Najczęściej "legalni" chcą być Wietnamczycy

Ponad 5,5 tysiąca wniosków o abolicję wpłynęło do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Do końca akcji pozostały jeszcze 3 miesiące, a już teraz podań jest więcej niż podczas dwóch poprzednich akcji tego typu. Najczęściej swój pobyt w Polce chcą zalegalizować obywatele Wietnamu, Ukrainy i Pakistanu.

Kryptonim NEO. Przeciw pedofilii w sieci

31 osób zamieszanych w rozpowszechnianie i posiadanie treści pedofilskich zatrzymali policjanci w 12 województwach w całej Polsce podczas akcji pod kryptonimem NEO. Ośmiu z zatrzymanych usłyszało już zarzuty. Policja zabezpieczyła, też ponad 3 tys. płyt CD i DVD. Zatrzymani to głównie mężczyźni.

Prezydent o komisji Millera. Dorn: głupota albo strach

- Jak słyszę pana prezydenta, który mówi, że kto podważa wiarygodność ustaleń komisji Millera ten podnosi rękę na wiarygodność państwa polskiego, to przypomina mi się język z lat dawno i słusznie minionych. I mówię: głupota albo strach - powiedział gość Bogdana Rymanowskiego w "Jeden na Jeden" w TVN24 poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn. W jego opinii wiarygodność ustaleń komisji Millera legła w gruzach.

Polacy skarżą się na brak informacji

Jawność decyzji podejmowanych przez urzędników szczebla państwowego i samorządowego w Polsce, w porównaniu z danymi z reszty świata, prezentuje się wyjątkowo słabo. Na braku dostępu do informacji publicznej tracą wszyscy, a korupcja kwitnie w najlepsze - pisze "Rzeczpospolita", dodając, że Polacy mają tego dosyć i dlatego tylko w ostatnim roku złożyli prawie tysiąc skarg na urzędników.

Warszawy zmagania z rozkopami. Już 30 lat

Aleja Niepodległości zamknięta na... siedem lat. Do tego rozkopana ulica Waryńskiego, zamknięta Trasa Łazienkowska - między innymi takie utrudnienia przetrwali warszawiacy w czasie budowy I linii metra. Wtedy co prawda ruch na stołecznych ulicach był mniejszy, ale inwestycja i tak stwarzała spore niewygody.

Arłukowicz: Staramy się zapobiec opóźnianiu chemioterapii

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że "stara się zapobiec sytuacji", gdy pacjenci chorzy na raka nie są przyjmowani na chemioterapię z powodu braku leku. Zapewnienia Bartosza Arłukowicza padły w kontekście problemów z dostępnością leków cytostatycznych produkowanych przez austriacki koncern.

Tłumy na wiecu PiS. "Kłamstwo smoleńskie rozbite w proch"

- Kłamstwo smoleńskie jest rozbite w proch - ogłosił kilku tysiącom uczestników wiecu PiS pod Wawelem Jarosław Kaczyński. Druga rocznica pogrzebu prezydenckiej pary zgromadziła też przeciwników pochówku Kaczyńskich na Wawelu. Gwizdy i okrzyki "Wawel wolny od polityki" czy "Krzyż Katyński nie Kaczyński" ścierały się ze skandowanymi przez uczestników wiecu hasłami: "Zwycieżymy" czy "Jarosław, Jarosław".

Smolar o wiecach PiS: Pełzający pucz

- To, z czym mamy do czynienia to pełzający pucz - tak w programie "Kropka nad I" w TVN24 Aleksander Smolar, cytując Tadeusza Mazowieckiego, ocenił organizowane przez PiS obchody drugiej rocznicy wydarzeń związanych z katastrofą smoleńską. W jego opinii, wyznawana przez PiS hipoteza o zamachu jako przyczynie katastrofy Tu-154 to "projekt podboju Polski przy pomocy wymyślonej historii".

Więzienia CIA w Polsce? "To jest sądzenie historii"

- Polska nie ma alternatywy. Po prostu nie ma na świecie alternatywy dla Stanów Zjednoczonych - powiedział w "Faktach po Faktach" Vincent V. Severski, były oficer wywiadu, pytany o domniemane więzienia CIA w Polsce i o to, dlaczego ówczesne władze mogły się zgodzić na stworzenie takich placówek. Ocenił, że w tej sprawie "nie będzie żadnych zarzutów". - To jest teraz sądzenie historii - ocenił były szpieg.

