Ciekawostki

Ciekawostki

17 metrów wysokości i 400 figur. Ta szopka robi wrażenie

To jedna z najpopularniejszych świątecznych atrakcji w Poznaniu. Tradycyjnie co roku franciszkanie przygotowują żłóbek w swoim kościele przy pl. Bernardyńskim. Jak sami twierdzą, to największa taka konstrukcja zbudowana wewnątrz świątyni w Polsce, a może i w Europie.

"Dziennikarz z NRD" odwiedza Poznań. Zobacz niezwykły film sprzed 55 lat

Chwali polskie szynki i wódkę, jest pod wrażeniem hotelu, w którym nocuje. W archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich odnaleziono właśnie propagandową kronikę z 1961 r. Pokazuje ona wizytę dziennikarza z NRD (w tej roli wystąpił polski aktor) w stolicy Wielkopolski. Oprócz imponujących targowych stoisk, w filmie możemy zobaczyć charakterystyczne punkty miasta: ulice Św. Marcin, Okrąglak czy plac Wolności.

Księżna Daisy dbała, by magię świąt poczuł każdy. I możny, i ten ubogi

Bale maskowe, kuligi, wystawne uczty i wypieki własnoręcznie przygotowywane przez księżną Daisy, panią na Zamku Książ - tak wyglądało Boże Narodzenie w rezydencji Hochbergów. Nie był to jednak tylko czas uciech dla możnych. Księżna zapraszała też ubogich mieszkańców okolicznych miejscowości. Wręczała im podarunki i częstowała smakołykami. Oni też mogli poczuć magię świąt.

70 tys. światełek na jednym podwórku. Zachwycająca iluminacja w Polkowicach

Jeden z najbardziej rozświetlonych domów w Polsce można podziwiać w Polkowicach. Każdego wieczoru na tamtejszej iluminacji zapala się około 70 tysięcy światełek. Przed domem można podziwiać bałwanki, renifery i szopkę. W tym roku pojawił się także dwumetrowy anioł. Wszystkie te ozdoby mieszkańcy domu wykonali własnoręcznie.

Amunicja, miny i granaty. Arsenał ukryty w lesie

Zakopany prawdopodobnie w latach 60. sprzęt wojskowy pochodził z czasów II wojny światowej. Zakopana była amunicja, miny czy granaty, a także hełmy. Część przedmiotów trafiła do lubuskich muzeów. Resztę zabrali saperzy.

Zostawił majątek, krewnych nie znaleźli. Spadek dostanie miasto

Kilkaset tysięcy złotych po zmarłym 74-letnim mieszkańcu otrzyma do rozdysponowania miasto Lubin (woj. dolnośląskie). Mimo poszukiwań nie udało się znaleźć krewnych zmarłego. Mężczyzna nie zostawił też testamentu. - Pierwszy raz zdarza nam się taka sytuacja. Jesteśmy zaskoczeni - przyznaje przedstawiciel miasta.

Życzenia świąteczne od amerykańskiej ambasady

Święta już za kilka dni. Ambasador USA Paul Jones i amerykańscy dyplomaci z ambasady USA w Warszawie i konsulatu generalnego w Krakowie tradycyjnie przygotowali dla Polaków specjalne, filmowe życzenia świąteczne.

PsoTy czworonogów w kalendarzu. Modele i modelki szukają domów

"Choper spędził całe swoje dotychczasowe, dwuletnie życie na krótkim, grubym łańcuchu". "Kapsel przez całe swoje półtoraroczne życie dom widział jedynie z zewnątrz". "Hera kiedyś kochana, po odejściu właściciela trafiła na ulicę". Dwunastu podopiecznych Fundacji Dwa Plus Cztery znalazło się na kartach kalendarza. Większość modeli i modelek szuka domów.

Internauci rozwiązują tajemnicę carycy z komisji Amber Gold

Podczas wczorajszego posiedzenia komisji ds. Amber Gold poseł PiS Marek Suski, dopytywał byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego czy ten zna tajemniczą carycę. Odpowiedź sędziego zaskoczyła członków komisji i wywołała salwę śmiechu. Tajemnicę carycy bardzo szybko rozszyfrowali internauci.

