Ujazdowski: nie da się za pomocą nacisków retorycznych zmusić Banasia do dymisji

Ludzie, którzy mają kontakt z półświatkiem, działają według zupełnie innych reguł. Człowiek przyzwoity podałby się dawno do dymisji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Kazimierz Michał Ujazdowski, który zdobył mandat senatora z list Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się do sprawy prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia i wątpliwości dotyczących jego oświadczeń majątkowych. Dodał, że jego zdaniem szefa NIK nie da się zmusić do dymisji za pomocą "nacisków retorycznych".

"Rozmawiamy nie z mediami, tylko ze sobą". Ziobro o nowym rządzie

Ambicje osobiste są bez znaczenia. Liczą się wartości, Polska - przekonywał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski wchodzącej w skład koalicji rządzącej. Komentował w ten sposób pogłoski o tym, że po wzmocnieniu reprezentacji swojej partii w Sejmie domaga się stanowisk i większych wpływów w nowym rządzie. Ziobro podkreślił też, że "nigdy nie interesowała go funkcja wicepremiera".

Anja Rubik protestowała przed Sejmem. "Edukacja seksualna nie jest deprawacją"

Rząd, który walczy z wymyślonym widmem edukacji seksualnej, tak naprawdę prowadzi wojnę z niewinnymi i przerażonymi dzieciakami - mówiła w środę modelka Anja Rubik na proteście przeciwko projektowi nowelizacji Kodeksu karnego. Zmiany w prawie - zdaniem przeciwników tej inicjatywy - miałyby doprowadzić do wprowadzenia zakazu edukacji seksualnej.

Cztery kroki PO. Na początek Senat, na koniec wybór władz partii

Wybór władz Senatu i władz klubu Koalicji Obywatelskiej, kandydat na prezydenta, a następnie wybory przewodniczącego PO - to cztery kroki politycznej aktywności Platformy Obywatelskiej, które określił zarząd partii podczas środowego wieczornego posiedzenia. Jak przekazał rzecznik partii Jan Grabiec, "ich waga i kolejność w czasie jest nieprzypadkowa".

Podziękowania i przeprosiny na koniec Sejmu VIII kadencji

W środę przed godziną 20 zakończyło się ostatnie, 86. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. - Chciałam wszystkim państwu bardzo serdecznie podziękować. Do zobaczenia, przynajmniej z niektórymi - zwróciła się do posłów marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wicemarszałek Stanisław Tyszka mówił, że chciałby przeprosić obywateli "za to, że może nie do końca są zadowoleni ze swoich pracowników", czyli posłów.

"Wiem, jaki powinien być prezydent"

Chciałbym prezydenta, który będzie szanował wszystkich i będzie starał się budować wspólnotę Polaków - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - U nas, jak się wybiera szefa w PSL-u, to on ma być gotowy pójść na debaty, walczyć o parlament i jak trzeba to też walczyć o najważniejsze funkcje w państwie - odpowiedział na pytanie, czy czuje się na siłach, żeby być kandydatem na prezydenta. - Odwagi i determinacji nam nie brakuje - dodał.

"Nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych"

Tak naprawdę liczy się kandydat Platformy Obywatelskiej i PSL, pod warunkiem że będzie to Władysław Kosiniak-Kamysz - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, mówiąc o tym, kto jego zdaniem może reprezentować opozycję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - Nie będzie żadnego kandydata wszystkich partii opozycyjnych, to należy między bajki włożyć - przekonywał.

Posłowie głosowali, przed Sejmem trwał protest. "Wara od naszych dzieci"

Sejm skierował do dalszych prac w komisji obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego przygotowany przez inicjatywę "Stop pedofilii". Autorzy projektu przekonują, że ich celem jest "zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją". Zdaniem opozycji intencją projektodawców jest zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej. - Dlaczego wprowadzacie taki gniot legislacyjny? - pytała podczas debaty posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. - Wara od naszych dzieci - podkreśliła.

Senator PO sondowany do rządu PiS? "Jak Grodzki coś mówi, to tak jest"

Nie znam bliżej senatora Grodzkiego. Nie znam takiej sytuacji. To jest jakaś duża wyobraźnia, może jakieś zapatrzenie w siebie - oceniał w "Tak jest" w TVN24 Wojciech Maksymowicz z Porozumienia. - Ja go znam 25 lat, jesteśmy z jednego miasta. Jak Grodzki coś mówi, to tak jest. I proszę to zrozumieć - mówił z kolei europoseł PO Bartosz Arłukowicz. Politycy komentowali słowa senatora Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej, który powiedział, że był sondowany, czy chciałby zostać ministrem zdrowia w rządzie PiS.

