Prawnik: sędziowie, którzy odeszli w stan spoczynku, mogą wrócić do pracy

Sędziowie, którzy zostali powołani w nowym rozdaniu, powinni powstrzymać się przed wyrokowaniem - ocenił w "Tak jest" w TVN24 prawnik, profesor Artur Nowak-Far. - Sędziowie, którzy przeszli w stan spoczynku, w poniedziałek mogą się pojawić w pracy i normalnie wypełniać swoje obowiązki - dodał były wiceminister spraw zagranicznych.

PiS pozywa PSL "za kłamstwa o premierze Morawieckim". Ludowcy odpowiadają

Złożyliśmy dziś jako Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości pozew w trybie wyborczym przeciwko PSL - poinformował w piątek sekretarz Rady Politycznej PiS Krzysztof Sobolewski. Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz ripostował: nie starczyłoby dni w kampanii na pozwy przeciwko kłamstwom premiera Morawieckiego.

Kaczyński: odwołamy się od decyzji europejskiego trybunału

To wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i będziemy się od niej odwoływali - zapowiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Będziemy robili wszystko to, co robią normalne, broniące swoich interesów państwa europejskie, ale w ramach prawa europejskiego - dodał.

"Decyzja TSUE oznacza, że PiS-owskie bezprawie musi się zatrzymać"

Jakakolwiek próba niezastosowania się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego jest jednoznaczna z wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej - ocenili Rafał Trzaskowski (PO) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przyznał, że być może trzeba będzie podjąć "decyzję o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym". Politycy komentują piątkową decyzję TSUE.

MON: program Homar wchodzi w fazę realizacji

Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie Homar - w piątek poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Systemy Homar miały być elementem "kłów Polski", czyli broni dalekiego zasięgu zdolnej do atakowania celów na wrogim terytorium.

Kampania na głosy, czyli śpiewający mecenas

Wyborczy koncert kandydata Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojewódzkiego - "śpiewającego mecenasa". Torebki na psie kupy jako ulotki kandydata Koalicji Obywatelskiej. Łódź i kolejne nietypowe kampanijne pomysły.

"Szpital i sześć podejrzanych zgonów". "Superwizjer" o szokującej sprawie z Rybnika

Nieuzasadniona przemoc, przywiązywanie pasami do łóżek na wiele godzin i faszerowanie psychotropami - czyli tak zwane "lekowanie". Takie szokujące praktyki bada prokuratura w postępowaniach, które toczą się w sprawie podejrzanych zgonów pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Biegli sprawdzają, czy personel szpitala mógł swoim zachowaniem przyczynić się do śmierci pacjentów. Dziennikarze "Superwizjera" rozmawiali z rodzinami zmarłych i byłymi pacjentami szpitala, którzy potwierdzili, że w Rybniku stosuje się szokujący system kar i represji. Reportaż "Szpital i sześć podejrzanych zgonów" Kamili Wielogórskiej i Tomasza Patory w sobotę w "Superwizjerze" - o godzinie 20 w TVN24.

Brutalna zbrodnia i pytania bez odpowiedzi. Rocznica śmierci księdza Popiełuszki

Do dziś nie udało się odpowiedzieć na pytanie, czy za bezpośrednimi sprawcami nie stał jakiś zleceniodawca usadowiony od nich znacznie wyżej w partyjnej i politycznej hierarchii. 34 lata temu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana Solidarności. W piątek obchodzimy rocznicę męczeńskiej śmierci duchownego nazywanego przez przyjaciół "małym papieżem".

"Nie wierzę w przypadek, że to akurat z resortu sprawiedliwości wyciekły taśmy"

Za sprawą wniosku złożonego przez Zbigniewa Ziobrę do Trybunału Konstytucyjnego polexit wkroczył do kampanii wyborczej. Czy rozpoczynanie dyskusji na ten temat ma służyć osłabieniu pozycji premiera? Byli politycy PiS wskazują również na ujawnienie nagrań z afery podsłuchowej, na których pojawia się Mateusz Morawiecki. - W PiS-ie wrze - skomentował były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Nie wierzę w przypadek, że to akurat z resortu sprawiedliwości wyciekły taśmy - dodał Michał Kamiński (PSL-UED). Materiał magazynu "Polska i Świat".

Ministerstwo kultury odkupi eksponaty ze studia Se-Ma-For

Eksponaty z dawnego studia Se-Ma-For, w którym powstały tak znane animacje jak "Miś Uszatek" i "Colargol", zostaną odkupione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trafią do Narodowego Centrum Kultury Filmowej - poinformował w czwartek w Łodzi wiceminister Paweł Lewandowski.

"Rozpoczęcie ścieżki polexitu". Stowarzyszenia sędziów odpowiadają na wniosek Ziobry

Działania ministra sprawiedliwości prowadzą do nieuznawania polskich wyroków w Europie, a w konsekwencji rozpoczęcia ścieżki polexitu - oceniły w czwartkowym stanowisku cztery stowarzyszenia sędziowskie. Sędziowie wskazali w tym kontekście na wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zgodności części zapisów Traktatu o UE z polską konstytucją.

Nowacka o Biedroniu: On buduje swój projekt. Ja trochę inaczej myślę o polityce

Ja troszeczkę inaczej myślę o polityce. Myślę o niej jednak jako o sposobie na współpracę, a nie tylko wykorzystywanie szans partykularnych - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl, pytana o nowy ruch polityczny Roberta Biedronia. Nie zgodziła się jednak ze stwierdzeniem, że ich drogi "dramatycznie się rozeszły".

"W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości"

W koalicji jesteśmy po to, żeby bronić przed atakiem Prawa i Sprawiedliwości na ostatnią redutę wolności - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, przewodnicząca Inicjatywy Polska. - Nie chodzi tylko o to, jaka będzie cyferka, ale o symboliczny gest, czyli pokazanie, że w polityce liczy się coś więcej niż partykularyzmy, walka o logo - a wspólne wartości - wskazywała, odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych.

"Bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska"

Obecność militarna USA jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszej części Europy - uważają eksperci, którzy debatowali we Wrocławiu o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. - Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa, to ona w dalszym ciągu w Europie jest zbudowana w oparciu o zasadę, że bezpieczeństwo kontynentu gwarantuje obecność amerykańska - podkreślał Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Proboszcz nakłaniał wiernych do głosowania na kandydata PiS

"Popieranie wrogów Ojczyzny i Kościoła jest poważnym nieporządkiem moralnym" - taki komunikat wydał ksiądz proboszcz z Tarnowa, który z ambony doradził wiernym, aby głosowali na kandydata PiS. Na ogłoszenie tarnowskiego proboszcza już zareagowała kuria. Jednak kampanię wyborczą można było dostrzec w niejednej parafii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kary są realne, a prawo niejednoznaczne. "W dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją"

Kandydaci w wyborach samorządowych na reklamę mają coraz mniej czasu. O północy w piątek zaczyna się cisza wyborcza. W tym czasie trzeba uważać zwłaszcza w internecie, bo kary za agitację są realne, a prawo dotyczące portali społecznościowych niejednoznaczne. Choć jak twierdzi ekspert do spraw marketingu politycznego dr Sergiusz Trzeciak, "w dobie internetu cisza wyborcza jest fikcją". Materiał magazynu "Polska i Świat".