Czwarty dzień matur. Rozszerzona matematyka i filozofia

Maturzyści w czwartek rano rozpoczęli zdawanie pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu odbędzie się egzamin z filozofii. Oba nie są obowiązkowe. Przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Morawiecki: wrak tupolewa powinien już dawno być w Polsce

Chcemy w Unii Europejskiej więcej wspólnego rynku, a mniej protekcjonizmu, zwiększenia procedur demokratycznych i zmniejszenia nierówności - podkreślał w czwartek rano premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Rumunii. Szef rządu zabrał też głos w sprawie zgody strony rosyjskiej na zbadanie przez polskich ekspertów szczątków rządowego tupolewa w Smoleńsku. - Wrak Tu-154 powinien już dawno być w Polsce - oświadczył.

Brudziński: nie chodziło o kreację artystyczną, wizerunek był naklejany na śmietniki, toalety

Policja absolutnie nie powinna ścigać za kreacje artystyczne - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef MSWiA Joachim Brudziński. Odniósł się w ten sposób do zarzutu, który usłyszała Elżbieta Podleśna, podejrzana o rozklejanie w Płocku wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Jak wyjaśniał, w tej sprawie nie chodzi o kreację artystyczną. - Wizerunek był naklejany na przenośne toalety, na śmietniki, rozsypywany wokół kościoła - wymieniał.

Jażdżewski: mówiłem na własny rachunek i we własnym imieniu

Ja po prostu powiedziałem, że król jest nagi - mówił w "Kropce nad i" redaktor naczelny "Liberté!" Leszek Jażdżewski. Odniósł się w ten sposób do swojego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim. Skrytykował w nim Kościół w Polsce. Wyjaśnił, że użył "dużych kwantyfikatorów, ale to było świadome".

"Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

Nie mam wrażenia, że Kościół jest jakoś szczególnie atakowany. Nie widzę, żeby był organizowany szczególny atak na Kościół, aby musiał go bronić szef partii rządzącej - podkreślał w "Faktach po Faktach" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Pytany, czy zgadza się z tezami przemówienia redaktora naczelnego pisma "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał przed szefem Rady Europejskiej, odparł: - Byłem na uniwersytecie, żeby posłuchać Donalda Tuska. Miałem dystans do tego, co słyszałem. Nie klaskałem.

"Człowiek zasad, nauczyciel życia". Profesor Karol Modzelewski spoczął na Powązkach

Historyk i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL profesor Karol Modzelewski spoczął w środę na stołecznych Powązkach Wojskowych. - Takim życiorysem dałoby się obdzielić wiele osób - mówił w czasie uroczystości pogrzebowych były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Był nauczycielem życia, postaw życiowych - podkreślał były prezydent Bronisław Komorowski. - Mówił, jaką drogą powinniśmy iść. Zawsze można było liczyć na jego rozsądek - dodawał wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Rosja zgodziła się na kolejne badanie wraku tupolewa w Smoleńsku

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podał w środę, że zaakceptował wniosek strony polskiej w sprawie kolejnego badania wraku samolotu Tu-154M znajdującego się w Smoleńsku. Dodał także, że pod koniec maja odbędą się "szczegółowe" oględziny "w obecności przedstawicieli polskich".

Matura z angielskiego. Zobacz arkusze egzaminacyjne

Maturzyści zmierzyli się w środę rano z językiem angielskim na poziomie podstawowym. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne z zadaniami na poziomie podstawowym, rozszerzonym oraz dwujęzycznym.

"Konkurs na anonim" wróci do prokuratury. Komendant: dlaczego mam obawiać się śledztwa?

Suwalski sąd zdecydował, że prokuratura ma ponownie zająć się sprawą konkursu na "najlepszy anonim" o posłance PO Bożenie Kamińskiej, jaki w lokalnym radiu ogłaszał szef podlaskiej policji nadinspektor Daniel Kołnierowicz. Pytany przez reportera TVN24, czy obawia się prokuratorskiego postępowania, powiedział: - Dlaczego mam się obawiać śledztwa? Uważam, że prokuratura przeprowadzi czynności i sprawa zostanie wyjaśniona.

Profesor Modzelewski spoczął na Powązkach

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie zakończyły się uroczystości pogrzebowe profesora Karola Modzelewskiego - zmarłego 28 kwietnia historyka, dysydenta, więźnia politycznego, jednego z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Zakończył się proces Tomasza Arabskiego

Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył we wtorek proces Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników w sprawie organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. Na przyszły tydzień wyznaczono początek wygłaszania mów końcowych w tej sprawie.

"Atakowanie symboli", "to przypomina Iran". Po zatrzymaniu w sprawie naklejek z tęczową aureolą

- Było to wydarzenie, które dotknęło wszystkich, którym bliski jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Tutaj działania policji są absolutnie uzasadnione - mówił w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do zatrzymania przez policję Elżbiety Podleśnej, której zarzucono profanację ikony Matki Boskiej Częstochowskiej. - To przypomina Iran czy jakąś inną teokratyczną strukturę - ocenił fakt zatrzymania kobiety senator niezrzeszony Marek Borowski.

Prezydent skierował do konsultacji zmiany w regulaminie Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda skierował do konsultacji projekt zmian w regulaminie Sądu Najwyższego - poinformowało portal radia RMF FM. Zgodnie z propozycją prezydenta liczba sędziów SN ma wzrosnąć ze 120 do 125. To z kolei - jak wskazuje portal - miałoby zwiększyć stosunek "nowych" sędziów powołanych przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, do "starych", zarekomendowanych przez Radę przed reformą.

"Odpowiednie paragrafy" i "niewinna kobieta". Dwa stanowiska Biedronia w sprawie tęczowej aureoli

Jeżeli ktoś profanuje coś, co jest obiektem kultu religijnego, to są na to odpowiednie paragrafy i powinna spotkać go kara - tak w poniedziałek lider Wiosny Robert Biedroń skomentował zatrzymanie Elżbiety Podleśnej pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z tęczowymi aureolami. Odmienne stanowisko przedstawił we wtorek. - Ścigają niewinną artystkę, niewinną kobietę, która odważyła się zrobić coś, co w oczach talibów politycznych wydaje się jakimś pogwałceniem wszystkich wartości - ocenił.

Ekspert o sprawie tęczowej aureoli: wobec kobiety nie egzekwowano prawa, bo nie było przestępstwa

Elżbieta Podleśna nie jest zupełnie nieznaną osobą. Nie wydaje się, żeby do tej pory dawała powody do tego, żeby uznać, że zamierza niszczyć dowody, uchylać się od stawiania się w komisariacie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Odniósł się do zatrzymania 51-latki pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z tęczowymi aureolami.

"Wprowadzenie czynnika strachu jest jednym z elementów polityki tego rządu"

W Polsce służby na rzecz państwa i w imieniu państwa podejmują działania, które są nie do zaakceptowania - ocenił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Komentował w ten sposób zatrzymanie Elżbiety Podleśnej pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z tęczowymi aureolami.

Ambasador USA Georgette Mosbacher zachęca do składania wniosków o wizy

Ambasada USA w Warszawie zaprasza do udziału w akcji #VisaWaiverDlaPolski, której celem jest zachęcanie Polaków do aplikowania o wizę i jednocześnie przybliżenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby wizę otrzymać. W ten sposób Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska został objęta programem Visa Waiver, czyli ruchu bezwizowego. Udział w akcji bierze ambasador Georgette Mosbacher.