Zawalił się dach kościoła w Grudziądzu

W budynku należącym do parafii Kościoła Polskokatolickiego pod wezwaniem Imienia Jezus w Grudziądzu w sobotę zawalił się dach. W akcji ratowniczej brała udział specjalistyczna grupa strażaków z Poznania. Pod gruzami nikogo nie znaleziono.

Od demokracji do dyktatury. "Powstało wrażenie, że Piłsudski to drugi Mussolini"

Dla Polaków w 1918 roku nie było oczywiste, jaką demokrację chcieliby mieć we własnym kraju. Powstało choćby pytanie, czy do współdecydowania o państwie dopuścić mniejszości narodowe - mówi prof. Andrzej Friszke. W sobotę w debacie "Sto lat niepodległości" w TVN24 historycy zastanawiali się, jak to się stało, że II Rzeczpospolita przeszła drogę od postępowej demokracji do rządów autorytarnych.

"Biznes najlepszy z możliwych". "Superwizjer" o podziemiu tytoniowym

33 miliony złotych w gotówce w domu biznesmena spod Grójca - podejrzewa się, że mogły pochodzić z produkcji i sprzedaży papierosów bez akcyzy. Ta kwota daje wyobrażenie, jakie zyski można osiągać na oszukiwaniu Skarbu Państwa. Nielegalna produkcja papierosów w Polsce jest jedną z największych na świecie i jest na nią społeczne przyzwolenie. W "Superwizjerze" TVN reportaż Jakuba Stachowiaka o wartym miliardy złotych podziemiu tytoniowym.

Jezioro Jamno znika. "To będzie tragedia"

Przy Kanale Jamneńskim odbył się w sobotę protest przeciwko degradacji jeziora Jamno. Zdaniem uczestników, zbiornikowi grozi katastrofa ekologiczna – gwałtownie obniża się poziom wody i rośnie jej temperatura. Winne mają być wrota sztormowe otwarte 5 lat temu.

"Nie dzielmy się marszami". W "Babilonie" o Marszu Wolności

W sobotę w Warszawie odbył się Marsz Wolności organizowany przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji, o którym dyskutowali goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon". - Ten marsz jest po to, żeby powiedzieć, że jesteśmy Polską otwartą, uśmiechniętych, szczęśliwych ludzi - mówiła Marta Golbik z PO. Mirosława Stachowiak-Rożecka z PiS podkreśliła: - Nie dzielmy się marszami, akceptujmy to, dopóki jest legalne i wszystko jest w porządku. Ewa Lieder z Nowoczesnej stwierdziła z kolei, że Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15) nie ma racji, mówiąc, że Marsz Wolności i marsz narodowców z 11 listopada są równorzędne. W dalszej części programu posłanka Joanna Scheuring-Wielgus skomentowała swoje odejście z Nowoczesnej.

Akcja trwa. Poziom zalewiska w Zofiówce ciągle się obniża

Poziom zalewiska, za którym powinni być trzej górnicy poszukiwani po wstrząsie w kopalni Zofiówka, ciągle się obniża – poinformowała w sobotę po południu Jastrzębska Spółka Węglowa. Mimo to nadal niemożliwe jest przeszukanie znajdującego się za nim chodnika.

Anders o sporze wokół Pomnika Katyńskiego: wielkie zwycięstwo

- Porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City to wielkie zwycięstwo dla naszej dyplomacji i dla naszego kraju - mówiła w sobotę pełnomocniczka premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders podczas obchodów 74. rocznicy rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino.

"Dzisiaj politycy PiS patrzą na nas przerażeni"

- Będziemy walczyć o wolność, godność, demokrację, konstytucję, niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego, niezawisłość sądów i Polskę w Europie - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna podczas Marszu Wolności. - Walka, którą prowadzimy od ponad dwóch lat, ciągle trwa - dodał.

Rzepliński: proszę, żebyśmy stali na straży rządów prawa

Musimy odzyskać pełnię wolności, tak jak ona jest zapisana w naszej konstytucji - mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński przed rozpoczęciem Marszu Wolności zorganizowanego przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji.

