Jacek Kurski prezesem TVP. Jest też nowa prezes Polskiego Radia

Jacek Kurski został powołany przez ministra skarbu państwa na prezesa TVP, zaś Barbara Stanisławczyk na prezesa Polskiego Radia. W poniedziałek minister ma zaprezentować nowe rady nadzorcze tych mediów. Zmiany kadrowe w mediach publicznych są efektem podpisanej wczoraj przez prezydenta ustawy medialnej.

Wiceszef MSZ: Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny

- Dla Polski pluralizm mediów i poszanowanie rządów prawa jest nie mniej ważnym elementem polityki, jak dla Unii Europejskiej, dlatego tutaj było stosunkowo łatwo wyjaśnić swoje stanowiska - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański po spotkaniu z szefową przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Szymański podkreślił, że Polsce zależy, aby KE traktowała nasz kraj jak każdy inny.

Członek PZPR, wierny przyjaciel Kaczyńskiego. Teraz dostał Orlen

Przed Wojciechem Jasińskim poważne wyzwanie. Ma zarządzać PKN Orlen, najbogatszą spółką skarbu państwa. Choć doświadczenie biznesowe ma raczej skromne, jego niewątpliwą zaletą wydaje się być wieloletnia przyjaźń z Jarosławem Kaczyńskim, która trwa, mimo że Jasiński należał do PZPR. Materiał programu "Czarno na Białym".

Minister edukacji: w 2017 roku zniknie egzamin szóstoklasisty

Egzamin szóstoklasisty zostanie zlikwidowany w 2017 roku - zapowiedziała w "Jeden na jeden" minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia. Jednocześnie zapewniła, że resort na razie nie pracuje nad programem wygaszania gimnazjów.

Chrapanie może oznaczać problem z prawem jazdy. Polska zaostrza przepisy

Od nowego roku obowiązują przepisy, które mogą oznaczać komplikacje dla osób, które mają poważny problem z chrapaniem i snem. Konkretnie chodzi o przypadłość nazywaną obturacyjnym bezdechem sennym, która ma siedmiokrotnie zwiększać ryzyko wypadku. Osoby, które się nie leczą, będą mogły stracić prawo jazdy. Materiał programu "Polska i Świat".

Będą "wyrwane z rąk polityków" czy "partyjne"? Spór o przyszłość mediów publicznych

Media publiczne przestaną być tubą tylko i wyłącznie PO - przekonywał w "Tak jest" Jacek Sasin (PiS). W odpowiedzi Adam Szłapka z Nowoczesnej przestrzegał, że wymiana kadry nie uzdrowi sytuacji. Posłowie dyskutowali o podpisanej przez prezydenta i opublikowanej już ustawie, która wchodzi w życie w piątek. Tego dnia wygasną kadencję obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Był telefon, który wstrzymał druk wyroku TK. Prokuratura umorzyła śledztwo

To Jolanta Rusiniak, sekretarz Rady Ministrów, zadzwoniła do wiceszefa Rządowego Centrum Legislacji, by nie drukował wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia - ustaliła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Rusiniak powoływała się na premier Beatę Szydło. W czwartek prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" wyroku.

Opozycja bardzo krytyczna. Pierwsze głosy po podpisie Dudy

- Prezes Kaczyński chce mieć swoją telewizję i w tej chwili dostał prezent od pana prezydenta - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Odniosła się w ten sposób do decyzji Dudy o podpisaniu m.in. ustawy medialnej. Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer dodała, że w jej ocenie media publiczne staną się tubą rządu.