Pełnomocnik Kwaśniaka: czekamy z utęsknieniem na rozpoczęcie procesu

Ten nakaz zabezpiecza dostępność oskarżonego dla polskiego sądu - tak w rozmowie z TVN24 Jerzy Naumann, pełnomocnik Wojciecha Kwaśniaka, tłumaczył znaczenie wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec jednego z oskarżonych o pobicie byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego. Mecenas przyznał, że "wiele sąd czyni, aby doprowadzić do rozpoczęcia procesu".

"On za seks płacił. I to dobrze płacił". Nowy świadek w sprawie księdza Jankowskiego

Po dziesiątkach lat przerywają milczenie. Zgłaszają się kolejne osoby, które twierdzą, że w dzieciństwie zostały skrzywdzone przez prałata Henryka Jankowskiego. Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli też do świadka, który - anonimowo - po raz pierwszy zdecydował się opowiedzieć, że w latach 90. ksiądz miał być stałym bywalcem jednego z gdańskich pubów. - Bardzo często widziałem go w towarzystwie małoletnich chłopaków - wyznaje mężczyzna. Ostrzegamy, niektóre fragmenty przytoczonych w materiale relacji są drastyczne.

"Zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa"

Jeśli ktoś wie i może zaświadczyć, to jego zadaniem w sumieniu jest zgłoszenie się do delegata biskupa - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, zapytany w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl o zarzuty stawiane księdzu Henrykowi Jankowskiemu. - Stanowisko Kościoła jest jasne: (pedofilia - red.) to jest grzech i przestępstwo - podkreślił we wcześniejszej, telewizyjnej części programu.

"Legenda, którą budował i którą niektórzy mu budowali, rozpadła się w proch"

Styl bycia księdza Henryka Jankowskiego zawsze budził kontrowersje, a dziś padają poważne oskarżenia o pedofilię. Kolejne rysy pojawiają się na wizerunku duchownego, który był kapelanem Solidarności, którego gdańska parafia stała się bastionem antykomunistycznej opozycji i który sam stał się tej opozycji legendą. Materiał "Czarno na białym" TVN24.

"Miejscem religii w naszej kulturze jest szkoła"

Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około 40 lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

"Zagrożenia niezależności sądownictwa w Polsce są niestety dostrzegane przez inne kraje"

Sędziowie zdobywają punkt w starciu z polskim rządem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Otrzymali poparcie kilku unijnych państw i instytucji. To ważny, choć nie przesądzający gest. - Świadczy to o tym, że zagrożenia niezależności sądownictwa w Polsce są niestety dostrzegane przez inne kraje europejskie - powiedział Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis". Materiał programu "Polska i świat".

"To jest absolutnie niemoralne w stosunku do współobywateli"

Pan profesor Glapiński musi wiedzieć, że te pieniądze są Polaków. To nie są jego pieniądze, te pieniądze nie biorą się z nieba - mówił w "Kropce nad i" Marek Jakubiak (poseł niezrzeszony), komentując doniesienia o zarobkach dyrektor ds. komunikacji Narodowego Banku Polskiego. Poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk ocenił, że sprawa "jest więcej niż bulwersująca".

"PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego.

Holandia odmawia Polsce wydania 11 podejrzanych. Pyta o stan sądów

Holandia wstrzymała wydanie Polsce 11 podejrzanych w związku z obawami o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej (IRK) w Amsterdamie. Holendrzy chcą, by polskie władze dostarczyły wyjaśnień "w sprawie niezależności sądów, które będą się zajmować sprawami kryminalnymi przeciwko podejrzanym".

Firma miała wylać ścieki i zabić 20 ton ryb. Sprawa wraca do prokuratury

W 2015 roku do Warty w Poznaniu wylano trujące substancje. Według szacunków śledczych, na około 70 kilometrach rzeki zatruło się około 20 ton ryb. Choć w trakcie śledztwa ustalono firmę, która ponosi za to odpowiedzialność, winnych nie ukarano. W poniedziałek sąd zadecydował o zwrocie do prokuratury okręgowej aktu oskarżenia.

Areszt po tragedii w escape roomie

Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S. Mężczyzna miał przygotowywać wyposażenie escape roomu, w którym w piątek wybuchł pożar. Według śledczych nie zadbał o drogi ewakuacyjne, które umożliwiłyby ucieczkę z pomieszczenia. Zginęło pięć 15-latek, a 25-letni pracownik z ciężkimi poparzeniami trafił do szpitala.