"Jesteśmy rozbici, podzieleni. Nie chcemy takiej Polski". Pszoniak, Seweryn i Olbrychski na Marszu Wolności

Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn - razem 44 lata temu zagrali w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy - zabrali głos podczas Marszu Wolności w Warszawie. - Wielu ludzi w mojej ojczyźnie zaczęło się bać - podkreślił Seweryn. Pszoniak dodał, że dziś "jesteśmy rozbici i podzieleni". Natomiast w ocenie Olbrychskiego lider partii rządzącej "przejawia niebywały talent w niesieniu i krzewieniu zła".

Kardynał Nycz u protestujących w Sejmie. "Pan Bóg daje nam siłę i walczymy dalej"

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz spotkał się w sobotę rano w Sejmie z protestującymi tam osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami. - Powiedział, że w końcu zrozumiał, w czym tkwi problem i że będzie się z całego serca modlił o to, żeby ta pomoc nadeszła - relacjonowała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Protestujący zapowiadają wizytę kardynała Nycza

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odwiedzić ma w sobotę protestujących czwarty tydzień w Sejmie niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów - poinformował Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Trzaskowski: na podziałach skorzysta PiS

Rozpad Nowoczesnej przyjmuję ze smutkiem. Nie chciałem go, bo to jest czas, kiedy opozycja powinna się konsolidować. To nie jest czas podziałów - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Rafał Trzaskowski.

Ranni górnicy opuścili szpital

Dwaj górnicy poszkodowani w sobotnim wypadku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju opuścili w piątek szpital. Pod ziemią ratownicy kontynuują pompowanie rozlewiska, za którym powinni być trzej poszukiwani po wstrząsie pracownicy.

Petru: Nie mogę stać biernie. Wolę działać jako poseł niezależny

- Dla mnie to jest bardzo czysta sytuacja. Odchodzę z Nowoczesnej, nie zakładam teraz żadnego nowego ugrupowania politycznego. Taka możliwość pojawi się dopiero po wyborach samorządowych, do których będę pracował jako poseł niezależny, a jednocześnie przygotowywał projekt na po wyborach samorządowych - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Ryszard Petru.

20 lat konkordatu. "Był nieprzestrzegany, ale przez stronę państwową"

W Polsce przyjęliśmy konkordat, natomiast nie jest rozwiązana kwestia finansowania kościołów i związków wyznaniowych - mówił w "Tak jest" w TVN24 ksiądz Andrzej Kobyliński. - Jeśli gdzieś iskrzy, to najczęściej na poziomie dotyczącym finansów - dodał. Z kolei zdaniem Ryszarda Kalisz, przez 20 lat "konkordat był nieprzestrzegany w dużej części, ale przez stronę państwową, dającą więcej uprawnień kościołowi".

Adrian Glinka do minister Rafalskiej: Opłaciłem czynsz, kupiłem bochenek chleba. Nawet mi na buty nie starczyło

Spróbowałem życia. Opłaciłem tylko trzy razy czynsze, kupiłem sobie bochenek chleba i nawet mi na buty nie starczyło za te pieniądze. I co? Skruszony wróciłem do mamy, bo co ja mogłem zrobić - mówił w piątek Adrian Glinka, jeden z protestujących w Sejmie niepełnosprawnych. - Chociaż jest mi pani w stanie powiedzieć, czy pani prowadzi rozmowę w sprawie naszego kompromisu? - zwrócił się do minister Elżbiety Rafalskiej, która po południu przyszła porozmawiać z uczestnikami protestu.

Nowe priorytety i mnóstwo pytań. Śmigłowce dla wojska coraz dalej

Plany MON dotyczące dostarczenia żołnierzom nowych śmigłowców zmieniają się jak w kalejdoskopie. Według najnowszych informacji przedstawiciela ministerstwa, sekretarza stanu Wojciecha Skurkiewicza, pieniądze na ten cel ograniczono niemal o połowę, a priorytety się zmieniły. Ani słowem nie wspomniał o uznawanym dotychczas za najważniejszy zakupie maszyn dla Wojsk Specjalnych.