Widziała selekcje i egzekucje, śmierć tysięcy osób. Przeżyła, spisała wspomnienia i je ukryła

Wanda Bizewska była w obozie Stutthof niecały rok, ale widziała bardzo dużo. Pracowała w bloku śmierci. Była świadkiem selekcji do komór gazowych, rozstrzeliwania, uśmiercania dosercowymi zastrzykami z fenolu. Starała się pomóc wyczerpanym kobietom, ulżyć im w cierpieniu. Po trzydziestu latach spisała przerażające wspomnienia i schowała do szafy. Teraz te zapiski odkryła jej rodzina.

Tusk: każdy ma w życiu swoje Westerplatte

Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć - napisał w sobotę na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej nawiązał w ten sposób do słów Jana Pawła II.

Schetyna odpowiada na apel premiera w sprawie 11 listopada

Najpierw oczekujemy decyzji, które nie pozwolą na kontynuowanie ekscesów nacjonalistycznych - powiedział Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO odniósł się w ten sposób do apelu premiera o wspólne świętowanie stulecia niepodległości podczas marszu 11 listopada.

Rzeczniczka PiS: coraz lepiej ze stanem zdrowia Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński będzie twarzą kampanii samorządowej Prawa i Sprawiedliwości jako lider partii i Zjednoczonej Prawicy. Będzie uczestniczył w niedzielnej konwencji i całej kampanii wyborczej na tyle, na ile mu czas i obowiązki pozwolą - zapewniła w sobotę rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Nigdy więcej wojny. Nigdy więcej rozdarcia Rzeczypospolitej"

1 i 17 września to czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. To daty, które przypominają, że Polska została rozdarta na 6 lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki - mówił w sobotę w Tczewie prezydent Andrzej Duda.

"Tutaj bronili naszej niepodległości polscy żołnierze". 79. rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Z Westerplatte zwracam się do wszystkich rodaków: tych, którzy nam sprzyjają, do naszych przeciwników i do opozycji, by takie miejsca, jak to, były miejscami zgody - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też: pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości 11 listopada. W obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej wzięli udział również marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szefowie MON i MSWiA.

"Na pewno był taki sędzia, który wspomagał i dawał te raporty, o których mówi pan prezydent"

- Nie mówię, że wszyscy sędziowie będą polityczni. Są różni ludzie - dobrzy, gorsi. Uważam, że większość z tych sędziów, to będą sędziowie niezależni - powiedział w programie "Tak jest" senator Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Stanisławek. Polityk komentował zmiany, jakie rząd PiS wprowadza w sądownictwie. Gościem programu była też europosłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera.

Labuda: wypowiadając słowo "solidarność", Duda cały czas nas dzielił

W Solidarności mogliśmy wypowiedzieć różne marzenia, różne interesy, także polityczne - powiedziała Barbara Labuda, działaczka opozycyjna z czasów PRL. - Nie było w niej rozróżniania. Tam wtedy byliśmy razem - dodał Zbigniew Janas. Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się do przemówienia Andrzeja Dudy z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Według Labudy, wypowiadając słowo "solidarność", prezydent podczas swojego wystąpienia cały czas dzielił.

Prezydent: Płacimy cenę za bezkrwawą rewolucję 1989 roku. Polskę drążą choroby

- Jakże nie nazwać chorobą tego, że w Sądzie Najwyższym wciąż orzekają sędziowie, którzy skazywali ludzi niepodległościowego podziemia w czasie stanu wojennego - mówił podczas piątkowych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku prezydent Andrzej Duda. Według niego w Sądzie Najwyższym są ludzie, którzy uczestniczyli w "komunistycznym aparacie represji".

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na zdjęciach widniał napis "Nie wygumkujecie". Tuż przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy na teren stoczni, portrety zostały zdjęte przez związkowców.

