Prezydent: od strony czysto prawnej to, co zrobił Sąd Najwyższy, jest nie do obrony

Ustawa o Sądzie Najwyższym "jest obowiązującym prawem i nikt jej nie skierował do Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczył prezydent Andrzej Duda, pytany w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", czy po decyzji SN ustawa będzie nadal wykonywana. Jak dodał, towarzyszy jej "domniemanie zgodności z konstytucją". "Od strony czysto prawnej to, co zrobił Sąd Najwyższy, jest nie do obrony" - podkreślił prezydent.

Jedno drzewo jak pięć klimatyzatorów. Sposób na walkę z upałami

Upały w Polsce nie ustają. Na termometrach niemal codziennie ponad 30 kresek. Najgorsza sytuacja jest w centrach miast, gdzie rozgrzany beton i ściany wieżowców nawet w nocy nie pozwalają na ochłodzenie. Jak walczyć z upałem w obliczu globalnego ocieplenia? Pomóc mogą w tym drzewa, które obniżają temperaturę powietrza. Materiał programu "Polska i Świat".

"Mama plus", czyli nowy pomysł rządu. "Kierunek, aby dostrzec wartość pracy kobiet"

Matki, które całe życie poświęcają na wychowywanie dzieci, są dla systemu emerytalnego w zasadzie niewidoczne. Resort pracy, rodziny i polityki społecznej, aby wesprzeć kobiety wychowujące dzieci, wprowadzi nowe świadczenie, roboczo zwane "Mama plus". - Ktoś, kto urodził i wychował czworo lub więcej dzieci, nie może być w takiej sytuacji, że zostaje na stare lata bez nawet jednej złotówki - argumentuje wiceminister Bartosz Marczuk. Materiał programu "Polska i Świat".

Profesorowie prawa z całego świata piszą w obronie Małgorzaty Gersdorf

20 prawników z całego świata podpisało się pod listem w obronie profesor Małgorzaty Gersdorf. Piszą w nim, że jest ona "jedyną osobą uprawnioną do bycia Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego aż do 30 kwietnia 2020 roku, kiedy kończy się jej określona konstytucją kadencja". Zmiany w Sądzie Najwyższym określają "działaniem naruszającym europejskie standardy dotyczące niezależności sądownictwa".

Węgiel z Donbasu w Polsce. Minister energii: służby się tym interesują

Nie ma żadnego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - zapewniał w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski, pytany o sprawę węgla z Donbasu, który trafia do Polski. - Poszczególne państwa muszą przestrzegać natomiast nałożonych sankcji i pilnować, żeby one były realnie przestrzegane - wskazał, dodając, że "jest to obowiązek naszych służb".

Kielecki dzik z napisem "konstytucja". Interweniowała policja

Przewodnicząca Stowarzyszenia "STOP Stereotypom" Małgorzata Marenin w towarzystwie kilku innych osób "ubrała" rzeźbę dzika Kiełka stojącą w centrum Kielc w materiał z napisem "konstytucja". - Policjanci wylegitymowali uczestników całego zajścia, a organizatorce wystawiono wezwanie do stawiennictwa na komisariacie policji - wyjaśnia Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Milion złotych kary za pożar składowiska w Zgierzu

Tak wysokiej kary Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi nie nałożył jeszcze nigdy. Milion złotych będzie musiał zapłacić właściciel firmy, do którego należało nielegalne składowisko odpadów w Zgierzu. Skala pożaru była ogromna, co spowodowało poważne skutki dla środowiska.

"Nigdy nie widziałem kogoś, kto miałby taką siłę życia". Bliscy pożegnali Korę

Olga Sipowicz spoczęła w środę na stołecznych Wojskowych Powązkach. Pożegnała ją rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury i tłumy fanów. - Kora była osobą z krwi i kości. Była aktywna do samego końca, kochała życie i nie bała się śmierci - mówił Kamil Sipowicz, jej mąż. - Była diamentem najczystszej wody - podkreślił z kolei dziennikarz muzyczny Wojciech Mann.

"Mów do nas zawsze. Po prostu bądź"

Wolność dla Kory była kluczem do prawdy. Wolność i prawda były dla niej fundamentem naszego człowieczeństwa - powiedział były premier Jerzy Buzek w czasie uroczystości pogrzebowych Olgi Sipowicz. Pogrzeb Kory odbył się w środę na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Kule ze strzelnicy trafiają w ściany domów. "Nasze życie jest zagrożone"

Mieszkańcy Jawornicy i Lublińca (woj. śląskie) drżą o swoje bezpieczeństwo. Kilka miesięcy temu jedna z kul wystrzelonych z pobliskiej strzelnicy przebiła drzwi garażowe, inna zrobiła dziurę w wiacie w ogrodzie. Sprawą zajęła się prokuratura, ale umorzyła śledztwo ze względu na brak bezpośredniego zagrożenia życia. Na jakiś czas sytuacja się uspokoiła, ale pod koniec lipca kule znów latały po okolicy.

"Cieszmy się, że z nami była i z nami jest. Boginie nie umierają"

Kora była radykalnie niezależna. Nie znosiła przeciętności, monotonii i rutyny - powiedziała filozofka i publicystka prof. Magdalena Środa podczas uroczystości pogrzebowych Kory. Liderka zespołu Maanam zmarła 28 lipca. Miała 67 lat. Na warszawskich Powązkach Wojskowych odbyły się uroczystości pogrzebowe.