"Prezydent ma wątpliwości". Szczerski: decyzja w sprawie ordynacji do czwartku

Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ordynacji do Parlamentu Europejskiego zapadnie "najpóźniej w okolicach południowych w czwartek". - W poniedziałek jest spotkanie z partiami, które do pana prezydenta zastosowały apel w sprawie tej ordynacji - wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej.

Cysterna zjechała prosto na nich. "Z pięcioosobowej rodziny żyje tylko Martyna"

- To koszmar, z którego nie umiem się obudzić - płacze sąsiadka Adama i Karoliny - pary 32-latków, którzy zginęli w środę na drodze w Łęce (woj. małopolskie). Nie żyje też ich sześcioletni syn Daniel i nienarodzone dziecko, które nosiła Karolina. Zderzenie z cysterną wiozącą mleko przeżyła tylko dziesięcioletnia Martyna. - Nie wiem, czemu zjechałem na ich stronę. To nie moja wina - tłumaczył w rozmowie z prokuratorami kierowca podejrzany o spowodowanie wypadku.

"To jest ucieczka przed potencjalną stratą PiS"

PiS bardzo wiele by nie zyskał, a mógłby stracić - stwierdził w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 socjolog profesor Andrzej Rychard, pytany o ewentualne wejście w życie zmian w ordynacji wyborczej do europarlamentu i zapowiedź prezydenta o ich zawetowaniu. Do tej kwestii odniósł się również Jarosław Kuisz, historyk prawa i redaktor naczelny "Kultury Liberalnej". Jak podkreślił, "Prawo i Sprawiedliwość szarżuje we wszystkich kierunkach".

Ludzkie czaszki w wykopie przy przystanku

W Kamieńcu Wrocławskim robotnicy pracujący przy złączu energetycznym, znaleźli w wykopie ludzkie szczątki - trzy czaszki i kilka innych części szkieletu. Na miejsce przyjechał prokurator, który ocenił, że pochodzą one z czasów II wojny światowej.

Episkopat: prawo wyborcze powinno służyć społeczeństwu, nie największym partiom

Prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. Dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami - podkreślił w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Skomentował tak przyjęte przez Sejm i Senat zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Nastolatek za kierownicą. Pędził, uderzył w drzewo, zginął

Policja podejrzewa, że kierowca uderzył w drzewo z dużą prędkością. Wskazuje na to stan auta po wypadku, do jakiego doszło w miejscowości Kołtki w województwie zachodniopomorskim. Samochód jest całkowicie zniszczony, jego części zostały rozrzucone wokół miejsca zderzenia. Za kierownicą siedział nastolatek. Zginął na miejscu.

Komisja Europejska pyta, czy zmieniać czas. Wszystkie argumenty za i przeciw

Komisja Europejska chce, aby obywatele wypowiedzieli się, czy są za zmianą przepisów dotyczących przestawiania zegarów na czas letni i zimowy. Udostępniła ankietę, w której pyta o ewentualną nowelę unijnej dyrektywy. O jej wypełnienie apeluje nawet szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja, warto poznać argumenty za i przeciw. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gdański Neptun w koszulce "Konstytucja"

Od kilku dni w całej Polsce trwa akcja Komitetu Obrony Demokracji polegająca na ubieraniu pomników w koszulki z napisem "Konstytucja". W czwartek wieczorem w taki sposób przebrany został Neptun na gdańskiej fontannie. Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko poinformowała, że pomnik na Starym Mieście został "ubrany" z inicjatywy miasta.

Pogrzeb Tomasza Stańki na Powązkach

Uroczystość pożegnania trębacza Tomasza Stańki rozpocznie się 10 sierpnia o godzinie 11, w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym. Artysta spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Kołodko: Polska pozostanie w Unii Europejskiej

- Nie dopuszczam w swoich scenariuszach wyjścia Polski z Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko. - Te problemy, które teraz są w naszym kraju, mówię o problemach z regulacjami w szeroko rozumianym sądownictwie, są rozwiązywalne - dodał.

Kluczowy agent CBA skazany za korupcję

Jeden z najważniejszych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego został skazany za przestępstwo korupcyjne - ustalił tvn24.pl. Choć ciążył na nim akt oskarżenia, to z emerytury do służby pozwolili mu wrócić koordynujący służby specjalne ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Powierzyli mu kontrolę nad wielomilionowym, tajnym budżetem służby antykorupcyjnej.​

Sędzia Laskowski: nie ośmieliłbym się nigdy ostrzegać prezydenta

- Moją intencją nie było pouczanie pana prezydenta - tłumaczył w czwartek wypowiedziane dzień wcześniej słowa rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia powiedział w środę, że stan prawny w Polsce zakłada, że prezydent mógłby w przyszłości odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu, gdyby nie poczekał na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sędziów Sądu Najwyższego. Zaznaczył jednak, że "nie ośmieliłby się nigdy ostrzegać prezydenta".