Partyka odznaczona Krzyżem Oficerskim

Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska Natalia Partyka została odznaczona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ordery i odznaczenia państwowe za pracę na rzecz ojczyzny prezydent wręczył w piątek, w Święto Konstytucji 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Premier w Biegu Konstytucji. Kancelaria chwali się wynikiem

Premier Donald Tusk tuż przed startem w Biegu Konstytucji powiedział, że widzi w tym "ciekawą i zabawną klamrę w historii", bo 3 maja 1979 r. w Gdańsku świętował również biegnąc, a właściwie uciekając przed milicją. Bieg Konstytucji odbywał się na dystansie 5 km. Szef rządu pokonał ten dystans w około 25 minut.

"Warto zastanowić się, jakiego patriotyzmu nasza ojczyzna oczekuje od nas"

- Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wcześniej, podczas mszy w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawnych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia do wszystkich innych ustaw".

Kowal: Gowin rozumie problemy Polaków

- Gowin należy do polityków, którzy rozumieją, jakie są w Polsce problemy - mówił o byłym ministrze sprawiedliwości Paweł Kowal, eurodeputowany PJN. Kowal przyznał, że spotkał się z Jarosławem Gowinem przed jego dymisją.

Trudniej dostać "prawko"

Nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy i będzie trudniej. To odpowiedź na wiele sygnałów, że z roku na rok motocykliści są coraz większym zagrożeniem. Aby poznać, jak zachowuje się motocyklista na drodze, egzaminatorzy sprawdzą umiejętności na silniejszych maszynach niż do tej pory. Kłopot w tym, że ośrodki egzaminacyjne nie wszędzie są gotowe na wdrożenie nowych przepisów ("Polska i Świat").

Dwie Warszawy

Julien Bryan nakręcił film w Warszawie, która była oblężona przez Niemców w wrześniu 1939 roku. Wrócił do Warszawy po wojnie i tym razem już na kolorowej taśmie filmowej nakręcił obraz miasta w ruinie. Dwie Warszawy porównuje na podstawie niezwykłego filmu Marek Osiecimski ("Polska i Świat").

Spotkanie więźniów politycznych

Dzień Polonii i Polaków na Świecie to doskonały pretekst, by pokazać wzruszające spotkanie po latach dwóch więźniów politycznych. Jednym z nich jest Drago - amerykański komandos polskiego pochodzenia. Gdy pierwszy raz pokazaliśmy go w "Polsce i Świecie", zgłosił się do nas mężczyzna, który razem z nim za działalność opozycyjną w latach 80-tych siedział w jednej celi w więzieniu w Hrubieszowie ("Polska i Świat").

Bez znieczulenia

Amfetamina to po marihuanie najpowszechniej dostępny narkotyk w Polsce. Między innymi dlatego, że wyprodukowanie go dla zdolnego chemika dysponującego nawet prymitywnym laboratorium nie jest wielkim problemem. Wielkie mogą być za to zyski z handlu amfetaminą i tu Polska wyrasta na światowego potentata. W niechlubnej klasyfikacji producentów i dostawców wyprzedzają nas jedynie Holendrzy i Belgowie.

Na skraju desperacji

Zuchwałość i desperacja, którą pokazuje mechanizm werbowania przemytników. Jak udało nam się ustalić, człowiek kierujący grupą przerzucającą do Polski kokainę z Dominikany, "swoich" pracowników wybierał spośród osób będących w dramatycznej sytuacji finansowej. Tak dramatycznej, że ogłaszali w internecie chęć sprzedania własnych narządów. To właśnie tacy ludzie pod koniec ubiegłego roku próbowali przemycić do Polski rekordową ilość kokainy.

Szkoccy maturzyści będą jeździć do Auschwitz

Rząd Szkocji potwierdził, że przeznaczy 500 tys. funtów w ciągu dwóch lat na sfinansowanie wycieczek młodzieży szkolnej z klas maturalnych do muzeum niemieckiego obozu w Auschwitz-Birkenau - donosi BBC.