Pięciu prokuratorów pojedzie do Smoleńska. Zbadają wrak tupolewa

Pięciu prokuratorów oraz technicy kryminalistyczni wezmą udział w wyjeździe do Smoleńska. Czynności związane z oględzinami wraku Tu-154M w Smoleńsku zaplanowano w przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prokurator Ewa Bialik.

IPN rozdaje zeszyty. Na okładkach Piłsudski, Dmowski, Haller, Paderewski

Tegoroczni pierwszoklasiści otrzymają wyjątkowy podarunek od Instytutu Pamięci Narodowej - będą to zeszyty z wizerunkami między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy generała Józefa Hallera. Uczniowie dostaną też okolicznościowe ołówki i długopisy. Przybory szkolne mają nawiązywać do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak wygląda akcja "Mój pierwszy zeszyt".

Zarzuty za "nadużycie zaufania". Kolejne zatrzymania w sprawie GetBacku

Agenci CBA zatrzymali w piątek rano dwóch członków zarządu towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które oferowały obligacje GetBack. Prokuratorzy postawili im zarzuty "nadużycia zaufania" w obrocie gospodarczym. Grozi za to kara do dziesięciu lat więzienia. Prokuratura postawi nowe zarzuty byłemu prezesowi spółki Konradowi K. i byłemu dyrektorowi zarządzającemu spółki.

Kara finansowa po zmianie regulaminu Sejmu. Nie pierwsza dla posła opozycji

W tej kadencji Sejmu posłowie opozycji byli karani już kilkanaście razy. W czwartek poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz dowiedział się, że obcięta mu zostanie miesięczna dieta parlamentarna. To kolejny przypadek kary wydanej na podstawie już nowego regulaminu Sejmu - nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Najczęściej karanym posłem w tej kadencji jest Sławomir Nitras z PO, tymczasem łamanie regulaminu przez przedstawicieli PiS kończy się najwyżej upomnieniami.

Polscy marynarze wytoczyli najcięższe działa. Ostre strzelanie rakietami SM-1

Po raz pierwszy od przejęcia okrętu od US Navy w 2000 roku, załoga fregaty ORP Gen. Kazimierz Pułaski wystrzeliła z okrętu rakiety średniego zasięgu Standard SM-1. To najlepsze pociski przeciwlotnicze w całym polskim wojsku. Marynarze strzelali do imitatorów celów powietrznych na brytyjskim poligonie Deep Sea Range w pobliżu Hebrydów Zewnętrznych.

Złapał norkę za ogon i uderzył nią o ścianę

Sąd w Ostrowie Wielkopolskim skazał dwóch mężczyzn za znęcanie się nad zwierzętami. Mieli je uderzać i drażnić. Obaj przyznali się do winy. Sąd dał im szansę i wymierzył karę w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

"...bo w więzieniu będzie mu lepiej". Reportaż "Superwizjera" w sobotę o 20. w TVN24

Piotr Mikołajczyk odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za podwójne brutalne zabójstwo. Niepełnosprawny intelektualnie mężczyzna przyznał się do winy i na tej podstawie zapadł wyrok, chociaż w czasie procesu nikt nie obciążył Mikołajczyka, a na miejscu zbrodni nie znaleziono żadnych jego śladów. Czy mężczyzna padł ofiarą tragicznej sądowej pomyłki? Dziennikarz "Superwizjera" dotarł do ludzi, którzy pracowali przy tej sprawie. Niektóre okoliczności tego śledztwa są bulwersujące. Reportaż "...bo w więzieniu będzie mu lepiej" Łukasza Frątczaka w sobotę w "Superwizjerze", o godz. 20.00 w TVN24.

"O 6.40 na przystanku usiłował zgwałcić 51-letnią kobietę"

Muskularny, w krótkich spodenkach. Krótkie, ciemne włosy, ciemne oczy. Wiek około 30 lat. 51-latka tak opisała mężczyznę, który w sobotę rano w Będzinie miał usiłować wykorzystać ją seksualnie. Policja publikuje portret pamięciowy napastnika i apeluje o kontakt do świadków.