"Łatwo nie było". Misiewicz skończył studia

Bartłomiej Misiewicz, jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza, ukończył studia licencjackie. Brak wykształcenia wyższego był przedmiotem krytyki, kiedy Misiewicz pracował w resorcie obrony i w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Od października rozpoczynam między innymi studia magisterskie" - ogłosił były rzecznik MON.

Spalili kukłę Petru, prokuratura odmawia wszczęcia dochodzenia

Nie było znamion czynu zabronionego - oceniła Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe. Z tego powodu odmówiła wszczęcia dochodzenia w związku z happeningiem Młodzieży Wszechpolskiej, podczas którego spalono kukłę z podobizną Ryszarda Petru. Postanowienie nie jest prawomocne. Petru, odnosząc się do decyzji, podkreślił, że dowiedział się o niej z mediów.

Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości. Ostatni polski przystanek to Szczecin

Dar Młodzieży we wtorek zacumował w porcie w Szczecinie. Żaglowiec, który jest w trakcie rejsu z okazji 100-lecia niepodległości Polski, weźmie tam udział w obchodach Światowych Dni Morza. W środę i czwartek jednostkę będzie można zwiedzać. W piątek ruszy w dalszą drogę - do Afryki, następnie przez Azję i Japonię do Stanów Zjednoczonych. Podczas niemal rocznej podróży zawinie do 22 portów na kilku kontynentach. W przyszłym roku - powrót do Gdyni.

Gowin: nie ma szczególnego entuzjazmu dla inicjatywy referendum

Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw, musimy się zastanowić, jakie będą koszty referendum w sprawie zmian w konstytucji. Zapewne niebagatelne - ocenił we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. - Na razie wielkiego zainteresowania tym referendum nie widać - przyznał.

Sporny pomnik Jana Pawła II przeniesiony na teren prywatny

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel, zwieńczony krzyżem nad arkadą, w której stoi papież, przeniesiono w poniedziałek na teren prywatny. Kontrowersje we Francji wywoływał krzyż, na którego umieszczanie w miejscach publicznych nie zezwala prawo z 1905 roku.

Nauczyciel z Kansas laureatem Nagrody imienia Sendlerowej

Amerykański nauczyciel Norman Conard został laureatem Nagrody imienia Ireny Sendlerowej za pracę na rzecz umocnienia relacji polsko-żydowskich - ogłoszono w poniedziałek podczas gali przyznania nagrody na warszawskim Zamku Królewskim.

Para prezydencka śpiewa o numerze alarmowym 112

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zaprosili w poniedziałek przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do Ogrodów Pałacu Prezydenckiego na piknik pod nazwą "Bezpieczne wakacje z parą prezydencką". Dzieci wraz z zespołem Śpiewające Brzdące, zaśpiewały dla prezydenta i jego małżonki piosenkę o numerze alarmowym 112. Wsparła ich para prezydencka. Materiał programu "Szkło kontaktowe".

Polak skazany za porwanie brytyjskiej modelki. Prawie 17 lat więzienia

Sąd w Mediolanie skazał w poniedziałek na 16 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności 30-letniego Polaka, Łukasza H. Został on uznany za winnego uprowadzenia w lipcu ubiegłego roku w tym mieście 20-letniej brytyjskiej modelki Chloe Ayling. Obrona twierdzi, że porwanie było uzgodnione między stronami i upozorowane. Już zapowiedziała apelację.

Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym: wynik głosowania nie jest pewny

Dopiero gdy zapadnie decyzja Senatu, będzie wiadomo, czy rozpoczyna się kampania referendalna, czy też nie - stwierdził w poniedziałek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Jeżeli wniosek prezydenta wpłynie, "to Senat będzie decydował" - to reakcja marszałka Stanisława Karczewskiego. We wtorek Andrzej Duda ma przedstawić do dalszych konsultacji swe propozycje pytań w referendum konstytucyjnym.

Osiem czaszek w grobie pastora i mroczna rodzinna tajemnica

Nauczyciel miał ubrać odświętnie swoje dzieci. Potem po kolei strzelić im w głowę. Na końcu zabić żonę i siebie. Ich ciała trafiły do grobowca pastora Fuchsa. To wspomnienia 81-letniej pani Urszuli z Gostkowic, dzięki której wiemy, skąd w grobowcu wzięło się aż osiem czaszek. Kobieta, będąc dzieckiem, widziała na własne oczy, jak cała rodzina została tam wrzucona.

Turysta spadł w przepaść, nie żyje. Drugi ma wybity bark

Młody mężczyzna zginął w poniedziałek podczas schodzenia z najwyższego szczytu w Polsce – Rysów (2499 m). Inny turysta po upadku doznał kontuzji – poinformował dyżurny ratownik TOPR Piotr Konopka. Na tym szlaku w ostatnim czasie doszło do serii wypadków, w tym śmiertelnych.