Oni mają sukces, wizję i serce

Laureatem Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii "Sukces" został Prezes Zarządu Inglot Cosmetic Wojciech Inglot. Za "Wizję i innowację" nagrodzono Prezesa Zarządu CD Projekt RED Adama Kicińskiego, a za działalność społeczną inicjatora akcji "Szlachetna Paczka" ks. Jacka Stryczka. Na gali w budynku Ufficio Primo w Warszawie zebrali się w środę wieczorem przedstawiciele świata mediów, sztuki, biznesu i polityki, m.in. premier Donald Tusk.

Budują McDonalda, a gdzie muzeum?

Na placu Defilad zaczęła się budowa restauracji McDonald's, z myślą o kibicach Euro 2012. Tę inwestycję internauci szybko skojarzyli z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które nie może się doczekać budowy swojej siedziby w tym samym miejscu.

Miała zdeformowaną twarz. "Myślę, że coś się zmieni"

Pierwszą w regionie operację twarzoczaszki z użyciem tzw. wyciągu naczaszkowego wykonali u 18-letniej dziewczyny lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Wrodzona wada nastolatki zdeformowała jej twarz i znacznie utrudniała mowę, jedzenie i oddychanie.

Akta z archiwum FSB. Przełom w sprawie obławy augustowskiej

Stowarzyszenie Memoriał przekazało IPN kopie sowieckich meldunków z lipca 1945 r. dot. obławy augustowskiej, które pochodzą z archiwum FSB - poinformował prezes IPN Łukasz Kamiński. To dowód, że mord na Polakach był zbrodnią przeciw ludzkości - uznał.

"Wylewali na mnie kubły pomyj ... Ale się nie mszczę"

- Uważam, że po tym, jak półtora roku politycy PiS wylewali na mnie kubły pomyj mam prawo przedstawić swoją wersję - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 europoseł Michał Kamiński, komentując książkę "Koniec PiS-u", w której ostro wypowiada się o swojej dawnej partii, kolegach i prezesie Jarosławie Kaczyńskim.

Główna ulica stolicy zamknięta na kilka miesięcy

Budowa metra wkracza w kolejny, uciążliwy dla mieszkańców etap. 30 kwietnia ulica Marszałkowska zostanie zamknięta od Moniuszki do Rysiej. Spore utrudnienia czekają kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Adwokat domniemanego więźnia CIA chwali Polskę

Pełnomocnik domniemanego więźnia CIA Abu Zubaidy, amerykański prawnik prof. Joseph Margulies, chwali Polskę za to, że jako pierwsze państwo na świecie postawiła zarzuty swemu wysokiemu urzędnikowi w sprawie domniemanych więzień CIA.

Zatrzymał 10 pociągów. "Zareagował prawidłowo"

"Przybyła na miejsce komisja kolejowa potwierdziła niewątpliwy fakt wystąpienia nieprawidłowości wskazań semaforów, a tym samym uznała zasadność decyzji maszynisty" - napisała spółka PKP Cargo w specjalnym oświadczeniu w związku zamieszaniem, jakie wywołała decyzja maszynisty pociągu towarowego. Mężczyzna rano wstrzymał skład, bo miał wątpliwości co do wskazań semafora na trasie między Piotrkowem Trybunalskim a Babami (Łódzkie). Zanim kłopot rozwiązano powstał kolejowy korek na co najmniej 10 pociągów.

"Rząd poległ na tej poprawce"

- Rząd poległ na tej nierozsądnej poprawce - ocenił Ryszard Kalisz z SLD, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niezgodny z konstytucją tryb wprowadzenia przepisu ograniczającego prawo do informacji publicznej. Adam Szejnfeld z PO bronił polityków ze swojej partii, którzy w Senacie doprowadzili do przyjęcia prawa.

Sąd uchylił areszt Boguckiemu i "Słowikowi" w sprawie Papały

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił trwające od 9 lat areszty Ryszardowi Boguckiemu i Andrzejowi Z. "Słowikowi", oskarżonym w sprawie zabójstwa gen. Marka Papały w 1998 r. Nie oznacza to, że obaj wyjdą na wolność - odbywają bowiem wyroki w innych sprawach. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy.