Festiwal światła wrócił po przerwie. I robi wrażenie

Lyon znów migocze tysiącami kolorów. Trwa tam właśnie coroczny festiwal światła. W zeszłym roku był on odwołany ze względu na stan wyjątkowy jaki panował we Francji po atakach terrorystycznych. W tym sezonie wszystko wróciło do normy i zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą się cieszyć tym magicznym świętem.

Wrak XIX-wiecznej łodzi na plaży. "To może być żaglowiec"

Podczas szalejących sztormów Bałtyk wyrzucił na plażę w Międzywodziu wrak drewnianej łodzi z XIX w. Naukowcy pracują na miejscu. Łódź okazała się znacznie większa niż wcześniej przypuszczali. Teraz wykonują pełną dokumentację, tak by można było nie tylko zakonserwować zachowane elementy, ale też odtworzyć całą łódź.

Sprawdź 16 najpopularniejszych miejsc na Instagramie

Instagram opublikował coroczną listę najchętniej fotografowanych miejsc na świecie. Obok zabytków architektury w zestawieniu znalazły się również jedno z największych centrów handlowych w Azji czy nowojorska hala sportowa. Dużą popularnością cieszą się również parki rozrywki.

Zakochany w deskorolce. Stracił wzrok, ale nadal jeździ

Marcelo Lusardi pochodzi z Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jeżdżenie na deskorolce to jego miłość i pasja. Niestety z powodu genetycznej choroby stracił wzrok. Nie poddał się i mimo trudności dalej robi to, co kocha. Pomaga mu przy tym jego laska.

Uderzył kangura, by ratować psa. Twórca nagrania zdradza szczegóły

Nagranie mężczyzny, który podczas polowania w Australii uderzył kangura bije rekordy popularności w sieci. Część internautów wyraża oburzenie. Twórca nagrania broni jednak zachowania myśliwego, twierdząc, że ratował on i duszonego psa, i kangura. Tymczasem zoo, w którym pracuje mężczyzna przekazało, że nie planuje jego zwolnienia.

Zdobywca Księżyca i obu biegunów się nie poddaje. Buzz Aldrin dochodzi do zdrowia

Były astronauta, zdobywca Księżyca Buzz Aldrin, który w styczniu kończy 87 lat, zdobył też oba bieguny. Na początku grudnia zasłabł na biegunie południowym i został ewakuowany do amerykańskiej stacji polarnej, a potem na Nową Zelandię do Christchurch. Wszystko wskazuje na to, że Aldrin czuje się już dobrze. "Przechodzę kwarantannę i nadrabiam zaległości. Najwyraźniej Kim Kardashian powróciła do życia publicznego" - napisał na Instagramie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Podałem się do dymisji". Renzi z walizką trafił do szopki

Figurka premiera Włoch Matteo Renziego z walizką w ręku i napisem "Podałem się do dymisji" pojawiła się w poniedziałek w neapolitańskiej szopce. Tak jeden z szopkarzy skomentował porażkę rządu w referendum konstytucyjnym i zapowiedź dymisji premiera.

Tysiąc żołnierzy i kawaleria. Trzej cesarze znowu starli się pod Austerlitz

Napoleon znów zwyciężył pod Austerlitz. W rekonstrukcji jednego z największych starć wojen napoleońskich wzięli udział hobbyści z 17 krajów. Były szarże kawalerii z udziałem ponad 60 koni, walka wręcz i armatnie salwy. W 1805 roku na terenie dzisiejszych Czech armia napoleońska starła się z wojskami austriackimi i rosyjskimi. Bitwę - nazywaną również Bitwą Trzech Cesarzy - uważa się za jeden z największych sukcesów militarnych Bonapartego.

Guns N`Roses zagrają na "bursztynowej arenie"

W czerwcu Guns N`Roses zagra w Gdańsku. Gwiazdy rocka wkrótce ruszą w trasę koncertową "Not in this lifetime tour". Wśród 30 stadionów, które zamierzają "podbić" jest gdańska bursztynowa arena.