"Nie rozumiem tej chęci upokarzania prezydenta"

To, co szef MON Antoni Macierewicz robi z prezydentem Andrzejem Dudą, jest rzeczą niesłychaną - stwierdził w "Faktach po Faktach" były opozycjonista i były senator Andrzej Celiński. Politolog doktor Tomasz Płudowski stwierdził, że nie rozumie chęci upokarzania prezydenta przez obóz PiS.

Hektary drzew połamanych jak zapałki. Film z drona

W powiecie chojnickim na Pomorzu nawałnica połamała wiele hektarów lasu. Na zdjęciach z drona widać drzewa połamane jak zapałki. Film zarejestrowano w pobliżu miejsca, w którym zorganizowany był obóz harcerski w miejscowości Suszek. Dwie jego uczestniczki zginęły. W sumie w nocnych nawałnicach na Pomorzu zginęło pięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Droga przez Suszek. Epicentrum nieszczęścia

Nawałnica, która przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę, spowodowała największe zniszczenia w powiecie chojnickim. Na terenie tego powiatu zginęły cztery osoby, w tym dwoje nastolatków, a ponad 20 zostało rannych. Zarządzono ewakuację dwóch obozów namiotowych. Na nagraniach z miejscowości Suszek widać ogrom zniszczeń.

Krajowy konsultant do spraw ginekologii odwołany. "Mentalność aborcyjna"

Piętnaście lat na stanowisku i współpraca z jedenastoma ministrami zdrowia - to dorobek profesora Stanisława Radowickiego, byłego już konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Na początku sierpnia został zwolniony ze stanowiska przed upływem kadencji. Jego dymisji domagali się przeciwnicy prawa do aborcji. Resort zaprzecza, by to ich inicjatywa wpłynęła na decyzję. Konkretnych powodów odwołania Radowickiego jednak nie podaje (Materiał magazynu "Polska i świat") .

Ofiary śmiertelne, powalone drzewa, zniszczenia. Nawałnice nad Polską 

Trzy osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę w efekcie nawałnic, które przechodziły nad regionem – poinformowała pomorska straż pożarna. Drzewo przewróciło się na dom, zabijając kobietę. Dwie inne osoby, które biwakowały w namiotach, zabiły wiatrołomy. Ze skutkami nawałnic walczy również Wielkopolska. Poważne zniszczenia pogoda wyrządziła między innymi w Gnieźnie, gdzie wichura uszkodziła dach tamtejszej katedry.

Zgłoszenie o przewróconej łodzi na jeziorze. "Fałszywy alarm"

W piątek wieczorem służby otrzymały zgłoszenie o przewróconej łodzi na jeziorze Niedzięgiel w rejonie Skorzęcina (województwo wielkopolskie). Miało się na niej znajdować sześć osób. Do akcji poszukiwawczej, utrudnionej przez warunki pogodowe, ruszyli strażacy. Jak poinformował Bartosz Klich ze straży pożarnej w Gnieźnie po okołu pięciu godzinach działania zostały zakończone, a zgłoszenie uznano za fałszywy alarm.

Dorn: Kaczyński już nie mówił "polegli"

Twierdzenie Jarosława Kaczyńskiego "zginęli na służbie", nie "polegli", jest czymś nowym - powiedział w "Faktach po Faktach" były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, odnosząc się do przemówienia prezesa PiS podczas miesięcznicy smoleńskiej. - To jest element zupełnie nowy. Ja bym to łączył z tym zadziwiającym komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej, który ukazał się dzień przed miesięcznicą - dodał.

"Nasilenie antysemickich postaw w Polsce". Apel do Jarosława Kaczyńskiego

Przedstawiciele społeczności żydowskich w Polsce wystosowali list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oceniają, że w ostatnich miesiącach doszło do "nasilenia antysemickich postaw w Polsce, brutalizacji języka i zachowań". Apelują o "mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu" i o wsparcie w tej sprawie ze strony Kaczyńskiego.

Zwolnień miało nie być. Związkowcy policzyli, że 10 tysięcy nauczycieli straci pracę

33 tysiące nauczycieli zostało dotkniętych skutkami reformy oświaty - twierdzi szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Skutki reformy to - ograniczenie etatu, konieczność pracy w więcej niż jednej szkole, albo najbardziej dotkliwy skutek - całkowita utrata pracy przez 10 tys. nauczycieli. Tymczasem według Ministerstwa Edukacji reforma polegająca na likwidacji gimnazjów nie miała skutkować zwolnieniami.

Komendant Główny Policji dopytywany o snajperów zabezpieczających miesięcznicę

- W planie operacji nie było snajperów policyjnych, także nie było ich w trakcie zabezpieczenia - powiedział Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, pytany przez dziennikarzy o działania podległej mu formacji w trakcie 88. miesięcznicy smoleńskiej. Ci chcieli dowiedzieć się, do jakiej służby należeli strzelcy wyborowi, którzy byli widziani podczas uroczystości. Dopytywany Szymczyk przyznał, że byli to funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. - Przypomnę, że w zgromadzeniu brały udział osoby podlegające ochronie Biura Ochrony Rządu. BOR sporządza swój plan zabezpieczenia tych osób - zaznaczył.

Kuria prosi księży o nieużywanie emotikonów :(

O nieużywanie emotikonów w ogłoszeniach parafialnych publikowanych w internecie zaapelowała do proboszczów archidiecezji poznańska kuria. Dodawanie "buziek" do oficjalnych, parafialnych komunikatów może być odbierane jako zachowanie infantylne - uważa kuria.

MON ujawnia, ile kosztowały podróże Misiewicza

Bartłomiejowi Misiewiczowi "przysługiwał pojazd służbowy do wyłącznej i pełnej dyspozycji i bez ograniczenia limitu kilometrów" - poinformował wiceminister MON Bartosz Kownacki. Na paliwo do pojazdu byłego rzecznika i szefa gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza wydano prawie 60 tysięcy złotych.