"Mamy dosyć dużą liczbę kierowców, którzy powinni już przesiąść się do komunikacji miejskiej"

Wzrok, czas reakcji, koordynacja wzrokowo-ruchowa, ocena odległości, to są bardzo istotne rzeczy, które uczestniczą w prowadzeniu pojazdu i one z wiekiem niestety ulegają spowolnieniu - mówiła we "Wstajesz i wiesz" psycholog transportu doktor Ewa Odachowska z Instytutu Transportu Samochodowego. - Musimy sprawdzać, co się z nami dzieje - apelowała, zachęcając zwłaszcza seniorów do badania sprawności za kierownicą.

"Dymisja pana ministra Ziobry nie wchodzi w grę"

- Pan profesor ma oczywiście prawo apelować do premiera, ale dymisja pana ministra Zbigniewa Ziobry nie wchodzi w grę - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Odniósł się do słów byłego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego profesora Adama Strzembosza, który zaapelował o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości.

Są żubry, ma być fabryka pelletu. Jest sąsiedzki spór

Urzędnicy z Narewki wydali pozwolenie na budowę zakładu produkującego pellet. Decyzja ta nie podoba się mieszkańcom gminy. Sąsiadów nie przekonują tłumaczenia właściciela firmy - że spełnił wszystkie wymogi prawne, jego inwestycja ma zatrudniać zaledwie trzy osoby, a produkowane paliwo jest ekologiczne. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Premier Morawiecki apeluje do Rosji "o porzucenie prób fałszowania historii"

"W tym szczególnym dniu apelujemy do władz Federacji Rosyjskiej o porzucenie prób fałszowania historii oraz agresywnej polityki wobec sąsiadów" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kutach na Ukrainie. "Ta rocznica uświadamia nam, że bardzo często nie ma możliwości zapanowania nad reperkusjami takich działań" - dodał. W kościele rzymskokatolickim w Kutach odsłonięto tego dnia tablicę, upamiętniającą wydarzenia sprzed 80 lat.

Sędziowie pytają Ziobrę o aferę hejterską

Stowarzyszenie sędziów Themis wystąpiło do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z listą pytań w sprawie opisanego przez Onet hejtu wobec sędziów zorganizowanego przez osoby związane z resortem.

Polityczny fundusz Michała Wosia

Do Ministerstwa Sprawiedliwości wrócił cztery dni po dymisji. Michał Woś, aktualny minister ds. pomocy humanitarnej, do niedawna nadzorował Fundusz Sprawiedliwości. Co z pieniędzy Ministerstwa Sprawiedliwości sfinansowano w rodzinnym mieście i okręgu wyborczym ministra? Materiał "Czarno na białym".

Profesor Strzembosz apeluje do premiera Morawieckiego

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz "w sposób stanowczy i zdecydowany" zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Minister Ziobro odpowiada za nominacje na wysokie stanowiska sędziowskie często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk - mówił.

"Zbigniew Ziobro ma obsesję budowy nowych elit, także sędziów"

Zbigniew Ziobro ma obsesję budowy nowych elit, także elit sędziów. Pan Jarosław Dudzicz został zrekrutowany spośród dziesięciu tysięcy sędziów. Ziobro znalazł konkretnie takich, jacy pasują mu do obrazka, takiego człowieka, którym będzie mógł zarządzać - przekonywał w "Kropce nad i" poseł Adam Szłapka (KO), który komentował to, że w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa znalazł się sędzia posądzany o umieszczanie antysemickich wpisów. Drugi gość programu, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (PiS) wskazał, że w tej sprawie należy poczekać na odpowiednie ustalenia.

"Służą temu, żeby prowadzić kampanię wyborczą". Milionowe wydatki z Funduszu Sprawiedliwości

Miała być pomoc dla ofiar przestępczości, są zastrzeżenia co do tego, na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. W tej sprawie raport wydała NIK, która pod lupę wzięła wprowadzoną przez ministra sprawiedliwości zmianę w zasadach przekazywania środków z Funduszu. Reporterzy magazynu "Czarno na białym" przyjrzeli się kilku umowom na wielomilionowe dotacje. Krzysztof Izdebski, prawnik z fundacji ePaństwo ocenia, że "środki z Funduszu służą temu, żeby prowadzić kampanię wyborczą", a w przeznaczaniu pieniędzy funkcjonuje "pewnego rodzaju układ".