"Nie zrzucać winy na poszczególne ekipy"

- Nie powinniśmy zrzucać winy na poszczególne ekipy. Lepiej po prostu rozwiązać tę sprawę - uznał w "Faktach po Faktach" doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński, komentując kwestię zwrotu prawie 80 mln euro ze Wspólnej Polityki Rolnej do kasy UE. Jego zdaniem komentarz premiera Donalda Tuska nie był potrzebny.

"Etatowy komisarz" zastąpił władze Elbląga

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Bojarski został komisarzem w Elblągu. Do czasu przedterminowych wyborów będzie pełnić funkcje prezydenta i Rady Miasta, odwołanych w referendum przed końcem kadencji.

Wisiał na bramce, złamał obie ręce

15-letni chłopak trafił do szpitala z dwiema złamanymi rękami po tym, jak przewróciła się na niego bramka na boisku piłkarskim. Do wypadku doszło w miejscowości Mazurowo w woj. warmińsko-mazurskim.

Niewierna żona ze wspólnikami zabili niepełnosprawnego mężczyznę

Olsztyńscy policjanci zatrzymali kobietę i dwóch mężczyzn podejrzanych o popełnienie zabójstwa niepełnosprawnego 31-latka. Żona zmarłego zwabiła poruszającego się na wózku inwalidzkim mężczyznę, a jej kochanek i jego kolega dokonali zabójstwa i ukryli zwłoki w pobliskich krzakach. Jednym z prawdopodobnych motywów przestępstwa jest romans pary, której inwalida przeszkadzał.

Kłótnia o radar. "Nie polujemy na nikogo"

Te radary to maszynka do robienia pieniędzy - mówią zdenerwowani kierowcy z Siemianowic Śląskich o dwóch wideorejestratorach zamontowanych na skrzyżowaniu ulicy Henryka Krupanka ze Zwycięstwa. W ciągu czterech miesięcy urządzenia przyłapały ponad 2 tys. kierowców na łamaniu przepisów, głównie przejeżdżaniu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. - Nie polujemy na nikogo. Stanowczo protestuję przeciw myśliwskiej terminologii - odpowiada kierowcom Piotr Ichniowski ze Straży Miejskiej w Siemianowicach Śl.

Wjechali quadem w drzewo. 12-latek nie żyje

12-letni chłopiec, który w środę został ciężko ranny w wypadku quada, kierowanego przez dorosłego mężczyznę, zmarł w czwartek w szpitalu w Katowicach - podała śląska policja. 38-latek, który prowadził quada, jest ciężkim stanie. Przebywa w szpitalu w Sosnowcu.

Nycz: Przy 6 mld zł z tacy, pieniądze z odpisu podatkowego to "symboliczna suma"

Pieniądze uzyskane przez Kościół z odpisu podatkowego, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, będą przejrzyście dzielone na różne rodzaje aktywności - zadeklarowali obradujący na Jasnej Górze biskupi. Wskazują jednak, że uzyskane w ten sposób 90 mln zł będzie stanowić bardzo małą część finansów Kościoła. Znacznie więcej, bo ponad 6 mld złotych, zostawiają na tacy wierni.

Łapówki przy egzaminach na pilota. 26 osób z zarzutami

26 osób oskarżyła prokuratura w aferze łapówkarskiej przy zdawaniu egzaminów teoretycznych na licencję pilota w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z lat 2008-2009. Wśród oskarżonych są zarówno dający łapówki jaki i urzędnicy je przyjmujący. Grozi im do 10 lat więzienia.

Trzy tajemnicze zgony w Pionkach

Trzy tajemnicze zgony w miejscowości Pionki na Mazowszu. Na klatce jednego z bloków znaleziono ciało mężczyzny, a po kilku godzinach w innym bloku zwłoki starszej kobiety i jej wnuka. Policja nie łączy tych spraw.

"Kwaśniewski mógłby zrobić wejście smoka"

- Zachęcam Aleksandra Kwaśniewskiego, by wrócił do polityki krajowej i zaczął robić w Polsce socjaldemokrację - powiedział we "Wstajesz i wiesz" senator Marek Borowski. Według niego, były prezydent mógłby "zrobić wejście smoka", choć wymagałoby to od niego determinacji.