję poczuć się jak we francuskiej dzielnicy Paryża Montmartre.

Politycy o proteście organizacji żydowskich: Głupi, nie można nas oskarżać o antysemityzm

Głupi list, po prostu przesadzili - tak Włodzimierz Czarzasty z SLD podsumował w "Kawie na ławę" list organizacji żydowskich krytykujący Sejm za odrzucenie rządowego projektu dopuszczającego rytualny ubój zwierząt. Amerykański Komitet Żydowski stwierdził, że przyczyniły się do tego "antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów". Robert Biedroń z Ruchu Palikota stwierdził, że czymś zupełnie niezrozumiałym jest atak na osoby, które głosowały za odrzuceniem uboju rytualnego i próba zrównania ich z antysemitami.

Zaginął kajakarz. Trwają poszukiwania

20 strażaków i 8 ratowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa poszukuje kajakarza, który po południu zaginął na rzece Tuga - poinformował Tomasz Komoszyński, rzecznik straży pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. Jeśli sobotnie poszukiwania nie przyniosą efektu, akcja zostanie wznowiona w niedzielę.

Politycy reagują na list organizacji żydowskich: presja i histeryczne głosy

Wywieranie presji na posłów poprzez oskarżenie ich o antysemityzm - tak politycy podsumowali w "Faktach po Faktach" reakcję amerykańskich organizacji żydowskich na odrzucenie przez Sejm rządowego projektu dopuszczającego rytualny ubój zwierząt. Amerykański Komitet Żydowski stwierdził, że przyczyniły się do tego "antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów".

4 tysiące osób w Marszu Autonomii. "Śląsk jak Bawaria", "Zakamuflowany Niemiec"

Ulicami Katowic przeszedł dziś 7. Marsz Autonomii zorganizowany przez Ruch Autonomii Śląska. Jego uczestnicy co roku przypominają, że Górny Śląsk był w okresie przedwojennym regionem niezależnym i chcą powrotu do tej autonomii w nowoczesnej formie. Manifestację próbowała zakłócić Liga Ochrony Suwerenności: –Idzie piąta kolumna- skandowano.

Dwa miliony zł do wydania. Mieszkańcy Rudy Śląskiej zdecydują na co

Do wydania jest 2 miliony złotych w ramach budżetu obywatelskiego. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? O tym zdecydują mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy mogą propozycje miejskich inwestycji zgłaszać od poniedziałku do końca sierpnia. Zwycięskie pomysły zostaną wybrane w głosowaniu.

Groby wampiryczne na budowie drogi

Podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach odkryto cmentarzysko. - Układ kości w pięciu odnalezionych szkieletach wskazuje na stosowanie praktyk antywampirycznych - mówi Łukasz Obtułowicz, archeolog pracujący na budowie DTŚ.

"Uchwała to potworek". "Wybrano licytowanie się na patriotyzm"

- To jest potworek. To jakby mówić o kobiecie, która ma zaokrąglony brzuszek, że ma znamiona ciąży - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Witold Waszczykowski (PiS), komentując przyjętą przez sejm uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej. Z kolei prof. Tomasz Nałęcz wyraził żal, że "zmarnowano okazję godnego uczczenia tej rocznicy". -Wybrano licytowanie się na patriotyzm - ocenił.

Aresztowani policjanci "drogówki" będą mogli wyjść za kaucją

Łódzki sąd aresztował w piątek pięciu policjantów "drogówki" z Łowicza podejrzanych o przyjmowanie łapówek i przekroczenie uprawnień. Czterej z nich będą jednak mogli wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości od 25 do 40 tys. zł - poinformowała łódzka prokuratura okręgowa.

"Złowroga hipokryzja, jaką zazwyczaj maskuje się dyskryminację"

- Wynik głosowania ws. uboju rytualnego był dla szokiem - pisze w oświadczeniu Gmina Wyznaniowa Żydowska. - Trudno nie upatrywać w decyzji polskiego Sejmu złowrogiej hipokryzji, jaką zazwyczaj maskuje się dyskryminację części obywateli - napisali w oświadczeniu Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Polsce i Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.