Zabiorą IPN prokuratorów? "To utrudni rozliczanie zbrodni"

- Próba stworzenia innego modelu ścigania zbrodni przeszłości oznacza, że nie chcemy ich ścigać - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, podczas debaty nad losem pionu śledczego IPN. Propozycje radykalnych zmian w funkcjonowaniu prokuratorów IPN wysuwa prokurator generalny Andrzej Seremet. Najbardziej radykalne rozwiązanie zakładałoby przejęcie śledztw IPN przez prokuratury powszechne. Można by też ograniczyć struktury i obsadę kadrową pionu - mówi Seremet.

"Niezłomnemu rycerzowi RP". Kaczyński odebrał medal

Jarosław Kaczyński został w środę uhonorowany medalem "Zło dobrem zwyciężaj", przyznawanym przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. - Za szerzenie pamięci o męczennikach, bohaterach i mężach stanu - niezłomnemu rycerzowi Rzeczypospolitej - powiedział Ryszard Walczak z kapituły przyznającej nagrodę. - To niezwykła niespodzianka, ale też zobowiązania - podkreślił Jarosław Kaczyński odbierając nagrodę.

Resort uspokaja: leki będą. Na razie import lub zamienniki

Problem z dostępnością leków onkologicznych będzie rozwiązany w ciągu najbliższych dni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Na razie resort zaleca lekarzom albo stosowanie zamienników brakujących leków, albo sprowadzanie ich z zagranicy. Jednocześnie prosi dyrektorów szpitali o powiadamianie o każdej sytuacji, gdy istnieje groźba braku leków. - Paradoksem jest, że takie informacje pojawiają się w mediach, natomiast nie dochodzą do nas - stwierdził w TVN24 wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Łapówki za światła? CBA zatrzymuje m.in. urzędników

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali osiem osób - urzędników i przedsiębiorców - w związku z podejrzeniem korupcji. Dzisiaj od rana agenci CBA zabezpieczają dokumenty w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie oraz w Biurze Drogownictwa i Komunikacji w stołecznym Urzędzie.

Obrabował bank. Trwa obława

Trwa obława na sprawcę napadu na bank, do którego doszło w środę po południu w centrum Bytomia. Mężczyzna wtargnął do placówki, sterroryzował pracownice przedmiotem przypominającym broń, zrabował pieniądze i uciekł. Trwają poszukiwania, policja sporządziła rysopis sprawcy. Informację o napadzie dostaliśmy na Kontakt 24.

Prokurator: 5 lat więzienia i grzywna dla Sawickiej

5 lat więzienia i 54 tys. zł grzywny za korupcję dla Beaty Sawickiej i 3,5 roku więzienia oraz 36 tys. zł grzywny dla burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego - takich kar zażądał w środę prokurator. Sawicka oskarżona jest o korupcję ws. kupna działki na Helu i nakłanianie Wądołowskiego do płatnej protekcji. B. posłanka PO nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. - Nie udzielam dzisiaj wywiadów - powiedziała.

Klauzula sumienia dla aptekarzy? Gowin-poseł za, Gowin-minister..

- Gdybym był szeregowym posłem na pewno bym się pod tym projektem podpisał - w ten sposób minister sprawiedliwości Jarosław Gowin komentuje projekt ustawy, która pozwalałaby nie sprzedawać aptekarzom leków niezgodnych z ich sumieniem. Szef resortu, który był gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 podtrzymał też swoje stanowisko ws. konwencji RE nt. kobiet. Jego zdaniem bowiem zobowiązuje ona do "zwalczania wartości macierzyństwa i małżeństwa".

"Ty kretynie". Przemoc słowna też boli

"Ty kretynie", "Złośliwy gnoju", "ofermo" - takie słowa, choć nie zostawiają siniaków, bolą równie mocno, jak przemoc fizyczna. Właśnie ruszyła kampania "Słowa ranią na całe życie", organizowana przez Fundację Dzieci Niczyje. Ma ona uświadomić rodzicom, że przemoc słowna może mieć bardzo poważne skutki.