Pytania o zmiany w składkach ZUS. Terlecki: nie do mnie, ja jestem sfera budżetowa

Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki był we wtorek pytany w Sejmie o to, jak będą wyglądały składki ZUS po wyborach, jeśli wygra PiS i zacznie wprowadzać swoje zapowiedzi w życie. - To nie do mnie pytanie, ja nie jestem przedsiębiorcą, jestem sfera budżetowa - odpowiedział. Na uwagę, że w programie wyborczym PiS jest zawarta propozycja zmian w składkach, Terlecki odparł: - To wszystko objaśnia pan premier.

Czy wyspany polityk to lepszy polityk?

Rządom Prawa i Sprawiedliwości często towarzyszą nocne obrady Sejmu, ale czy niewyspani politycy powinni podejmować ważne decyzje dotyczące funkcjonowania kraju? O tym, jak sen wpływa na codzienne funkcjonowanie organizmu człowieka w programie "Tak jest" rozmawiali psycholog Maria Rotkiel i Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem WUM.

"Jak zasypia, przestaje oddychać". Problemy z finansowaniem świadczenia

Wiktoria choruje na bardzo rzadką genetyczną chorobę, Klątwę Ondyny. Jak zasypia, to przestaje oddychać - przyznaje jej mama Iwona Oleksiak. Terapia wiąże się z olbrzymimi kosztami. - Dzięki programowi wentylacji domowej te koszty mogą być troszeczkę zmniejszone - mówi. Tymczasem Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej "wstrzymuje przyjmowanie pacjentów w siedmiu województwach" z powodu niefinansowania opieki przez NFZ. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje, że nadwykonania usług "zawsze były płacone i będą zapłacone".

"W świetle tych doniesień nie chciałbym być na miejscu sędziego Dudzicza"

Dziękuję Bogu, że nie jestem na jego miejscu - powiedział rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera, pytany o sprawę członka KRS sędziego Jarosława Dudzicza łączonego z antysemickimi wpisami w internecie. Do tych doniesień we wtorek odniósł się również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przyznał, że liczy na to, iż "ustalenia dowodowe jak najszybciej pozwolą nam poznać wszystkie okoliczności tej sprawy i będą wyciągane wnioski".

"Podczas operacji zaszyli w jej ciele narzędzie chirurgiczne". Kobieta zmarła

- 33-letnia pacjentka miała dwie operacje. Podczas pierwszej doszło do zaszycia narzędzia chirurgicznego. W wyniku drugiej operacji, gdy to narzędzie zostało wyciągnięte, doszło do zgonu. Nie bezpośrednio, ale krótki czas po przeprowadzeniu operacji - informuje Leszek Sobieski, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Koninie (Wielkopolskie). Prokuratura bada okoliczności śmierci kobiety.

Odmawiają stawienia się przed rzecznikami dyscyplinarnymi. Oświadczenia sędziów

Krystian Markiewicz, Bartłomiej Starosta, Dorota Zabłudowska, Monika Frąckowiak, Katarzyna Kałwak, Monika Ciemięga - przybywa sędziów, którzy odmawiają stawienia się na wezwania rzeczników dyscyplinarnych sędziów. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" opublikowało ich oświadczenia. Jako powody decyzji podają między innymi "przekroczenie uprawnień" przez rzeczników oraz "sprzeciwianie się szykanom".

Odkryli siedzibę pierwszych polskich władców

Fragmenty przedromańskiej architektury, które mogą być pozostałością po rezydencji pierwszych polskich władców odkryto w Gnieźnie (Wielkopolskie). Badacze przyznają, że takie znalezisko to rzadkość. Wkrótce zostanie zabezpieczone i zasypane ziemią, a naukowcy przystąpią do opisywania swojego odkrycia.

Reprezentował ofiarę księdza pedofila i Kościół. Sąd dyscyplinarny ukarał adwokata

Roczny zakaz wykonywania zawodu - taką karę - nieprawomocną - nałożył na dolnośląskiego adwokata sąd dyscyplinarny przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Mecenas był obwiniony o złamanie zasad etyki adwokackiej, bo reprezentował zarówno ofiarę księdza pedofila, jak i Kościół. Choć nie w jednym czasie. - Taki człowiek nie powinien w ogóle wykonywać tego zawodu - twierdzi pełnomocnik mężczyzny, który był molestowany przez duchownego.