Protestowali i zbierali długopisy dla prezydenta

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie oraz przed sądami między innymi w Bydgoszczy, Toruniu, Kielcach, Wrocławiu protestowali w czwartek wieczorem przeciwnicy zmian w sądownictwie. Krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

Frasyniuk do policjantów: to wy pierwsi będziecie ofiarami tego państwa bezprawia

Dzisiejsza sprawa pokazała, jak w instrumentalny sposób są traktowani policjanci. Mamy do czynienia z kroczącą dewastacją państwa, a nawet kroczącym zamachem stanu. Ci policjanci stają się ofiarami państwa bezprawia. Będą tak samo traktowani jak ZOMO w czasach PRL-u - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL i aktywista społeczny.

Mucha: nowelizacja nie budziła wątpliwości natury konstytucyjnej

Jestem przekonany, że rozwiązania, które są zawarte w tej ustawie, są trafne i są elementem szerzej rozumianej reformy - powiedział w "Tak jest" Paweł Mucha, wiceszef kancelarii prezydenta. Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał nowelizację szeregu ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, zawierającą między innymi nowe przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym.

Co mówi minister Ziobro, a co jest w wyroku europejskiego Trybunału. Porównujemy

Zbigniew Ziobro obwieścił, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bliski stanowisku polskiego rządu. Chodzi o orzeczenie, w którym Trybunał potwierdził, że sąd ekstradycyjny w Irlandii ma prawo zbadać, czy w Polsce oskarżony może liczyć na rzetelny proces. Do tej pory uznawano, że kraje UE mogą mieć pełne zaufanie do Polski. Obecnie - zgodnie z wyrokiem - mają prawo powiedzieć: sprawdzam. My sprawdziliśmy, jak tezy ministra Ziobry mają się do treści wyroku Trybunału.

Spłonęło nielegalne składowisko odpadów. Właściciel z zarzutami

Janusz G., właściciel nielegalnego składowiska odpadów w Jakubowie, które we wtorek doszczętnie spłonęły, usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia w postaci pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji trujących. Według śledczych działał na szkodę wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach. Grozi mu do 10 lat więzienia

Jest data wyborów do europarlamentu. I są wątpliwości co do nowych przepisów

Nowela Kodeksu wyborczego zmieniająca ordynację do Parlamentu Europejskiego jest niezgodna z prawem europejskim, ponieważ wprowadza wysoki efektywny próg wyborczy - stwierdzili w czwartek senatorowie Platformy Obywatelskiej. W czasie ostatniego posiedzenia Senatu przed wakacjami poinformowano jednocześnie o dacie przeprowadzenia w Polsce przyszłorocznych wyborów do PE.

Zmarł honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

W wieku 93 lat zmarł honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ppłk. Stanisław Oleksiak. W czasie wojny był partyzantem 77. pułku piechoty AK, później wieloletnim więźniem politycznym w PRL. Jak poinformował wnuk ppłk. Oleksiaka, Mateusz A. Jakubowski, zmarł on w środę w nocy w otoczeniu najbliższych.

Nie pojedziemy więcej niż 150 km/h? Bruksela rozważa ograniczenia dla kierowców

Ponad 25 tysięcy ludzi ginie w ciągu roku na drogach Unii Europejskiej. Żeby temu zapobiec, brukselscy urzędnicy chcą wprowadzić przymus montowania w nowych samochodach ograniczników prędkości, które nie pozwolą przekroczyć 150 km/h. Eksperci wskazują jednak, że nie w samej prędkości leży problem, a żaden czujnik nie zastąpi zdrowego rozsądku. Materiał programu "Polska i Świat".