"Bezdyskusyjnie Morawiecki" czy "zawsze najlepszy" Kaczyński? Pytania o nowego premiera

Mateusz Morawiecki jest bardzo ważną częścią naszego obozu, ale potrzebna jest na ten temat rozmowa koalicyjna. Zawsze najlepszym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński - ocenił europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska). - Kto będzie premierem, wie tylko jeden człowiek, pan Jarosław Kaczyński, a komu o tym powie i kiedy, zależy od niego - ocenił Marek Sawicki (PSL). Wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) powiedział, że Morawiecki będzie "bezdyskusyjnie" premierem.

Tusk: Polacy za cztery lata dokonają innego wyboru

Z uznaniem przyjąłem i wyniki, i te wysiłki, i determinację liderów i kandydatów tych komitetów, które uzyskały mandaty w Sejmie - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, komentując wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Jego zdaniem "Polacy za cztery lata dokonają innego wyboru niż kilka dni temu, jeśli chodzi o Sejm, ale najważniejsze jest, żeby mieli kogo wybrać".

Koniec kontroli oświadczeń majątkowych. Banaś może "odnieść się do zastrzeżeń"

CBA zakończyło trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Prezes Najwyższej Izby Kontroli ma obecnie siedem dni na zgłoszenie uwag do ustaleń CBA - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z TVN24 poinformował, że protokół kontrolny został dziś przekazany Banasiowi. Teraz osobie kontrolowanej przysługuje prawo odniesienia się do zastrzeżeń, które zostały sformułowane - mówił.

Pytania o przyszłość Schetyny. "Jest oczekiwanie na weryfikację przywództwa"

Nie mam poczucia, że moje przywództwo jest podważane - ocenił w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do sytuacji w jego partii po wyborach parlamentarnych. Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że nie rozważała startu na szefową Platformy Obywatelskiej, ale "tego nie wyklucza". Obecny wiceszef PO Borys Budka przyznał, że "dopuszcza taki scenariusz", iż sam wystartuje na szefa partii. Rafał Grupiński mówił, że "jest oczekiwanie na weryfikację przywództwa".

Tusk: wybory prezydenckie to jest absolutnie strategiczna sprawa

Przed nami cztery lata, w których prawdopodobnie będzie rządzić rząd PiS-u. Żeby zatrzymać rząd PiS-u w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta - zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podkreślił, że wybranie kandydata, który będzie miał szansę wygrać w wyborach prezydenckich, to jest "absolutnie strategiczna sprawa".

Owsiak ogłosił hasło i cel zbiórki 28. Finału WOŚP

Chcemy, żeby Polacy poczuli, że Orkiestra czuwa nad tym, aby ten sprzęt, który także kupowaliśmy wiele lat temu, cały czas utrzymywał ten standard - powiedział w środę prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak, ogłaszając cel zbiórki 28. Finału WOŚP. Przedstawił także hasło przyszłorocznej zbiórki.

Wybory prezydenckie 2020 w Polsce. Kiedy mogą się odbyć?

Wybory prezydenckie odbywają się w Polsce co pięć lat. Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku, co oznacza że jego kadencja kończy się w sierpniu 2020 roku. Czy znana jest już konkretna data najbliższych wyborów prezydenckich?

Ojciec i syn razem w Sejmie. "Jestem bardziej radykalny niż tata"

Obaj startowali do Sejmu z tego samego okręgu. Ojciec, lekarz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, poseł od 2005 roku zawsze z dużych ugrupowań partyjnych. I syn, teolog, który bezskutecznie startował do Sejmu, Senatu i europarlamentu i który został europosłem w miejsce Janusza Korwina-Mikkego, kiedy ten zrezygnował w 2018 roku z europoselskiego mandatu. Zawsze z małej niszowej partii. Ale teraz to on zdobył prawie cztery razy więcej głosów niż tata. Czy różnią się tylko "stopniem radykalizmu"?

Kara więzienia za edukację seksualną? Projekt i głosowanie w Sejmie, potem manifestacje

Sejm zajmuje się obywatelską nowelizacją Kodeksu karnego, która zakłada karę więzienia za "propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej". Posłowie opozycji uważają, że to przepisy wymierzone w edukację seksualną. O godzinie 17.30 w związku z nowelizacją mają odbyć się manifestacje przed Sejmem i w kilku miastach, między innymi w Szczecinie i Poznaniu.