Odmówiła orzekania z Radzikiem i Lasotą. Ma pięć zarzutów dyscyplinarnych

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec warszawskiej sędzi Anny Bator-Ciesielskiej. Przedstawił jej pięć zarzutów. Chodzi między innymi o odmowę orzekania razem z zastępcami rzecznika Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą. Schab chce skierować sprawę do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, choć wobec niej zapadło w czwartek orzeczenie SN, iż nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

"Okazuje się, że Karczewski nie pracował dla idei, ale za grube tysiące złotych"

To jest sytuacja skandaliczna - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba, odnosząc się do informacji tvn24.pl, że Stanisław Karczewski jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił płatne dyżury. Parlamentarzyści KO zapowiedzieli skierowanie pism w tej sprawie do Kancelarii Senatu, resortów zdrowia i pracy, Generalnego Inspektoratu Pracy oraz Naczelnej Izby Lekarskiej.

Najnowszy sondaż: w Sejmie nadal pięć ugrupowań

Grudniowy sondaż CBOS nie wykazał dużych zmian w układzie głównych sił na polskiej scenie politycznej. Najwięcej zwolenników nadal ma PiS z sojusznikami. Wyprzedza Koalicję Obywatelską, Lewicę, PSL-Kukiz'15 i Konfederację. Te pięć ugrupowań wprowadziłoby swoich przedstawicieli do Sejmu. "Utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów" - ocenili badacze.

Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisji

Każdy ma prawo jako obywatel do wypowiadania słów krytycznych, sędziowie również. Natomiast proszę nie utożsamiać krytyki z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym - powiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Arletą Zalewską. Zapewnił, że to "nieprawda", jakoby ingerował w niezawisłość sędziów.

Gersdorf: zaapeluję, by sędziowie Izby Dyscyplinarnej powstrzymali się od orzekania

Zarówno obecna Krajowa Rada Sądownictwa, jak i Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego "w moim przekonaniu nie mają prawa funkcjonowania" - tak czwartkowy wyrok SN skomentował Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konsytucyjnego i były szef Państwowej Komisji Wyborczej. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf oceniła, że Izba Dyscyplinarna pochodzi z "nieprawego łoża", co wynika ze sposobu, w jaki została ukształtowana nowa KRS.

Izba Dyscyplinarna SN "ma się dobrze i orzeka". Uchyliła immunitet prokuratorski

Prokurator Justyna Brzozowska odmówiła Centralnemu Biuru Antykorupcyjnego wszczęcia śledztwa dotyczącego stołecznej reprywatyzacji. W czwartek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła jej immunitet, otwierając drogę do postawienia zarzutów, co zamierza zrobić Prokuratura Krajowa. "Izba Dyscyplinarna ma się dobrze i orzeka" - skomentowało Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia". Podkreśliło, że tego samego dnia Izba Pracy SN wydała orzeczenie w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według tego orzeczenia, Izba Dyscyplinarna "nie jest sądem" w rozumieniu prawa unijnego i krajowego.

Koniec z kilkugodzinnym odrabianiem lekcji? Rzecznik Praw Obywatelskich deklaruje pomoc

"Przemyślane zadania domowe, oparte w większym stopniu na kreatywności i współpracy, przyczynią się do lepszej edukacji" - przekonuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. O poparcie dla promocji "dobrych praktyk" z tym związanych zwrócił się w piątek do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi opracował poradnik, który ma pomóc ten stan zmienić.

Pełna treść ustnego uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem TSUE

Niezależność sądów i niezawisłość sędziów jest tym samym dla obywateli, czym wolność słowa dla dziennikarzy. Bez zagwarantowania rzeczywistej niezależności sądów i niezawisłości sędziów nie zostaną zachowane gwarancje ustawowe demokratycznego państwa prawa - mówił sędzia Sądu Najwyższego Bohdan Bieniek, uzasadniając czwartkowe orzeczenie SN, związane z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Poniżej przedstawiamy pełną treść ustnego uzasadnienia.

Spór o Tablice z 21 postulatami. Dyrektor ECS: nie oddamy ich

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Tablic z 21 postulatami ze strajku w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował na piątkowej konferencji Basil Kerski, dyrektor ECS. O ich zwrot wystąpiło Narodowe Muzeum Morskie, które chce je pokazać na wystawie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Były poseł zginął na przejeździe kolejowym. "Sto metrów od swojego domu"

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku na przejeździe kolejowym w miejscowości Biały Bór koło Grudziądza, w którym zginął były poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Dzięcioł. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z pociągiem relacji Toruń - Grudziądz. Jak informuje Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe, kierowca wjechał na przejazd pomimo czerwonych świateł. - Na wskazanie przyczyn i okoliczności jest jeszcze zbyt wcześnie - mówi Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców. Ważne, żeby to podkreślić

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców - mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.

Macierewicz o "absolutnie słusznej" decyzji prezydenta

Czwartkowa decyzja Sądu Najwyższego to próba zniszczenia jednej z najważniejszych instytucji, która ma uporządkować polski system praworządności - Izby Dyscyplinarnej - powiedział Antoni Macierewicz (PiS). Stwierdził też, że zaprzysiężenie przez prezydenta nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - w tym Stanisława Piotrowicza - było "absolutnie słuszne".

"Apelujemy do prezydenta, żeby naprawił swój błąd"

Andrzej Duda staje dzisiaj przed testem na zdolność sprawowania urzędu prezydenta - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) przed Belwederem. Wraz z Cezarym Tomczykiem (KO) zaapelowała do prezydenta, "żeby naprawił swój błąd i zgłosił ustawę, która odpolityczni KRS oraz odbuduje niezależny od wpływów politycznych system dyscyplinarny sędziów". Dodała, że w Senacie trwają "zaawansowane prace" nad projektem ustawy, który ma być "kompleksową odpowiedzią" na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.

Orzeczenie SN "bardzo wyraźnie przeprowadza granicę między prawem a bezprawiem"

Jeśli Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem prawidłowo ukształtowanym i jeśli Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, to ci sędziowie, którzy tam zasiadają, pełnią działalność publiczną nie dającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a zatem - w świetle konstytucji - nie mogą jej prowadzić - wyjaśniał w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 konstytucjonalista, doktor habilitowany Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się do czwartkowego orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczącego wyroku TSUE.

"Sędziowie Izby Dyscyplinarnej powinni wstrzymać się od orzekania"

Jeżeli Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego się nie powstrzyma od orzekania, będziemy mieli do czynienia z dualizmem i w konsekwencji z chaosem, który rządzący sprawią obywatelom - oceniła mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy", odnosząc się do czwartkowej decyzji SN. Podkreśliła, że "to orzeczenie ma fundamentalne, bardzo istotne znaczenie", bo zdanie Sądu Najwyższego "jest zawsze wykładnią dla sądów powszechnych".

Karczewski podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił w nim płatne dyżury. To "obchodzenie prawa"

Stanisław Karczewski jako senator, a potem wicemarszałek Senatu, w latach 2009-2015 zarobił ponad 400 tys. zł, odbywając płatne dyżury w szpitalu, w którym był na bezpłatnym urlopie na czas wykonywania mandatu senatora - ustalił portal tvn24.pl. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Ministerstwo Zdrowia uznało wtedy taką sytuację za niedopuszczalną. Podobną opinię wyrazili eksperci oraz Główny Inspektor Pracy. Sam Karczewski pytany o sprawę odpowiada: - Działałem w pełnym przekonaniu, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.